КИЇВ (QHA) -

В Україні вже до кінця 2018 року може розпочатись виробництво військових радіостанцій турецької компанії Aselsan, якими будуть оснащуватися підрозділи Збройних сил України в зоні проведення АТО.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив начальник військ зв’язку ЗСУ — начальник Головного управління зв’язку та інформаційних систем ГШ ЗСУ генерал-майор Володимир Рапка на брифінгу.

За словами Володимира Рапки, з початком широкого застосування противником на фронті комплексів радіоелектронної боротьби виникла необхідність оснащення військ саме радіостанціями військового призначення. За показниками взаємосумісності, якості та ціни кращі результати показали: серед радіостанції КХ діапазону радіостанції Harris (виробництво США); серед радіостанцій УКВ діапазону Aselsan (Туреччина). На сьогодні потреба в радіостанціях обох типів складає декілька десятків тисяч одиниць.

— Ми проаналізували всі новітні збройні конфлікти, провели випробовування за участі міжвідомчої комісії. За інтегральною оцінкою всіх параметрів і можливістю подальшого виробництва в Україні та інтеграцію в нашу систему зв’язку, що вже створена, перевагу було надано радіостанції Aselsan. Все. Україна закуповує радіостанцію Aselsan і надалі буде організоване її виробництво в Україні.

Володимир Рапка зауважив, що можливість налагодження виробництва в Україні була однією з вимог при виборі радіостанцій, якими будуть масово оснащуватися підрозділи. На його думку, як мінімум певні комплектуючі цих радіостанцій можна почати виробляти в Україні вже наступного року.

— Я хочу, щоб було виробництво в Україні ми це ставили однією з вимог (при виборі типу радіостанції), тому що кожна апаратна батарея має 500 циклів заряду-розряду, її треба міняти. Для чого їх возити, якщо їх можна робити в Україні? І корпуси можна робити в Україні вже, антени, чохли можна робити в Україні. Я вважаю, що до кінця 2018 року, і ми будемо на цьому наполягати, щоб виробництво радіостанцій Aselsan хоча б частково розпочалося в Україні. Нам це потрібно.

Щодо нинішньої ситуації, то на сьогодні є три типи комплектації засобами зв'язку підрозділів ЗСУ: 1) винятково радіостанціям Motorola; 2) радіостанціями Harris — в бойових підрозділах і радіостанціями Motorola — у підрозділах тилового, технічного, комендантського, оперативного та інших видів забезпечення; 3) деякі бойові частини вже забезпечені радіостанціями Aselsan і Motorola — підрозділи ППО технічного та іншого забезпечення.

Володимир Рапка звернув увагу на те, що радіостанція Harris за оцінками найкраща, однак вона в кілька разів дорожча за Motorola, яка стала першою і наймасовішою імпортною радіостанцію в бойових частинах. Водночас турецька радіостанція Aselsan в півтора рази дешевша за Наrrіs, і при цьому також має високі параметри.

Рапка розповів, що закупівлі радіостанцій Motorola тривають, але зараз ЗСУ їх масово не закуповують. Масові закупівлі відбуваються лише в тому випадку, якщо формуються нові частини або підрозділи. Щодо радіостанцій Aselsan, то щодо них уже укладено два контракти.

Говорячи про те, коли буде завершене переоснащення військ сучасними радіостанціями, Володимир Рапка наголосив, що його необхідно провести швидко, щоб впродовж двох-трьох років підрозділи одночасно отримали нове обладнання. В ЗСУ сподіваються, що в бойових частинах до 2020 року отримають Наrrіs та Aselsan, а Motorola залишиться як індивідуальна радіостанція бійця.

— Ми вже почали переоснащення частин на ці радіостанції. Радіостанцій Наrrіs у нас є на декілька бригад, радіостанцій Aselsan у нас є більше ніж на одну бригаду. З кінця 2018 року поступово витіснити радіостанції Motorola в тилове, технічне, оперативне та інші види забезпечення, і залишити їх індивідуальними радіостанціями солдата. Всі інші радіостанції змінити на радіостанції Харіс і Aselsan. Закінчити цей процес до 2020 року.

Начальник військ зв’язку також продемонстрував застарілі радянські радіостанції, якими були оснащені ЗСУ на момент початку війни і яких вже практично немає у військах, та повідомив, що найкращі зразки їх будуть передані до музеїв, а решта використана як брухт кольорових металів.

Як повідомляло QHA, на окупованій території Донецької області вдалося ідентифікувати чергову сучасну російську станцію радіоелектронної розвідки 1РЛ243 «Рубікон».

QHA