Київ (QHA) -

Кількість спостерігачів від Росії в СММ ОБСЄ в Україні за останні півтора місяці зросла на 4 людини та на кінець листопада склала 39 осіб. Такі дані випливають зі звітів Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, опублікованих на Facebook.

Так, станом на 18 жовтня кількість спостерігачів від РФ у складі місії становила 35 осіб, але в листопаді зросла до 39. Таким чином, після незначного зменшення кількості росіян в середині цього року, їхня присутність відновилася до попередніх показників.

За останній час збільшилася і кількість спостерігачів з інших ключових країн, зокрема з Польщі — з 31 до 35; Греції з 20 до 23 осіб; на 2 особи збільшили свою участь Канада до 15 і Франція до 13 осіб.

Так само за останні тижні збільшилася кількість спостерігачів з балканських країн, деяких з них вважають прихильними до РФ: з Сербії 3 8 до 10 осіб; Молдови з 21 до 24, Боснії та Герцеговини з 32 до 39 осіб, колишня югославська республіка Македонія з 20 до 24. Цікаво, що Сполучені Штати Америки за останній рік скоротили кількість своїх спостерігачів з 66 до 57 осіб.

Варто зазначити, що збільшення представництва різних країн відбулося на фоні загального збільшення кількості спостерігачів СММ ОБСЄ за час з середини жовтня на кінець листопада з 595 до 629 осіб.

Як повідомляло QHA, цього тижня спостерігачі СММ ОБСЄ опинилися в центрі скандалу: під час передачі бойовиками так званої "ЛНР" українській стороні загиблих вояків ЗСУ, спостерігач віддав військове вітання і потиснув руку представнику "ЛНР"Обурені користувачі соцмереж стверджують, що це був представник Росії у місії. В СММ не повідомили, яку саме країну представляє та людина в місії, але зазначили, що спостерігач припустився "рефлекторного жесту", притаманного колишнім військовим.

Українська сторона системно вимагає виключити зі складу спостережної місії ОБСЄ на Донбасі представників Росії, оскільки Росія є фактичним агресором на Донбасі і окупантом Криму, а отже не може вважатися незалежим спостерігачем. В Україні вважають, що представники РФ у місії в зоні конфлікту на Донбасі виконують розвідувальні функції в інтересех країни-агресора.

В СММ зазначають, що 60% спостерігачів належить до країн Євросоюзу.

Раніше, коментуючи агентству QHA ситуацію щодо присутності російських спостерігачів у МІсії, перший заступник глави СММ ОБСЄ Александр Хуг наголошував, що спостерігачі працюють в інтересах СММ, а не в інтересах своїх країн. А у разі, якщо вони діють всупереч етичному кодексу спостерігача, до них застосовуються дисциплінарні заходи аж до звільнення. Втім, на кінець цього тижня не надходило інформації про звільнення спостерігача, який опинився в центрі скандалу під час передачі тіл вояків ЗСУ, яке відбувалося за сприяння СММ.

QHA