КИЇВ (QHA) -

Ті, хто сидить в окопах на сході України, розуміють усю безглуздість кривавої бійні та не хочуть її продовжувати.

Такий несподіваний месидж озвучив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ, передає кореспондент QHA.

Хуг наголошує, що безперечно хочуть завершення війни і встановлення миру цивільні мешканці, які є найбільш незахищеним в умовах збройного конфлікту та які найбільше страждають від нього. Водночас він додав, що ті, хто безпосередньо бере участь у конфлікті зі зброєю в руках, також вже втомились від протистояння і не хочуть продовжувати війну. Утому числі тому, що не вбачають у цьому сенсу.  

— Майже ніхто не хоче, щоб ця кривава бійня тривала. Точно цього не хочуть мирні жителі, які найбільше потерпають від неї. І я практично впевнений, що навіть ті, хто безпосередньо залучені до цього насильства, не хочуть його продовжувати. Вони більш за інших розуміють усю його безглуздість. Вони сидять в окопах і укріплених позиціях, завдаючи болю і водночас потерпаючи від нього. Заради чого?

(QHA: Варто відзначити, що Хуг дипломатично не уточнив, кого саме – бойовиків чи військовослужбовців ЗСУ — він мав на увазі під визначенням «ті, хто сидить в окопах», і хто саме вважає «безглуздим» продовження конфлікту. Скажімо, для військовослужбовців Збройних сил України захист територіальної цілісності держави є не питанням бажання чи не бажання, а конституційним обов’язком. І у випадку ЗСУ бажання військового визначається бажанням досягти миру лише одним шляхом – перемогою над ворогом та звільненням території своєї країни.

Також навряд чи могли «втомитись від війни» на українській території кадрові російські військовослужбовці – не для того вони сюди приходили в статусі окупанта (таких на Донбасі, за даними української розвідки, від 3 до 6 тисяч).

Швидше за все, слова Хуга можна віднести до місцевих проросійських сепаратистів, які зі зброєю в руках воюють проти держави, громадянами якої вони є, проти України (таких у російських окупаційних корпусах, за різними оцінками, налічується близько 30 тисяч). Саме для них слова про «безглуздість участі у кривавій бійні» є найбільш актуальними. Якщо месидж Хуга справді стосується цієї категорії, то він заслуговує на увагу, оскільки може свідчити про певні настрої серед бойовиків, які очевидні навіть стороннім спостерігачам).

На думку заступника глави СММ, цивільні мешканці та навіть безпосередні учасники бойових дій розуміють необхідність припинити ескалацію конфлікту. А от відповідальність за продовження цієї ескалації Александр Хуг поклав на тих, хто приймає керівні рішення, перебуваючи далеко від районів боїв. Саме їм він дорікнув тим, що вони не змогли вжити необхідних заходів, аби запобігти загостренню. За словами Хуга, саме ці люди (у риториці СММ це звучить «люди в костюмах», на відміну від «людей у формі») відповідальні за свідому відмову від виконання сторонами зобов'язань щодо припинення вогню, відведення озброєння, розведення сил і засобів, проведення робіт із розмінування і забезпечення СММ ОБСЄ безпечного і надійного доступу до всіх районів України.

— Треба негайно розірвати цей виток насильства. Це зрозуміло всім тим, хто потерпає від насильства. Зрозуміло тим, хто бачить його у безпосередній близькості від себе. Також, на мою думку, це зрозуміло тим, хто стріляє, і по кому стріляють. Але, вочевидь, це незрозуміло тим, хто приймає рішення. Саме вони не змогли запровадити необхідні заходи, аби припинити ескалацію насильства.

Александр Хуг також наголосив, що конфлікт на сході України може бути припинений політичним рішенням. Але якщо процес прийняття такого політичного рішення буде супроводжуватися припиненням вогню, це стане сприятливим фоном для реалізації мирних ініціатив. Хуг також підкреслив, що з припиненням вогню не можна зволікати, оскільки більшість бойових дій  відбувається у житлових районах і у безпосередній близькості до них, у результаті чого гинуть і зазнають поранень мирні жителі.

— Для вирішення конфлікту на Сході України, зрештою, потрібне політичне рішення. Наразі ведеться робота з досягнення такого рішення. Але тим часом необхідно припинити вогонь. Лише припинення сторонами ведення вогню не призведе до завершення цього конфлікту. Проте стійке і безповоротне припинення вогню потенційно створить сприятливі умови для впровадження інших заходів, про які було домовлено в Мінську.
Як повідомляло QHA, з початку року СММ підтвердила загибель і поранення в зоні російсько-українського конфлікту 425 цивільних мешканців, серед яких 39 дітей.
 
Українська розвідка також повідомляє про те, що в лавах проросійських бойовиків на окупованому Донбасі спостерігається збільшення випадків дезертирства і пограбувань, в тому числі пов'язане зі зловживанням командним складом російських окупаційних військ службовим становищем.

Фото: інтернет.

QHA