КИЇВ (QHA) -

До законодавства України пропонується ввести поняття «ядерний тероризм», а також визначити уповноважені органи з протидії цьому явищу та відповідальність за такий злочин. Про це йдеться у розробленому урядом законопроекті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо боротьби з тероризмом» (№6438 від 12.05.2017), який зареєстрований у Верховній Раді.

У пояснювальній записці вказується, що метою прийняття законопроекту є визначення понять «ядерний тероризм» та «акт ядерного тероризму», а також встановлення кримінальної відповідальності за вчинення терористичних актів із застосуванням ядерної, хімічної, бактеріологічної (біологічної) та інших видів зброї масового ураження, її компонентів або проти об’єктів підвищеної небезпеки. Досягнути мети пропонується шляхом внесення відповідних змін до Кримінального кодексу України та законів України «Про боротьбу з тероризмом», «Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання».

Законопроект пропонує внести низку змін до чинних законодавчих актів.

Зокрема статтю 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» пропонується доповнити визначенням «ядерний тероризм»:

— Ядерний тероризм — злочини, що вчиняються з терористичною метою з використанням або щодо ядерної зброї, ядерної установки, радіоактивного матеріалу, об’єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами, та спрямовані на масове знищення людей, заподіяння тілесних ушкоджень чи іншої шкоди їхньому здоров’ю та/або заподіяння шкоди власності чи навколишньому природному середовищу; 

Акт ядерного тероризму — вчинене з використанням або щодо ядерної зброї, ядерної установки, радіоактивного матеріалу, об’єкту, призначеного для поводження з радіоактивними відходами, злочинне діяння, відповідальність за яке передбачена частиною другою статті 258 Кримінального кодексу України.

Крім того, в статті 258 Кримінального кодексу України, яка роз’яснює поняття «терористичний акт», вводиться відповідальність за «ядерний тероризм». Статтю пропонується доповнити абзацем такого змісту:

— Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до заподіяння значної майнової шкоди чи інших тяжких наслідків, або вчинені з використанням чи щодо ядерної зброї, ядерної установки, радіоактивного матеріалу, об’єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами, або вчинені з використанням хімічної, бактеріологічної (біологічної) зброї, іншої зброї масового ураження, — караються позбавленням волі терміном від восьми до дванадцяти років з конфіскацією майна або без такої.

Для запобігання можливості вчинення акту ядерного тероризму на Антитерористичний центр при Службі безпеки України покладається обов’язок збирати інформацію щодо незаконного обігу на території України радіоактивних матеріалів.

СБУ також доручається взаємодіяти із спеціальними службами, правоохоронними органами іноземних держав та міжнародними організаціями з питань боротьби з тероризмом та запобігання ядерному тероризму.

Довідка. Ядерний тероризм належить до нових видів протиправної діяльності і полягає у застосуванні або погрозі застосування ядерних чи радіоактивних матеріалів, вибухових або забруднюючих пристроїв на їхній основі для досягнення соціальних, економічних чи політичних цілей.

Проблема актуальна для України і багатьох країн з розвиненою ядерною енергетикою. Особливо після того, як контроль над частиною території України перейшов до терористичних угруповань («ДНР», «ЛНР») або до російських окупантів (Крим)

Так, експертна спільнота InformNapalm.org ще 2015 року в матеріалі «Ядерний тероризм і «"Брудна бомба" у "ДНР"» повідомляло, що на підконтрольній  так званій «ДНР» території Донецького заводу хімічних виробів розташований могильник радіоактивних відходів і відпрацьованого джерела іонізуючого випромінювання (близько 150 контейнерів). Ситуація щодо забезпечення режиму зберігання радіоактивних відходів та джерел іонізуючого випромінювання залишається неконтрольованою і ускладнюється у зв'язку із тим, що через потужні вибухи верхній шар могильника зазнав часткового руйнування. Також, за даними інсайдерів, існує велика ймовірність використання окремими угрупованнями «ДНР» радіоактивних відходів та джерела іонізуючого випромінювання у виготовленні так званої «брудної бомби» або передачі (продажу) її іншим терористичним організаціям.

Крім того, варто зазначити, що в умовах війни існує загроза кібератак зокрема і на атомні станції, яких на території України розташовано чотири.

Експерти також обговорюють ймовірність «тактичного ядерного удару» з боку Росії, у разі, якщо для неї гостро постане питання виходу з окупованого Донбасу, а особливо з Криму. До того ж слід враховувати, що РФ завозить до окупованого Криму ядерні боєголовки.

QHA