КИЇВ (QHA) -

Напад на патруль місії ОБСЄ в підконтрольній «ДНР» Ясинуватій 20 червня міг бути пов’язаний із намаганням бойовиків приховати від спостерігачів озброєння, розміщене в тому районі із порушенням Мінських домовленостей. Як передає кореспондент QHA, це випливає з інформації, яку на скайп-включенні в УКМЦ оприлюднив перший заступник глави СММ ОБСЄ в Україні Александр Хуг (включення відбувалось з території Донецької фільтрувальної станції, оскільки А. Хуг 19-25 травня відвідує райони конфлікту в Донецькій та Луганській областях по обидва боки лінії зіткнення).

За його словами, напад стався, коли спостерігачі проводили патрулювання в районі, неподдалік якого БПЛА місії раніше виявив важке озброєння, розміщене із порушенням ліній відведення.

— Спостерігачі патрулювали безпосередньо на залізничній станції в Ясинуватій на північ від району, де вони раніше бачили важке озброєння, розміщене з порушеннями ліній розведення. Нещодавно один із наших БПЛА зафіксував це у цьому районі.

Александр Хуг підкреслив, що інцидент проти патруля в Ясинуватій свідчив про намір вбити або покалічити людей при спробі проїхати до певних районів.  Він вкотре нагадав його обставини.

— Цей намір був очевидний три дні тому в Ясинуватій, що контролюється так званою ДНР. Там озброєний чоловік направив свій автомат з відстані прямого пострілу на наших спостерігачів, він намагався розбити скло на авто, щоб проникнути всередину і, власне, здійсним декілька пострілів по автомобілю в той момент, як автомобіль залишав район.

Заступник глави СММ ОБСЄ зазначив, що  це насильство спрямоване на залякування спостерігачів місії, перешкоджання проведенню моніторинга. Він також дорікнув керівникам так званої «ДНР» за неспроможність контролювати своїх людей і територію, про контроль над якою вони заявляють. За словами А. Хуга, керівництво так званої «ДНР» повинно здійснювати цей контроль у конструктивний спосіб, і зокрема, оперативно розібратися із цим інцидентом, знайти винних, і не допускати повторення подібних інцидентів у майбутньому.

На уточнююче запитання про те, що йому відомо про затримання двох осіб, про яке заявили члени «ДНР» і чи проводилась якась «очна ставка» із членами патруля місії для упізнання нападників, Александр Хуг сказав, що не може підтвердити цю інформацію (QHA: наступного дня після нападу ЗМІ «ДНР» розповсюдили інформацію, що затримано двоє людей, які начебто причетні до нападу на патруль в Ясинуватій, однак заявили, що вони не мають відношення до збройних угруповань «ДНР». Бойовики в звичному бездоказовому стилі звинуватили в провокації проти СММ українську сторону. Водночас, сьогодні один з ватажків донецьких бойовиків Едуард Басурін фактично спростував інформацію про непричетність нападників до НЗФ, заявивши, що нападниками були таки бойовики "ДНР", начебто завербовані за програмою СБУ "На тебе чекають вдома").

Разом з тим, варто процитувати інформацію, оприлюднену в свіжому звіті СММ щодо цього інциденту. Наступного дня після інциденту до патруля на цій станції підійшла особа в цивільному, яка, однак, представилась позивним «Курськ», який надав досить суперечливу інформацію. З одного боку, сказав, що проводить розслідування інциденту, а з іншого – заявив, що не має жодних відомостей ані про особу винних, ані про сам інцидент.

— 21 червня, коли патруль Місії перебував на залізничній станції в Ясинуватій, до спостерігачів підійшов чоловік (приблизно 40 років) у цивільному одязі, який, назвавшись «Курськом», заявив, що він проводить розслідування інциденту з нападом на спостерігачів, який стався у вівторок. Ще один чоловік у цивільному одязі розмовляв із працівником залізничної станції. Зброї у жодного з чоловіків у цивільному одязі помічено не було, водночас їх супроводжували три озброєні чоловіки в одязі військового типу. На запитання команди СММ щодо інформації про цей інцидент «Курськ» відповів, що він не має жодних відомостей ані про інцидент, ані про особу винних.

Під час сьогоднішнього скайп-включення Александр Хуг приділив значну увагу фактам перешкоджання роботі місії в зоні конфлікту, які останнім часом стали фактично щоденними. За його словами, перешкоджають у роботі обидві сторони, але рівень цього перешкоджання можна відчути лише на місці, а всі ці факти чітко фіксуються в щоденних звітах місії (QHA: водночас, варто зазначити, що в звітах з боку ЗСУ йдеться лише про обмеження свободи пересування, недопуск місії в певні райони чи затримку в пересуванні на деякий час. Щодо ж районів, які контролюють проросійські бойовики, то крім недопуску, саме там фіксуються прояви жорсткої агресії проти патрулів, напади на них, у тому числі із застосуванням зброї, а також погрози).

— Лише коли ви перебуваєте на місцях, ви усвідомлюєте, наскільки сторони намагаються контролювати та перешкоджати СММ ОБСЄ у її роботі. Лише безпосередньо на місці стає зрозумілою реальність цих обмежень та їх кумулятивний ефект.  

Александр Хуг повідомив, що минулого тижня так звана «ДНР» та так звана «ЛНР» обмежили свободу пересування патрулів місії у 13 випадках, урядові сили — у 7 випадках.

Зокрема, ЗСУ не пропустили місію в селище Піски поблизу Донецька, хоча СММ хотіла на місці зафіксувати ті руйнації, які засвідчили супутникові дані. У селищі також досі живе 12 цивільних мешканців.

Щодо непідконтрольної уряду території, то під час поїздки на схід України Александр Хуг з колегами не зміг здійснити моніторинг у  мікрорайоні "Трудівський" Петровського району Донецька та у сусідніх містах-супутниках, де останнім часом загострився конфлікт. Причина — так звана "ДНР" заборонила місії доступ до мікрорайону "Трудівський".

Говорячи про перешкоди з боку бойовиків, Александр Хуг також розповів, що патруль (участь в якому брав і він) не зміг проїхати до населеного пункту Пікузи (неподалік Маріуполя, непідконтрольна уряду територія). Заступник глави СММ зазначив, що ЗСУ, згідно з їхніми зобов'язаннями, вилучили міни на дорозі з Маріуполя з підконтрольного уряду боку лінії зіткнення. Але проїзд до селища був неможливий, оскільки бойовики зі свого боку міни не зняли (фото).

— Так звана «ДНР» не тільки не надала  місії необхідні гарантії безпеки для патрулювання. Вони також не змогли вилучити протитанкові міни на дорозі, яка була нам необхідна для проїзду. Ми запустили БПЛА і те що він зафіксував — це два ряди протитанкових мін на дорозі.

Александр Хуг також підкреслив, що ці та інші міни становлять небезпеку не лише для спостерігачів та для мирних мешканців, але й провокують постійну загрозу ескалації конфлікту.  

Говорячи в цілому про ситуацію в зоні конфлікту, Александр Хуг зазначив, що однією з найгарячіших точок минулого тижня було Широкіне та райнони на північний схід від Маріуполя — 30% всіх випадків порушень режиму припинення вогню (РВП) було зафіксовано саме в цьому секторі. І хоча загальна кількість порушень РПВ зменшилась на 25% у порівнянні з позаминулим тижнем, але в районах на схід та північний Схід від Маріуполя ця кількість збільшилась на 55%. Також у цьому секторі різко збільшилась кількість вибухів від вогню із застосуванням зброї, забороненої Мінськими домовленостями (танки, міномети, артилеррія, РСЗВ). СММ зафіксувала тут 82 вибухи від артилерійського вогню і 19 — від мінометного вогню, проти 3 від артвогню та 4 від мінометного вогню за позаминулий тиждень. Минулого тижня СММ підтвердила, що 4 осіб загинуло і ще 4 дістали поранення внаслідок обстрілів.

Як повідомляло QHA, понад 2/3 суттєвих обмежень на свободу пересування СММ від зареєстрованих випадків зафіксовані в непідконтрольних уряду районах. Крім того, саме в непідконтрольних районах фіксуються прояви агресії, в тому числі збройні провокації, безпосередньо проти працівників місії. Так само в цих районах спостерігачі фіксують переважну більшість випадків порушень режиму припинення вогню та відведення важкого озброєння.

Навіть після двох резонансних інцидентів, пов’язаних з перешкодами роботі СММ ОБСЄ на непідконтрольній уряду території (загибель спостерігача та сексуальні домагання до співробітниці), перешкоди з боку бойовиків не припинились: спостерігачів продовжують залякувати пострілами зі зброї різних калібрів, димовими гранатами, камінням, словесними погрозами. З новацій перешкод - 13 червня бойовики двічі впродовж одного дня витягнули ланцюг з шипами перед автомобілями СММ, намагаючись перешкодити проїзду.

Україна, виступаючи на Постійній Раді ОБСЄ, неодноразово засуджувала жорсткі перешкоди, які чинять бойовики незалежним беззбройним спостерігачам у виконанні їх мандату, затвердженому всіма державами-членам ОБСЄ.

На останньому засіданні Постійної Ради ОБСЄ у Відні 22 червня українська сторона наголосила, що прогресу у виконанні Мінських домовленостей, сталого припинення вогню та відведення озброєнь "навряд чи можна досягти через поточні перешкоди російської сторони повній, безпечній та безперешкодній свободі пересування та доступу моніторів SMM на територіях, що знаходяться під ефективним контролем Росії. Без ефективного моніторингу та перевірки СММ неможливо отримати повну інформацію про військові поставки, рухи та наміри Росії на суверенній території України. Росія не хоче прозорості, яка б розкрила повну картину на місцях". 

QHA