КИЇВ (QHA) -

Минулого тижня Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні зафіксувала 86 випадків розміщення військової техніки з порушенням обумовлених ліній відведення, що суттєво більше, ніж позаминулого, коли були зафіксовані 55 таких випадків.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник голови СММ ОБСЄ Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ.

За словами Хуга, з цих 86 випадків порушень 32 одиниці військової техніки були зафіксовані на підконтрольній уряду території, а 54 – на тимчасово окупованій. Зокрема, у Бахмуті спостерігачі помітили 12 РСЗВ «Град», поблизу непідконтрольних уряду Новоамвросіївського – 4 РСЗВ і Шимшинівки – 2 РСЗВ.

Хуг також акцентував на неприпустимості використовувати цивільне населення в якості «живого щита» і навів приклад розміщення військових позицій і техніки у мікрорайоні Трудівський в окупованому Донецьку.

— Ми бачили вогневі позиції з озброєними особами та технікою, облаштовані посеред житлового мікрорайону Трудівські, що у Петровському районі підконтрольного так званій "ДНР" Донецька. Двоє осіб, чоловік і жінка,отримали поранення під час двох інцидентів у мікрорайоні Трудівський. Жінка перебувала приблизно за 700 метрів від блок-посту так званої "ДНР", а чоловік — за 350 метрів від того ж блок-посту.  Відповідальність за це несуть ті, хто стріляє, проте є ще моральна сторона відповідальності для тих, хто фактично використовує цивільне населення як "живий щит".

Перший заступник глави СММ звернув увагу, що в багатьох населених пунктах позиції сторін розміщені в дуже невеликій близькості одна від одної. І навіть у тих місцях, де була домовленість про розведення сторін, спостерігачі фіксують не розведення, а навпаки – зближення позицій і облаштування нових.

— Ми помітили, що у Станиці Луганській, Ясинуватій, Пікузах і Водяному окопи та опорні пункти сторін розміщені буквально у кількасот метрах одна від одної, причому у деяких місцях нові укріплення розміщені ще ближче, ніж попередні.

Крім того, СММ побачила нововстановлені міни на різних ділянках лінії зіткнення, у тому числі у зоні розведення сил поблизу Золотого, у 120 метрах від блокпосту так званої «ЛНР».

За словами Хуга, невідведення озброєння та близькість позицій призводять до неминучої ескалації конфлікту. У результаті такої ескалації, у першу чергу, страждає цивільне населення – як безпосередньо гинучи та отримуючи поранення, так і внаслідок руйнації життєво важливої інфраструктури.

Хуг досить емоційно висловив свої нерозуміння парадоксальної ситуації, коли сторони конфлікту, прикриваючись лозунгами про те, що вони діють в інтересах цивільного населення, своїми практичними діями – обстрілами, мінуваннями – фактично знищують тих же людей, про інтереси яких дбають на словах.

— На наших очах розгортається свідома започаткована певними особами трагедія людей. Гірка іронія полягає в тому, що сторони заявляють, що вони ведуть боротьбу заради тих же людей, на яких вони нападають. Вони стверджують, що вони захищають тих, кому вони завдають шкоди, розміщуючи позиції в їхніх будинках або поблизу них. Мене дивує, як можна заявляти про ведення боротьби за людей або заради їхнього захисту, одночасно вбиваючи їх та завдаючи їм тілесних ушкоджень, знищуючи їхні будинки та доводячи їхні сім'ї та громади до злиднів. Очевидно, що цей конфлікт ведеться не в інтересах цивільного населення. Його розпалюють ті, хто зобов'язався припинити його.

У СММ ОБСЄ також відзначають, що в результаті конфлікту страждає промисловість та сільське господарство регіону, оскільки традиційні ринки відрізані лінією зіткнення. На замінованих полях фермери не можуть зібрати врожай. Базові комунальні послуги відсутні або надаються з перебоями в багатьох місцях. Зокрема, у Крутій Балці, Новоолександрівці та Пікузах місцеві мешканці суттєво відірвані від зовнішнього світу, позбавлені предметів першої необхідності. Мешканці інших населених пунктів, розміщених по різні сторони від лінії зіткнення, постійно стикаються як з об’єктивними, так і зі штучно створеними труднощами під час перетину «нав’язаної їм» лінії зіткнення.

— Минулого тижня ми бачили, як сторони безжалісно закручують гайки сотням тисяч цивільних осіб у Новоолександрівці та у мікрорайоні Трудівський, ми бачили їхні пошкоджені від обстрілів будинків. У Золотому і Щасті ми бачили, що люди вкотре змушені довго чекати (на перетин лінії зіткнення), оскільки КПВВ досі зачинені. Це змушує людей користуватися довгими об'їздними шляхами, щоб побачитись із сусідами та друзями, які мешкають на невеликій відстані, через уявну лінію, яку їм нав'язали.

Хуг також повідомив, що  минулого тижня СММ зафіксувала 3286 порушень режиму тиші, що майже стільки ж, скільки попереднього тижня.

QHA