КИЇВ (QHA) -

Безпілотник СММ ОБСЄ зафіксував важке озброєння, розміщене з порушенням Мінських домовленостей бойовиками так званої «ДНР».

Як передає кореспондент QHA, фотодокази таких порушень продемонстрував перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг сьогодні на брифінгу в УКМЦ.

За його словами, минулого тижня СММ виявила 76 одиниць озброєння, розміщених з порушенням ліній відведення. 

У Верхньошироківському (кол. Октябрь, Новоазовський р-н), яке наразі контролюється так званою "ДНР", безпілотник зафіксував основний бойовий танк, який мав би бути в місці відведення озброєння принаймні за 15 км від лінії зіткнення.

Крім того,  СММ фіксувала велику кількість озброєння одразу за лініями відведення поблизу підконтрольного так званій «ДНР» Торезу. БПЛА зафіксував велике скупчення техніки бойовиків: 15 основних бойових танків, 3 самохідні гаубиці, 1 самохідну артилерійську гармату та 3 бронетранспортери.

Разом з тим, у підконтрольній уряду Миколаївці СММ побачила з БПЛА, ймовірно, 120-мм міномет поруч з бойовою  машиною піхоти.

Александр Хуг повідомив, що минулого тижня СММ ОБСЄ  зафіксувала 2057 випадків порушення режиму тиші, більшість обстрілів сталися у звичних «гарячих точках»: трикутнику Авдіївка-Ясинувата-Донецький аеропорт , районах на схід та північний схід від Маріуполя та на Світлодарській дузі.

— Багато порушень режиму припинення зафіксовано вогню у районі приблизно за 40 кілометрів на північний захід від Луганська, зокрема, між підконтрольним урядові Кримським та підконтрольними так званій «ЛНР» Сокільниками.  Лише за 28 вересня там сталося 90% вибухів від загальної кількості вибухів, зафіксованих СММ. Вони були спричинені вогнем із артилерійських систем», – додав Хуг.

Він також вкотре наголосив масові порушення режиму припинення вогню триватимуть і надалі, поки сторони не розведуть озброєння, а за несроможність сторін дотримуватись домовленості і надалі своїм життям і здоров’ям буде розплачуватись цивільне населення України.

Александр Хуг також особливо акцентував на необхідності забезпечувати безпеку беззбройним цивільним спостерігачам СММ ОБСЄ і повідомив, що за останні дні сталось три випадки, коли поблизу патрулів СММ ОБСЄ лунали постріли. В одній із ситуацій Хуг опинився особисто.

— У вівторок цього тижня, ми бачили як ті, хто порушує режим припинення вогню, роблять це повністю нехтуючи безпекою неозброєних цивільних спостерігачів. Поблизу Пікуз, що контролюється так званою "ДНР" було зафіксовано вогонь зі стрілецької зброї лише в 500 метрах від патруля СММ. Вчора наші спостерігачі були поблизу Красного Лиману який контролюється так званою ЛНР, де вони почули 8 вибухів, спричинених від розриву пострілів РПГ приблизно на відстані 500 метрів від їхньої позиції. Приблизно в той самий час вчора зранку на КПВВ біля підконтрольного уряду Новотроїцького я на власні очі бачив це нехтування життями цивільних осіб. Разом із сотнями інших цивільних, я та інші спостерігачі опинились у центрі бойових дій, коли очікували на перетин лінії зіткнення. Ми зафіксували принаймні два постріли із мінометів калібру 82 мм. Всі ці три інциденти не становили безпосередньої небезпеки життю спостерігачів, але ці епізоди демонструють як озброєні особи, заздалегідь знаючи що неозброєні цивільні спостерігачі будуть у цьому районі, все-таки відкрили вогонь із застосуванням зброї, що могло призвести до летальних наслідків.

Хоча безпосередньої загрози життю спостерігачів не становили, однак в СММ висловили обурення тим, що на небезпеку наражалось життя цивільних людей, які не є стороною конфлікту, і які прибули до України щоб сприяти встановленню миру.

— Озброєні люди, які відкривали вогонь, і ті, хто віддавав їм накази, здається забувають, що спостерігачі СММ ОБСЄ не є стороною цього конфлікту, вони не є учасниками бойових дій, вони приїхали з 44 країн-учасників ОБСЄ, вони представники різних верств населення, але переслідують одну мету - мир. Ці спостерігачі не просять медалей чи визнання але вони заслуговують на повагу і захист. Застососвувати зброю поблизу них, якимось чином наражати їх на небезпеку або ставити їх під загрозу їхню безпеку, іноді спрямовуючи вогонь безпосередньо на них, все це суперечить міжнародно визнаним нормам. Усім цивільним особам включно зі спостерігачами СММ ОБСЄ, має бути забезпечений захист.

Вранці 5 жовтня терористи почали обстріл з мінометів і БМП по позиціях українських військових неподалік від Новотроїцького.

QHA