КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні зафіксувала автоконвой, який перевозив військових, на північ  від підконтрольного угруппованю «ДНР» Новоазовська (40км на схід від Маріуполя). Це сталось 25 червня, коли патруль СММ перебував на контрольно-пропускному пункті на дорозі E58, повідомляється в звіті СММ ОБСЄ. 

— СММ спостерігала конвой із чотирьох вантажівок військового типу, двох мікроавтобусів, одного автобусу і десяти цивільних транспортних засобів. Всі транспортні засоби були заповнені людьми, одягненими в одяг військового стилю. Водії всіх транспортних засобів також носили одяг військового стилю, більшість з них мали підшоломник (можливо, йдеться про балаклаву — ред.). На одній із вантажівок російською мовою  на дошці в передній частині транспортного засобу було написано «Чеченський». На інших транспортних засобах були літери «ТБГ» (на кирилиці).

Конвой попрямував на схід у напрямку селища Бойківське (раніше Тельманове, підконтрольне «ДНР», 67 км на південний схід від Донецька).

У СММ також повідомили, що озброєні бойовики так званої «ДНР» на КПП цього дня в цьому ж районі двічі відмовились пропустити патруль далі на схід по напрямку до прикордонної зони (у сторону неконтрольованого українсько-російського кордону). Під час одного з таких гальмувань СММ і стала свідком проходження згаданого військового конвою.

Так, 25 червня озброєні члени «ДНР»  на контрольно-пропускному пункті на дорозі E58 на північ від Новоазовську двічі не дозволили спостерігачам проїхати за маршрутом у напрямку прикордонної зони. Підтвердив неможливість для СММ відвідати прикордонну з РФ зону і російський офіцер у СЦКК, до якого звернулись спостерігачі.

— Озброєний член «ДНР» повідомив патрулю, що СММ може поїхати до Новоазовська, але не далі на схід, до кордону з Російською Федерацією.  Пізніше з офісу СЦКК у Безіменному прибув офіцер Російської Федерації і повідомив, що команда Місії не може їхати до прикордонного району. Спостерігачі звернулися до офіцера з СЦКК із проханням посприяти оперативному реагуванню на це обмеження. Він сказав, що для проїзду на схід СММ необхідний письмовий дозвіл від «ДНР». Патруль Місії вдруге наблизилися до блокпоста, але члени «ДНР» знову відмовили СММ у доступі до прикордонного району. 

У СММ також нагадали, що  23 червня на блокпості в цьому ж районі двоє озброєних чоловіків не дозволили патрулю Місії проїхати через блокпост, посилаючись на вказівки їхнього «командира. Крім того, Спільний центр з контролю та координації тоді також повідомив команді СММ, що не може посприяти наданню доступу патрулю Місії.

Як повідомляло QHA, проросійські сепаратисти гальмують постійний і безперешкодний доступ СММ ОБСЄ до 400-кілометрової неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону. На засіданнях Тристоронньої контактної групи в Мінську та на Постійній Раді ОБСЄ у Відні українська сторона системно вимагає від Росії натиснути на проросійських бойовиків і надати спостерігачам доступ до кордону з РФ. У самій СММ також зазначають, що ця прикордонна зона є місцем, куди бойовики найчастіше не пускають спостерігачів. 

Також у СММ ОБСЄ вже не перший рік заявляють про доцільність відкрити більше патрульних баз в ОРДЛО, ближче до неконтрольованого українсько-російського кордону. Йшлося, приміром, про такі населені пункти, як Новоазовськ, Амвросіївка, Антрацит, Краснодон. Однак відкриття гальмується, оскільки бойовики протидіють цьому, не надаючи Місії необхідних гарантій безпеки.

Минулого тижня СММ повідомляла, що бойовики розширюють і облаштовують військовий полігон у районі селища Маркіне (ОРДО), яке знаходиться в Новоазовському районі в 4 км від кордону з РФ. 

QHA