КИЇВ (QHA) -

Спостерігачі СММ ОБСЄ впродовж минулої доби зафіксували різке збільшення взаємних обстрілів у районах неподалік Ясинуватої (Донеччина, підконтрольна так званій «ДНР») та Попасної (Луганщина, підконтрольна уряду).  Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ щодо безпекової ситуації в зоні конфлікту на Донбасі.

За його словами, ситуація залишається нестабільною і непередбачуваною, і це засвідчило загострення останніх 24-х годин, яке відбулося як на Донеччині, так і на Луганщині.

— Вчора в Ясинуватій представники СММ зафіксували понад 500 вибухів, крім того, в ніч з 29 на 30 червня спостерігачі, що знаходяться у нещодавно відкритій СММ передовій патрульній базі в Попасній, зафіксували масоване бойове зіткнення. Бойові дії були настільки інтенсивні в певний період часу, що було неможливо просто підрахувати кількість вибухів.

Причиною різкого загострення в цих районах Александр Хуг вважає те, що сторони не відвели важке озброєння, згідно із взятими на себе зобов’язаннями. Він також зауважив, що минулого тижня спостерігалася низка інших подій, які піддають сумніву зобовязання сторін щодо припинення вогню (минулого тижня бойовики «ДНР» здійснили проти патруля СММ в Ясинуватій збройну провокацію. В СММ пов’язали цей інцидент із тим, що напередодні БПЛА місії зафіксував у цьому районі важке озброєння бойовиків, яке було розташоване там з порушенням Мінських домовленостей).

Розповідаючи в інтерв’ю журналістам про ситуацію навколо передової патрульної бази СММ у Попасній після нічного загострення, Александр Хуг зауважив, що наразі група спостерігачів, які там працюють (8 осіб) перебувають у безпеці — в Сєвєродонецьку. За його словами, вони виїхали туди сьогодні вранці «для проведення всебічного обговорення безпекової ситуації», але впродовж найближчої доби повернуться на базу в Попасну для продовження моніторингу ситуації.  Він також зазначив, що саме приміщення патрульної бази, а також прилеглі до неї території, не зазнали пошкоджень.

При цьому Александр Хуг зазначив, що обидві сторони винні у спалаху насильства, оскільки команда СММ у Попасній зафіксувала як вхідні (з боку бойовиків ОРЛО), так і вихідні постріли (з боку ЗСУ).

— СЦКК, а також сторони відповідальні за припинення цих інтенсивних обстрілів. Ще раз наголошую, що ми зафіксували як вхідні, так і вихідні постріли. Наразі команда збирає всі результати спостереження, а також з допомогою технічних засобів, наших БПЛА і щойно будуть відомі результати  ми їх оприлюднимо.

Варто зазначити, що в СММ ОБСЄ наполягають, що база у Попасній не потрапила під обстріл, тоді як у Штабі АТО вважають, що бойовики так званої «ЛНР» вели прицільний обстріл саме нововідкритої бази місії з метою залякування спостерігачів і примусу до закриття бази.

Спікер Міністерства оборони з питань АТО Андрій Лисенко на уточнювальне запитання кореспондента QHA з приводу того, хто почав обстріли під Попасною, заявив, що обстріл почався з територій, контрольованих бойовиками так званої «ЛНР».

— ОРЛОвці (бойовики «ЛНР») обстріляли їхній табір (базу СММ). Обстріл почався з ОРЛО.

Як повідомляло QHA, 30 червня вранці прес-центр штабу АТО повідомив, що спостерігачі СММ ОБСЄ були змушені евакуювати передову патрульну базу у Попасній через обстріли з боку незаконних збройних формувань ОРЛО. На думку української сторони у СЦКК, такими збройними нападами НЗФ ОРЛО намагаються залякати представників місії ОБСЄ та змусити їх згорнути роботу на Луганському напрямку.

Водночас в СММ невдовзі уточнили, що база під безпосередній обстріл не потрапила і не була евакуйована, а просто спостерігачів тимчасово вивезли в безпечне місце.

Нову передову патрульну базу (ППБ) для розміщення групи спостерігачів розгорнули у Попасній Луганської області. Нова ППБ має на меті розширити присутність Місії в одному з районів, де відбувається більшість випадків вогневої активності у Луганській області, а також оперативно реагувати на повідомлення про інциденти.

Навесні цього року Александр Хуг анонсував найближчі плани відкриття передових патрульних баз місії у підконтрольній уряду Попасній та непідконтрольному Докучаєвську. Як бачимо, наразі відкриття бази відбулося лише у підконтрольному уряду місті. Також у СММ ОБСЄ вже не перший рік заявляють про доцільність відкрити більшої кількості патрульних баз в ОРДЛО, ближче до неконтрольованого українсько-російського кордону, зокрема в таких населених пунктах, як Новоазовськ, Амвросіївка, Антрацит, Краснодон. Однак відкриття гальмується, оскільки бойовики протидіють цьому, не надаючи Місії необхідних гарантій безпеки.

Довідка. Шість ППБ СММ ОБСЄ вже працюють у підконтрольних уряду районах, зокрема у Волновасі, Покровську (колишньому Красноармійську) та Світлодарську Донецької області, а також у Новоайдарі, Станиці Луганській і Щасті Луганської області (дві останні були тимчасово переміщені). Крім того, три ППБ Місії діють у непідконтрольних уряду районах, а саме у Кадіївці (колишньому Стаханові) Луганської області, а також Горлівці та Дебальцевому Донецької області.

QHA