КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні зараз найбільше занепокоєна використанням ракетних систем залпового вогню (РСЗВ), які все частіше фіксуються останнім часом у зоні конфлікту на Донбасі. Як передає кореспондент QHA, про це заявив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг під час скайп-включення з Луганська, організованого УКМЦ.

— Занепокоєння викликає застосування РСЗВ. Ми зафіксували таке застосування в двоїх випадках. У трикутнику Авдіївка—Ясинувата—ДАП — 1 та 4 травня і в трикутнику Попасна—Троїцьке—Первомайське — 1 травня.

(QHA: сьогодні Хуг провів у Луганську ще один брифінг – для окупаційної російської та сепаратистської преси. На ньому він повідомив про ще один випадок використання РСЗВ – його зафіксувала передова патрульна база СММ у Кадіївці (колишній Стаханов, ОРЛО) у ніч з 7 на 8 травня).

Під час скайп-включення в УКМЦ Александр Хуг зазначив, що застосування зброї невибіркової дії, до якої належить РСЗВ, наряду з тактикою і позиціями сторін, створює ризик подальшої ескалації та розповсюдження конфлікту. Як свіжий приклад такої ескалації він назвав ситуацію, яка склалась минулого тижня в районі Світлодарська.

За його словами, 75% вибухів, спричинених вогнем із забороненої Мінськими угодами зброї вздовж лінії зіткнення, за минулий тиждень було зафіксовано на Світлодарському напрямку.

— У вівторок (1 травня) ввечері поблизу Світлодарська ми побачили, що означає ескалація: лише за 4 години наші спостерігачі зафіксували понад 230 вибухів від артилерійського вогню. Загалом СММ зафіксувала 245 вибухів від мінометного вогню, 57 — від артилерійського і 11 — від танкового вогню в цьому районі. Перше травня в районі Світлодарська було особливо «гарячим» — того дня ми зафіксували 48 вибухів артилерійських снарядів і 179 розривів мінометних мін на південно-східній околиці міста. Загалом кількість порушень режиму припинення вогню зросла в цьому районі на 45% якщо порівнювати з позаминулим тижнем.

Говорячи в цілому про ситуацію в зоні конфлікту, Александр Хуг зауважив, що на деяких напрямках було відносне затишшя. Зокрема, на Горлівському напрямку СММ зафіксували на 60% менше порушень режиму припинення вогню і жодного вибуху від вогню із забороненої Мінськими угодами зброї.

Водночас, на інших напрямках кількість зафіксованих СММ вибухів, спричинених забороненою Мінськими угодами зброєю (танків, мінометів, артилерією, у тому числі РСЗВ) минулого тижня дещо зросла — до 404 на відміну від 322 позаминулого тижня.

Александр Хуг також повідомив, що минулого тижня СММ підтвердила 20 випадків жертв серед цивільного населення, у тому числі 1 летальний. Таким чином, з урахуванням цих жертв з початку року СММ ОБСЄ підтвердила в зоні конфлікту на Донбасі 191 жертву серед цивільного населення — 156 поранених і 35 загиблих.

Наводячи статистику порушень, перший заступник глави СММ ОБСЄ нагадав, що після загибелі співробітника під Пришибом, СММ з міркувань безпеки патрулює в обмеженому режимі, який не дає повного та об’єктивного відображення ситуації. За його словами, такі обмеження триватимуть доти, доки сторони не розмінують або, принаймні, не промаркують заміновані райони в зоні безпеки.

Зараз патрулі ОБСЄ пересуваються лише дорогами з твердим (асфальтовим або бетонним) покриттям. Обмеження зменшили географію патрулювання, а також призвели до припинення польотів БПЛА місії середнього радіусу дії (використання БПЛА дальнього радіусу дії СММ припинила після того, як у серпні 2016 року бойовики під Авдіївкою збили такий безпілотник – QHA).

Відповідаючи на запитання кореспондента QHA про відновлення польотів БПЛА середнього радіусу дії, Александр Хуг зазначив, що зараз місія використовує міні-БПЛА і проводить повторну оцінку процедур стосовно застосування беспілотників.

— У деяких районах польоти БПЛА обмежені. Ми проводимо повторну оцінку процедур стосовно застосування наших БПЛА. Наразі можу підтвердити, що ми використовуємо міні-БПЛА, і результати спостережень за допомогою них знаходять відображення в наших звітах.

Водночас він зазначив, що місія так чи інакше змушена використовувати БПЛА, оскільки сторони чинять перешкоди в пересуванні, і тому зацікавлена відновити їх використання в повному обсязі для повноцінного моніторингу.

— Нам необхідно використовувати свої БПЛА, тому що сторони не дотримуються своїх зобов’язань щодо забезпечення доступу. І ми плануємо відновлювати нашу діяльність у повному обсязі, але через обмеження, які введені сторонами, ми не можемо цього наразі зробити.

Разом з тим Александр Хуг досить розпливчасто відповів на запитання щодо того – чи може СММ підтвердити інформацію бойовиків, що вони відвели в місця постійного зберігання важку техніку, яку використовували під час воєнізованих парадів 9 травня у Донецьку та Луганську. Перший заступник глави СММ вкотре нагадав, що Мінські угоди не передбачають винятків для заведення техніки в зону безпеки – ані для парадів, ані під жодними іншими приводами. Водночас чіткого підтвердження заяв бойовиків, що вони повернули техніку з парадів до місця постійного зберігання, від СММ так і не прозвучало.

— СММ ОБСЄ відслідковує виконання Мінських угод і ці домовленості не передбачають жодних винятків щодо розміщення цього озброєння за межами цих місць зберігання. І немає жодних винятків щодо виведення цього озброєння з цих місць або щодо заведення його назад, або в будь-які інші місця. Як тільки у нас буде будь-яка інша інформація щодо цього (розміщення техніки, що брала участь у парадах), ми її оприлюднимо.

Як повідомлялось, останніми днями російсько-терористичні війська в окремих районах вздовж лінії АТО активно використовували заборонене Мінськими угодами озброєння (міномети, танки, артилерію вт.ч. РСЗВ) як для обстрілів позицій ЗСУ, так і для обстрілів цивільних об’єктів. Так, СЦКК з початку травня неодноразово засвідчував застосування бойовиками переносних РСЗВ. Зокрема, 10 травня впродовж дня бойовики чотири рази обстріляли Широкіне зі 122-міліметрової переносної реактивної системи «Град-П» (Партизан), яка є зброєю винятково російського виробництва, із загальною кількістю 16 пострілів. До речі, Широкіно зазнало обстрілу бойовиками з такої ж РСЗВ і 3 травня. Також штаб АТО повідомляв, що 4 травня, під час обстрілу позицій сил АТО на Луганському напрямку поблизу населеного пункту Кримське, противник застосував САУ 2С7 «Піон» калібру 203-мм. Снаряд калібром 203-мм пошкодив резервну лінію електропередачі за напрямком Сокольники – Кримське. Обстріл проводився з боку Кадіївки (Стаханов), що розташована в ОРЛО.

Тимчасово повірена у справах США в Організації з безпеки і співробітництва в Європі Кейт Бернс під час промови перед Постійною радою ОБСЄ у Відні 11 травня повідомила, що за останні три місяці окупаційні сили Російської Федерації на Донбасі збільшили кількість забороненого важкого озброєння на 750%.

Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Прокопчук на 1145-му засіданні Постійної ради ОБСЄ 11 травня наголосив, що беручи до уваги обмежений характер патрулювання доріг СММ ОБСЄ, особлива увага повинна бути приділена підвищенню технічного потенціалу місії, включаючи придбання і розміщення додаткового обладнання, такого як камери, датчики, БПЛА, як це передбачено в бюджеті 2017 року SMM. «Застосування БПЛА дальнього радіусу дії буде особливо цінним в нинішніх умовах», наголошує українська сторона.

QHA