КИЇВ (QHA) -

Спостерігачі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ зафіксували над окупованою проросійськими бойовиками територією Донбасу беспілотник «Орлан-10», який є на озброєнні винятково російської армії. Про це повідомляється в Звіті СММ.

За інформацією спостерігачів, беспілотник пролітав від Макіївки у направленні Донецька (територія ОРДО).

— 13 травня члени патруля Місії бачили БПЛА («Орлан-10»), який пролітав над дорогою від м. Макїївка (12 км на північний схід від Донецька) до Донецька.

Варто зазначити, що СММ ОБСЄ досить часто фіксує проліт БПЛА у зоні конфлікту на Донбасі, однак переважно в звітах говориться про «проліт неідентифікованих БПЛА». У даному випадку ми бачимо, що спостерігачам вдалось встановити модель безпілотника.

Як повідомляло QHA, українська сторона неодноразово фіксувала на окупованому Донбасі озброєння, яке використовується виключно російськими збройними силами, у тому числі безпілотники «Орлан-10». 

Наприклад, 7 квітня 2016 року під час спецоперації в районі Авдіївки співробітники СБУ збили російський безпілотник «Орлан-10». Такий безпілотник надійшов на озброєння ЗС Росії 2010 року. За оперативними даними СБУ, росіяни «не довіряють» таку техніку незаконним збройним угрупованням на території Донбасу. Безпілотник використовується виключно російськими військовими. Багатоцільовий БПЛА «Орлан-10» розроблений «Спеціальним технологічним центром» у Санкт-Петербурзі. Максимальна швидкість польоту — 150 км/год, дальність застосування комплексу — до 120 км від наземної станції управління і до 600 км в автономному режимі. Максимальна висота польоту безпілотника — 5000 м.

В квітні 2017 року МО України також повідомило, що військовослужбовці виявили в зоні проведення АТО російський безпілотний літальний апарат.

Згідно з Мінском-1 (Меморандумом від 19 вересня 2014 року), польоти бойової авіації та іноземних безпілотних літальних апаратів, окрім БПЛА, які використовуються СММ ОБСЄ, у зоні конфлікту на Донбасі заборонені. Особливо акцентуємо на словах «іноземні БПЛА». Ця заборона стосується лише тих БПЛА, які є іноземними над територією України (включно з ОРДЛО), тобто тих, які могли б бути запущені російськими окупантами або проросійськими бойовиками. Українських БПЛА це обмеження не стосується.

Озброєння, яке виробляється винятково в Росії і використовується винятково ЗС РФ, на окупованому Донбасі неодноразово фіксували не лише українські військові чи спецслужби, але й СММ ОБСЄ: систему глушіння Р-330 «Житель», важку вогнеметну систему «Буратіно», переносний вогнемет «Шмєль», переносний РСЗВ «Град-П», безпілотник «Орлан-10». Ці факти оприлюднювались на засіданнях Постійної Ради ОБСЄ у Відні, ОБСЄ також спрямовувало до російської частини СЦКК запити з проханням дати роз'яснення щодо знаходження такої зброї на українській території (ОРДЛО). Однак і РФ, і сепаратисти продовжують заперечувати наявність російського озброєння на Донбасі та не надають жодних відповідей.

QHA