КИЇВ (QHA) -

СММ ОБСЄ цього тижня планує направити патруль для моніторингу ситуації в селищі Верхньоторецькому, яке тиждень тому Збройні сили України повністю взяли під контроль.

Про це агентству QHA повідомив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг.

Наразі СММ вже провела повітряне спостереження в районі селища, попередньо оцінивши обстановку, після чого туди буде направлено патруль.

— Цього тижня ми плануємо відрядити патрулі до цього району.

Агентство QHA іронічно поцікавилось у заступника глави СММ ОБСЄ, чи не стануть патрулям знов на заваді заміновані дороги, натякаючи на ситуацію, коли патруль місії впродовж всього минулого тижня не зміг потрапити до ще одного взятого під контроль ЗСУ селища – Травневого. Нагадаємо – дорогу до Травневого бойовики замінували дещо раніше радянськими мінами ПМН-2, які в Україні вже сім років тому були знищені, але які зараз завозяться з Росії на окупований Донбас через неконтрольовану ділянку українсько-російського кордону. Замінованість дороги не заважає користуватись нею місцевим мешканцям та українським офіцерам Цивільно-військового співробітництва, які доставляють до селищ гуманітарну допомогу.

Втім, містер Хуг не відчув провокативну іронію та абсолютно серйозно відповів, що Місія обов’язково вживатиме відповідних заходів безпеки і висловив сподівання, що Спільний центр з контролю і координації посприяє тому, щоб патрулю місії ніщо не заважало пересуватися в районі Верхньоторецького і встановлювати факти.

— Звичайно, мають бути вжиті відповідні заходи безпеки і наша оцінка покаже, чи відбуваються необхідні роботи з розмінування. І ми очікуємо, що саме СЦКК забезпечить координацію всіх необхідних робіт для того, щоб забезпечити наше безпечне пересування в цьому районі, а також відповідне виконання роботи.

Агентство QHA також поцікавилось, якою інформацію володіє СММ щодо розміщення позицій бойовиків та ЗСУ в тому районі, оскільки в деяких ЗМІ до звільненого Верхньоторецького було помилково приписане розташоване майже впритул селище Бетманове. За словами Хуга, передові позиції сторін розташовані фактично на околицях обидвох населених пунктів – ЗСУ в південній частині Верхньоторецького, а позиції бойовиків – у північній частині Бетманового.  Але більш точну інформацію СММ зможе отримати після проведення патрулювання в цих селищах.

— Там зараз лінія зіткнення проходить через населені пункти. Ну якщо говорити про "нульові" позиції або передові позиції, то, з одного боку, — це північ Бетманового, а з іншого — це південь Верхньоторецького. Як тільки нам забезпечать доступ до цих районів, ми зможемо надати більш точну інформацію відносно ситуації, яка склалась безпосередньо на цих ділянках.

Хуг також акцентував, що сторони не повинні перешкоджати пересуванню патрулів СММ. Він встановив цікавий взаємозв’язок: якщо сторони конфлікту хочуть отримувати інформацію про те, що відбувається в непідконтрольних їм районах, то вони, принаймні, повинні забезпечувати доступ СММ до тих районів, які вони контролюють.

— Як я вже зазначав, сторони хочуть все і одразу, але як можна вимагати від нас встановлення фактів, не забезпечуючи нам доступу до районів для того, щоб ми встановили там ці факти?!  Якщо вони /сторони/ хочуть отримати в наших звітах інформацію про те, що відбувається в тих районах, що ними не контролюються, то вони мають забезпечити нам безперешкодний доступ до тих районів, які вони контролюють. 

(QHA: Водночас, варто зазначити: якщо спробувати реалізувати цей підхід на практиці, то СММ ОБСЄ взагалі повинно припинити патрулювати підконтрольні Україні території та надавати інформацію про те, що там відбувається. Адже бойовики перешкоджають патрулям місії набагато частіше та агресивніше: понад 2/3 випадків перешкод СММ припадає на контрольовані бойовиками райони. Таким чином, за логікою СММ бойовики втрачають право на отримання інформації про те, що відбувається з протилежного боку лінії АТО).

У нещодавньому звіті СММ підтверджується, що в останні дні листопада на півдні селища Верхньоторецького (розташоване на південний захід від окупованої Горлівки) з'явились нові позиції ЗСУ, яких у середині місяця ще не існувало. Також СММ відзначила наявність в селищі значної кількості військовослужбовців.

— За допомогою даних повітряного спостереження від 28 листопада було виявлено позиції Збройних сил України у південних районах Верхньоторецького. На зображеннях від 17 листопада цих позицій не було. Крім того, за допомогою цих даних у двох місцях було виявлене скупчення воронок (по 6 вирв у кожному), які, за оцінкою, утворилися внаслідок розривів артилерійських снарядів (122 мм) на позиціях «ДНР», приблизно за 600–650 м на схід від східної околиці селища. За оцінкою спостерігачів, ці снаряди були випущені з південного сходу. На цих зображеннях було чітко видно скупчення воронок у трьох місцях неподалік, між позиціями «ДНР» і Збройних сил України. За оцінкою, вони виникли в результаті розривів мінометних мін (82 мм). 1 грудня у Верхньоторецькому члени патруля Місії бачили 7 БТР-80, а також близько 30 військовослужбовців (непритаманно висока присутність військового контингенту в селищі).

Як повідомляло QHA, наприкінці листопада 95 бригада повністю взяла під контроль селище Верхньоторецьке, розташоване на південний захід від окупованої Горлівки. Таким чином, ЗСУ покращили свої тактичні позиції, зокрема, отримали можливість покращити контроль над дорогою між Горлівкою та Ясинуватою. Два тижні тому ЗСУ взяли під контроль селища на північ від Горлівки — Травневе та Гладосове.

QHA