КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ перерахувала важку військову техніку, яка, порушуючи Мінські угоди, брала участь у парадах на 9 травня в окупованих Донецьку і Луганську. Інформація про кількість і види озброєнь наведена у звіті місії.

Так, згідно зі звітом, вранці 9 травня у підконтрольних так званій «ЛНР» районах команда СММ бачила такі порушення ліній відведення: одну реактивну систему залпового вогню (РСЗВ, БМ-21 «Град», 122 мм), одну самохідну гаубицю (2С1 «Гвоздика», 122 мм) і один танк (Т-72) на території аеродрому на південно-східній околиці Луганська. У Луганську спостерігачі бачили 6 РСЗО (БМ-21 «Град», 122 мм), 6 самохідних гаубиць (2С1 «Гвоздика», 122 мм), 10 буксируваних гаубиць (п'ять Д-30 «Жаба», 122 мм, і п'ять 2А65 «Мста-Б», 152 мм), 6 зенітних ракетних комплексів (9К35 «Стріла-10», 120 мм) і 6 танків (Т-72). У звіті наголошується, що згодом ця техніка брала участь у військовому параді в Луганську.

При цьому у другій половині дня 9 травня на території аеродрому команда СММ бачила 7 РСЗВ (БМ-21), 7 самохідних гаубиць (2С1), 10 буксируваних гаубиць (п'ять Д-30 і п'ять 2А65), 7 зенітних ракетних комплексів (9К35) і 7 танків (Т-72) (QHA: СММ інформує, що техніка продовжує перебувати в зоні безпеки. При тому, що у сепаратистських ЗМІ члени так званої «ЛНР» заявляли, що відразу після параду відвели техніку в місця постійної дислокації, згідно Мінським домовленостями).

У підконтрольних «ДНР» районах СММ зафіксувала наступні порушення ліній відведення, а саме — військову техніку, яка брала участь у параді 9 травня. Так, у Донецьку було зафіксовано 4 РСЗО (одну БМ-13-16 «Катюша» і три БМ-21-1 «Град»), 3 самохідних гаубиці (2С1), 6 буксируваних гаубиць (три Д-30А і три 2А65), 4 протитанкові гармати (три МТ-12 «Рапіра», 100 мм, і одну М-1942 року, 76 мм), 3 міномета (ПМ-38, 120 мм), 7 танків (один T-34/85, три T-72Б і три Т-64), 3 зенітних ракетних комплекси (один 9А35, два 9А34М3) і 3 зенітних установки (ЗУ-23, 23 мм). Спостерігачі також бачили 3 самохідні гаубиці (2С1), які рухалися на схід в підконтрольному «ДНР» с. Хрещатицькому (колишнє Червоноармійське, 86 км на південь від Донецька).

СММ зафіксувала бойові броньовані машини та інші засоби ППО, які брали участь у воєнізованих парадах і перебували у межах зони безпеки (хоча вони і не підпадають під дію положень Мінських угод про відведення озброєнь). У підконтрольних «ЛНР» районах спостерігачі зафіксували 6 бойових машин піхоти (БМП-2), 6 бронетранспортерів (БТР-80), одну броньовану ремонтно-евакуаційну машину (БРЕМ) і 2 зенітні установки (ЗУ-23-2), встановлені на вантажівках, які перебували в центрі Луганська. У підконтрольних «ДНР» районах команда СММ бачила 3 ​​бойових БТР-80 і 6 БМП (три БМП-1П і три БМП-2) на параді у Донецьку.

Як повідомляло QHA, практично протягом усього квітня СММ ОБСЄ у своїх звітах вказувала як факт порушення Мінських угод скупчення військової техніки бойовиків під Луганськом, звезені для параду. Перший заступник глави СММ ОБСЄ Александр Хуг акцентував на тому, що у Мінських домовленостях немає жодного положення, яке б дозволяло сторонам завозити озброєння для участі у параді, там немає жодного свідчення про те, що це можливо, і тому жодних винятків у цьому не може бути — незалежно від того, звідки завезене озброєння, має воно боєкомплект чи ні.

Починаючи з травня 2015 року, бойовики проводять військові паради на 9 травня у Донецьку і Луганську. СММ ОБСЄ неодноразово заявляла, що це є порушенням Мінських угод.

Варто відзначити, що, за свідченням української сторони, важка військова техніка, яка перебуває на озброєнні сепаратистів на Донбасі і зокрема бере участь у парадах, має російське походження. Докази цього Україна надала зокрема у Міжнародному суді ООН. Крім того, СММ ОБСЄ неодноразово фіксувала на окупованому Донбасі озброєння, яке використовується виключно російськими збройними силами: систему глушіння Р-330 «Житель», важку вогнеметну систему «Буратіно», переносний вогнемет «Джміль», переносний РСЗВ «Град-П», безпілотник «Орлан-10». Однак як РФ, так і сепаратисти продовжують заперечувати наявність російського озброєння на Донбасі, хоча не можуть назвати достовірне джерело надходження туди танків, «Градів», САУ, БМП тощо, а також пояснити, хто саме є виробником цього озброєння.

Зазвичай на таких парадвх регулярно виявляються зразки виключно російської техніки, яка не могла перебувати на озброєнні української армії. І вже тим більше не могла бути захоплена у ЗСУ в такій кількості (як то стверджують бойовики). Цього року в параді брали участь танки Т-72, ​​яких немає на озброєнні ЗСУ, а також модифіковані «Урали» (зокрема двоосні), також взяті на озброєння армією РФ через багато років після розпаду СРСР.

Фото-колаж: Авдіївка. Багатоповерхівка, постраждала від танкового обстрілу бойовиків 2 березня 2017 року. Фото з ФБ П.Жебрівського. Інтернет — воєнізований парад в окупованому Донецьку 9 травня 2017 року.

QHA