КИЇВ (QHA) -

Бойовики так званої «ДНР», що чергують на блокпостах, отримали від свого керівництва письмові інструкції, відповідно до яких вони повинні перешкоджати патрулям СММ ОБСЄ у їх пересуванні по території ОРДО. Про це йдеться у звіті Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.

За інформацією СММ, у своїй штаб-квартирі в підконтрольному урядові місті Соледар СЦКК передав місії копію частини пам’ятки, яка, за словами представника Збройних сил Російської Федерації, була видана старшими за рангом членами «ДНР» персоналу на постах та блокпостах, розташованих у непідконтрольних урядові районах Донецької області.

Так, згідно із документом членам «ДНР» наказано зупиняти патрулі СММ і не дозволяти спостерігачам проїзд, якщо вони пересуваються «незапланованими маршрутами».

Інструкція також регламентує спосіб поведінки бойовиків під час спілкування зі спостерігачами ОБСЄ. Їм рекомендується не вступати у дискусії з членами патруля СММ, а на будь-які запитання від СММ відповідати: «Я не компетентний давати пояснення».

У цьому ж звіті СММ наводить два приклади перешкоджання роботі спостерігачів з боку бойовиків, про які місія поінформувала СЦКК. Так, 11 травня озброєний чоловік на блокпості, розташованому на автодорозі Н15 неподалік від комбінату «Каргіл» у підконтрольному «ДНР» селищі Кременець (16 км на південний захід від Донецька), вимагав, щоб члени патруля Місії відкрили багажники своїх автомобілів. Він записав номерні знаки автомобілів СММ, ім’я старшого у патрулі та номер посвідчення співробітника СММ, а також оглянув вміст багажників, оскільки спостерігачі відмовилися дозволити йому відкрити коробки, які вони перевозили. Після 20-хвилинної затримки СММ дозволили проїхати далі.

 

У звіті фіксуються майже анекдотичні ситуації. Після секс-інциденту зі співробітницею місії, судячи з усього, бойовики «ДНР» вирішили певним чином перестрахуватися і про всяк випадок уточнюють стать членів патруля. Коли у Петрівському спостерігачі намагалися дістатися місця, де встановлена камера СММ, озброєний член «ДНР» на блокпосту попросив назвати імена членів патруля місії та зазначити їхню стать і наполягав на супроводжуванні патруля. Після того, як спостерігачі відмовилися надати цю інформацію, їм дозволили проїхати без супроводу, вказується у звіті.

Коментар QHA. Після підриву на міні авто ОБСЄ та загибелі співробітника місії під Пришибом на окупованій частині Луганщини СММ змінила порядок роботи патрулів по обидва боки лінії зіткнення. Зокрема із 25 квітня з міркувань безпеки патрулі СММ ОБСЄ пересуваються винятково дорогами з твердим покриттям, була звужена географія патрулювання та обмежене використання безпілотників. В СММ заявляють, що обмеження триватимуть доти, доки сторони не виконають Мінські угоди в частині розмінування територій, що входять до зони безпеки, або принаймні не промаркують і не огородять небезпечні ділянки.

Від дня інциденту сепаратисти та російська сторона активно наголошують на тому, що патрулі СММ повинні погоджувати з ними своє пересування, що начебто має убезпечити їх від трагічних випадків. Водночас в СММ зазначають, що не зобов’язані погоджувати свої маршрути з жодною зі сторін, і лише частково інформують їх про свої маршрути.

Варто також зазначити, що після того, як 23 квітня у так званій «ЛНР» підірвалося авто місії, сепаратисти «ДНР» раптово виявили нечувану пильність і вже двічі заявили, що начебто запобігли ймовірному підриву патрулів. Зокрема 28 квітня бойовики заявили, що неподалік від Харцизська вилучили радіокерований фугас, який знаходився на шляху прямування патруля СММ. Схожа заява пролунала 13 травня — бойовики повідомили, що начебто вилучили чотири саморобні вибухові присторої на шляху прямування патруля поблизу Шахтарська. В СММ цю інформацію не коментують.

Ймовірно, що і згадана інструкція для бойовиків «ДНР» про обмеження пересування місії на певних маршрутах, і інформація про начебто вилучену на шляху патруля вибухівку є елементами тиску і залякування спостерігачів. Тиск спрямований на те, аби змусити спостерігачів погоджувати з бойовиками пересування патрулів. Водночас таке погодження суттєво обмежить можливості спостерігачів фіксувати порушення, оскільки дозволить сепаратистам на власний розсуд дозволяти або не дозволяти патрулям відвідувати ті чи інші райони.

Нагадаємо, що 76% суттєвих обмежень на свободу пересування СММ від зареєстрованих випадків зафіксовані в непідконтрольних уряду районах. Так само в цих районах спостерігачі фіксують переважну більшість випадків порушень режиму припинення вогню та відведення важкого озброєння.

ФОТО: Танки Т-64, зафіксовані СММ ОБСЄ в селищі Козацьке (підконтрольне ДНР) — СММ

QHA