КИЇВ (QHA) -

Розміщення в окупованому Криму нових зенітно-ракетних комплексів С-400 "Тріумф" є свідченням провалу кримської авантюри Путіна, розпочатої в лютому 2014 року. Таку думку висловив агентству QHA заступник директора з міжнародних питань Центру дослідження армії, конверсії і роззброєнь (ЦДАКР) Михайло Самусь, коментуючи пояснення Росії, що нібито розміщення С-400 викликане необхідністю захисту півострова від українських ракет.

Експерт зауважує, що Путін почав анексію в Криму, розраховуючи на те, що через три місяці Україна взагалі перестане існувати, що буде організований проект Новоросія і юридичної особи під назвою «Україна» взагалі не буде, а отже Росії не буде потреби відповідати в міжнародному суді за порушення міжнародних угод. Однак перебіг подій показав, що кремлівські стратеги прорахувалися, і тріумфу не вийшло, Україна не лише не «зникла», але й посилилась настільки, що Росія змушена думати і говорити про необхідність захищатися від українських ракет. Михайло Самусь висловив переконання, що побоювання Росії небезпідставні і скоро їй доведеться всерйоз замислюватися про захист від українських тактичних ракет не тимчасово окупованих українських територій, а власної столиці (нагадаємо, що наприкінці минулого року у мережі з'явилося відео успішних випробувань ракетного комплексу "Вільха" вітчизняного виробництва).

— Мені, наприклад, приємно, що кримська авантюра Путіна зараз призвела до того, що вони вже бояться української ракетної зброї. А все це через те, що комусь захотілося увійти в історію як великому імператору, який нарешті відновить геополітичну велич Російської Імперії. Ось так це починалося у лютому 2014 року, а зараз це закінчується тим, що вони бояться українських ракет. Можна тільки привітати кремлівських технологів з таким «успішним» у лапках проектом. Я впевнений, що Україна зараз розробляє тактичну ракетну зброю, яка скоро буде загрожувати й Москві. Їм треба буде скоро посилювати протиракетну оборону по всій європейській частині, оскільки «проект Україна», як вони це називають, він продовжується, і скоро загрожуватиме існуванню Російської Федерації, — зазначає Самусь.

Також експерт нагадав, що С-400 вже раніше були розміщені Росією в Криму, і, зважаючи на радіус ураження цих ракет, ще одне розміщення у військовому плані мало що змінює. На його думку, такий крок саме зараз є елементом інформаційної кампанії напередодні виборів президента Росії, які мають відбутися в середині березня. Кампанія з демонстрації військової могутності РФ та одночасне залякування населення самої РФ та окупованих нею територій міфічними загрозами має заретушувати провали російських військових кампаній у Сирії та Україні і падіння рівня життя росіян.

— Я особисто розглядаю це розміщення як інформаційну операцію Російської Федерації для нагнітання обстановки перед президентськими виборами в Росії. Їм потрібно щось демонструвати електорату, оскільки пишатися Путіну особливо нічим — у Сирії повна катастрофа, в Україні — глухий кут, економічна ситуація в РФ гіршає.

В цьому контексті Самусь провів аналогію із нещодавніми заявами росіян, що Росія нарощуватиме дослідницькі роботи для протидії американським Джавелінам, коли вони будуть поставлені в Україну. За його словами, це так само йде інформаційне нагнітання перед виборами, яке немає під собою реального підгрунтя: Росія нічого не може створити проти Джавелінів, оскільки у них немає відповідних технологій.

Водночас експерт наголошує, що мілітаризація Криму становить загрозу не лише для України, але й для всіх країн чорноморського басейну, а також східної та центральної Європи. Оскільки ракетний майданчик у Криму дозволяє РФ «дотягнутися» ракетами практично до будь-якої країни в радіусі 1500 км. Погіршує ситуацію й те, що, за різною інформацією, РФ або вже розмістила в окупованому Криму тактичну ядерну зброю, або може оперативно це зробити.

— Росія взагалі розглядає окупований Крим як «непотопляємий авіаносець», як його ще за радянських часів називала радянська пропаганда. Фактично зараз Росія повністю контролює Чорне море якраз з Криму, весь чорноморський басейн — починаючи з проток і закінчуючи всією морською акваторією. У Криму, наприклад, розташовані надводні та підводні човни з крилатими ракетами «Калібр», радіус дії яких може досягати 1500 км. Просто з Криму, не виходячи з бази Севастополь, цей радіус дозволяє завдати в тому числі ядерний удар (тому що ці ракети можуть нести ядерні боєголовки), наприклад по польській Познані, не кажучи вже про Румунію чи інші країни, які ближче розташовані. Повністю покривається Україна, Грузія тощо.

Підсумовуючи, експерт наголосив, що розміщення ракетних комплексів протиповітряної оборони  С-400 на окупованій, анексованій території є порушенням цілої низки положень міжнародного права. Так само, як у цілому окупація чи анексія, в даному випадку, українського Криму це порушення абсолютно всіх базових положень міжнародного права і всіх міжнародних конвенцій.

Раніше агентство "РИА Новости" повідомило, що у Севастополі 12 січня заступить на чергування другий дивізіон ЗРК С-400 "Тріумф". Співрозмовник агентства заявив, що Москва формує у Криму "ешелоновану систему протиповітряної оборони" у зв'язку із проведенням Україною випробувань крилатих ракет. Також повідомлялося, що в першу чергу контролюватиметься повітряний простір над Чонгаром і Армянськом поблизу адмінкордону з Херсонщиною. Депутат Держдуми від Севастополя Дмитро Бєлік заявив, що розміщення у Криму зенітно-ракетного дивізіону С-400 стало сигналом українським розробникам ракетної зброї.

Водночас в українському Міноборони заявили, що Крим є українською територією, хоч і тимчасово окупованою, кримчани є громадянами України і з боку України їм військових загроз не існує. Навпаки, наголосили у відомстві, кроками на кшталт розгортання С-400 саме Росія несе загрозу Криму і державам Чорноморського басейну.

Нагадаємо, перший С-400 розгорнули біля Феодосії навесні 2017 року. ЗРК дальньої дії С-400 "Тріумф" розробки і виробництва АТ "Концерн ВКО "Алмаз-Антей" призначений для ураження літаків стратегічної і тактичної авіації, балістичних ракет, гіперзвукових цілей та інших засобів повітряного нападу в умовах радіоелектронного та інших видів протидії.

Крім того, у Криму Росія розгорнула системи "Бал", "Бастіон", комплекси ППО С-300, "Бук-М2".

QHA