КИЇВ (QHA -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні постійно фіксує як через неконтрольовану ділянку російсько-українського кордону з ОРДЛО до Росії вивозиться сільськогосподарська продукція та інші вантажі.

У звіті СММ за 13 травня зазначено, що в районі окупованого Новоазовська спостерігачі побачили 40 великих вантажних автомобілів (з причепами, заповненими зерном, всі з номерними знаками Російської Федерації), що стоять по обидва боки дороги, припаркованими у напрямку виїзду з України.

Подібні випадки не поодинокі. Тиждень тому спостерігачі СММ відвідали три прикордонних райони, які зараз не контролюються урядом. Пробувши до пунктів пропуску на кордоні біля Вознесенівка (біля Червонопартизанська, 65 км на південний схід від Луганська) протягом години, спостерігачі зафіксували, що з України виїхало 26 автомобілів (19 з українськими номерними знаками і 7 з номерними знаками РФ), 4 вантажівки з критими вантажними причепами (всі з українськими номерними знаками). Команда СММ, що знаходилася в пункті пропуску біля села Успенки (73 км на південний схід від Донецька) протягом близько 90 хвилин, нарахувала в черзі на виїзд з України 33 вантажівки з критими вантажними відсіками.

Згідно зі звітом від 5 травня, спостерігачі відвідали два прикордонних райони, які на даний час не контролюються урядом. На пункті пропуску через кордон біля села Маринівка (78 км на схід від Донецька) протягом 30 хвилин члени патруля Місії бачили 32 цивільних автомобіля (22 з номерними знаками України, 8 — РФ, 2 — з табличками «ДНР») і одну паливну автоцистерну з номерними знаками України. Усі вони очікували в черзі виїзду з України. На пункті пропуску близько Успенки протягом 30 хвилин члени патруля Місії бачили 55 вантажівок (21 з табличками «ДНР», 20 з номерними знаками України, 9 — Білорусі та 5 — РФ).

Слід зазначити, що Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Прокопчук на 1145-му засіданні Постійної ради ОБСЄ 11 травня 2017 акцентував, що вкрай важливо домагатися постійного моніторингу на неконтрольованому ділянці українсько-російського держкордону. Прокопчук послався на звіт СММ від 5 травня по ситуації в Успенці, факти, вказані в якому підтверджують необхідність такого моніторингу.

 — Інтенсивність руху вантажів сигналізує про масштаби незаконної торгівлі та поставок між Російською Федерацією і незаконними збройними формуваннями, які вона підтримує і якими керує на Донбасі, — зазначив Прокопчук.

СММ ОБСЄ також продовжує фіксувати порушення Мінських угод у частині відведення важкого озброєння із зони безпеки. Так, у звіті за 13 травня місія вказує, що спостерігачі зафіксували на території, контрольованій так званої «ЛНР» РСЗВ (БМ-21 «Град», 122 мм) біля Кришталевого (колишній Красний Луч, 56 км на північний захід від Луганська) .

Крім того, СММ повторно відвідала місця постійного зберігання важких озброєнь т. зв. «ЛНР» і знову побачили, що у місцях зберігання відсутній РСЗВ (БМ-21, «ГРАД») і 13 буксируваних гаубиць (сім Д-30 «Жаба», 122 мм і одна 2A65 Mста-Б, 152 мм).

Як повідомляло QHA, на сьогодні Україна не контролює 400-кілометрову ділянку державного кордону з РФ у зоні конфлікту на Донбасі. Згідно з даними розвідки і українських чиновників, через цю ділянку в Україну з РФ у значних обсягах і постійно поставляється озброєння, військова техніка, боєприпаси і паливо для проросійських окупаційних корпусів на Донбасі, а з України в РФ з окупованих територій вивозяться матеріальні цінності, у тому числі , українські заводи, вугілля, метал та ін. Україна неодноразово наполягала на необхідності ввести контроль над цією ділянкою як мінімум з боку міжнародних спостерігачів (наприклад, створити уздовж кордону з українського боку 6 постійних патрульних баз ОБСЄ). Однак Росія і проросійські бойовики всіляко протидіє цьому. Незважаючи на те, що мандат СММ ОБСЄ поширюється на всю територію України, у тому числі і ОРДЛО, спостерігачі не мають вільного і постійного доступу до всього периметру неконтрольованої кордону.

ФОТО: інтернет

QHA