КИЇВ (QHA) -

Представник України в Тристоронній контактній групі у Мінську, екс-прем'єр-міністр України, екс-глава СБУ, екс-міністр оборони України Євген Марчук вважає, що українська сторона має вже зараз сформулювати відповіді на різноманітні питання, що виникають у процесі реінтеграції Донбасу, і урядовою постановою закріпити цю позицію.

Як передає кореспондент QHA, таку думку він висловив на засіданні круглого столу «Міжнародні перехідні адміністрації — досвід, можливості та ризики для України» у рамках другої Національної платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію».

За словами Марчука, постанова на рівні уряду потрібна, оскільки закон про реінтеграцію («Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях») не дає відповіді на безліч конкретних запитань, які хвилюють, у тому числі, цивільне населення на непідконтрольних територіях. Наявність чітких відповідей дозволить пришвидшити і покращити процес реінтеграції, оскільки люди на окупованих територіях, у тому числі й ті, які поки тримають зброю в руках, матимуть розуміння — яка політика держави буде у відношенні до них і такі кроки держави будуть закріплені нормативно.

— Нам треба готуватися до нормалізації ситуації на Донбасі, якою б далекою і нереальною вона не здавалася. Владі треба трохи поспішити. Закон вийшов, але серйозних регулярних коментарів щодо реалізації його компонентів, немає. Необхідно щонайменше раз на тиждень публічно представляти точку зору влади на це (реінтеграцію). Я прихильник того, щоб це була детальна, грунтовна постанова уряду — як українська влада повертається на Донбас. Усі складові — тисячу питань, починаючи від проблеми реституції, що влада гарантує, які до кого має претензії, як все буде організовано, кому що прощає, за яких умов тощо.

Серед болючих питань, які потребують відповіді і вирішення на етапі реінтеграції, Марчук, зокрема, назвав забезпечення захисту людей від безконтрольної злочинності у перехідний період, оскільки міжнародний досвід свідчить — у деяких країнах під час розгулу злочинності на етапі переходу до миру людей загинуло більше, ніж під час бойових дій; дії держави щодо комбатантів, які тримали зброю в руках, але не вбивали людей; як буде вчинено зі спецслужбами бойовиків.

Євген Марчук наголосив, що Україна має чітко роз’яснити свою політику щодо власних громадян, які зараз перебувають на тимчасово непідконтрольних територіях, у тому числі, щоб розвіяти міфи і страшилки, які продукує російська влада, аби унеможливити чи ускладнити процес реінтеграції Донбасу. Наразі російська сторона вдається до інформаційних спецоперацій, аби налаштувати населення окупованих територій проти української влади, залякати людей. Він нагадав, що на останній прес-конференції минулого року російський президент Володимир Путін сказав щодо наслідків реалізації закону про реінтеграцію Донбасу "туди прийдуть націоналістичні батальйони і влаштують різанину". А буквально за два-три дні в усьому інтернеті поширювалася інформація, що нібито Україна обстріляла окуповані території снарядами з листівками, в яких було викладено майже те ж саме, що Путін сказав напередодні (донецькі бойовики демонстрували снаряди з агітаційними листівками, якими начебто ЗСУ обстіляли околиці Дебальцевого, і які містили погрози від імені Правого сектору і бойовикам, і цивільним мешканцям. Українська сторона назвала ці листівки "фейком" — ред.).

Марчук також розповів, що в одній з дискусій на експертному рівні з російської сторони було досить чітко сказано, що подальший прогрес у перемовинах щодо нормалізації ситуації на Донбасі неможливий, поки Україна в якомусь офіційному варіанті не покаже — якою буде доля нинішніх окупованих територій. За його словами, це було сказано неофіційно, але це було сказано людьми з російської сторони, які висловлюють позицію вищого рівня.

Представник України в ТКГ також додав, що останнім часом спостерігається певне позитивне зрушення у переговорному процесі щодо Донбасу, є певний позитивний сигнал, що переговорні технології виходять на інший рівень: якщо упродовж року на рівні Мінську відбувалося блокування ініціатив і пропозицій, то останніми місяцями переговорний процес помалу починає переходити в русло обговорення конструктивних питань.

Як приклад такого прогресу Марчук назвав те, що припинення вогню, яке було оголошене 23 грудня 2017 року, насправді стало реальним і супроводжувалося дуже суттєвим зменшенням кількості обстрілів на фронті. При цьому він припускає, що це може бути лише пов'язано з виборами російського президента, а також вказує на значну кількість «антизнаків» прогресу — підтягування крупних військових структур до наших кордонів, створення 8-ї армії Росією поблизу кордонів з Україною.

У будь-якому випадку, зазначає Марчук, Україні треба бути готовим до того моменту, коли наступить можливість для нормалізації ситуації на Донбасі і напрацювання усіх необхідних зі світового досвіду документів на процес нормалізації треба робити вже сьогодні.

Наприкінці минулого року Євген Марчук висловив пропозицію створити орган, який би координував дії міністерств і відомств у протидії гібридним елементам російської агресії.

QHA