КИЇВ (QHA) -

Під час конфлікту на Донбасі так звані «живі щити» використовують як бойовики ОРДЛО, так і українські військові. Про це у коментарі QHA розповіла член правління організації «Truth Hounds», що займається документуванням фактів військових злочинів, Світлана Валько.

Команда документалістів працювала у 39 населених пунктах, в яких було задокументовано до 10 фактів використання «живих щитів». За словами Валько, більшість випадків використання мирного населення і цивільних споруд у якості «щитів» пов'язані з бойовиками ОРДЛО, але відомі факти таких порушень і з боку українських військових.

— Ми впевнені, що таких випадків дуже багато. Іноді це (використання «щитів», — ред.) військова необхідність, але не завжди. У Мар'їнці це вимушений захід, адже армія знаходиться у самому місті і у них немає вибору. Але в Авдіївці, де дуже багато вільних будинків, такої необхідності немає, — підкреслює правозахисниця.

Валько зазначає, що за відсутності пореби у викорисанні цивільних споруд і людей у якості цілей такі факти вважаються військовими злочинами. Злочинцями же у таких випадках виступають не виконавці (військові), а командування, яке віддає накази. При цьому навіть за наявності задокументованих фактів використання «живих щитів» в Україні за такі злочини досі не був покараний жоден командир.

— У нас є приклади з батальйоном «Торнадо», який окрім захоплення амбулаторії в Станиці Луганській зробив ще багато чого. Зараз 8 з 80 чоловік притягнуті до відповідальності, але відповідають вони за мародерство, тобто, за порушення статуту, — розповідає Валько.

Раніше QHA повідомляло, що правозахисники оприлюднили кількість загиблих мирних жителів на Донбасі.

QHA