КИЇВ (QHA) -

Перший заступник  глави СММ ОБСЄ в Україні Александр Хуг продемонстрував фото вражаючої кількості важкої військової техніки на околицях окупованого Росією Луганська, яка була розташована із порушенням Мінських угод. Як передає кореспондент QHA, дані факти він оприлюднив під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі, підсумовуючи події минулого тижня.

За словами Александра Хуга, ця техніка була сфотографована за допомогою беспілотника місії 5 квітня, і все це озброєння розташоване в цьому районі з порушенням відповідних ліній відведення.

Так, на південно-східній околиці Луганська (див. фото) БПЛА СММ ОБСЄ сфотографував 3 реактивні системи залпового вогню (БМ-21 «Град», 122 мм), 5 буксируваних гаубиць (2А65 «Мста-Б», 152 мм), 7 самохідних гаубиць (2С1 «Гвоздика», 122 мм) і 7 танків (Т-72). Окрім того, було зафіксовано 7 бойових машин піхоти (БМП-2), 13 бронетранспортерів (п’ять БТР-70, один БТР-80 і сім МТ-ЛБ, на одному з яких була встановлена зенітна установка), 6 вантажівок воєнного типу та щонайменше 35 осіб, одягнених у форму воєнного типу.

Александр Хуг розповів, що зйомки супроводжувались збройною провокацією бойовиків т.зв. ЛНР проти патруля СММ ОБСЄ, який запускав і керував беспілотником — спостерігачі були змушені розвернути беспілотник після того, як він потрапив під вогонь зі стрілецької зброї.

Демонструючи фото, на якому сконцентроване важке озброєння бойовиків, Александр Хуг зауважив, що при погляді на цю фотографію стає зрозумілим, чому саме БПЛА потрапив під обстріл.

— Причина, через яку обстрілювали БПЛА, полягає в тому, що саме зафіксував беспілотник за декілька хвилин до того, як по ньому було відкрито вогонь.

Перший заступник СММ ОБСЄ в Україні також повідомив, що жорсткі спроби перешкоджання роботі з моніторингу та верифікації здійснювалися відносно і до патрулів, причому, переважна більшість перешкод чинилась на території ОРДЛО. За його словами,  минулого тижня було зафіксовано 29 випадків обмеження свободи пересування спостерігачів: 9 разів у підконтрольних уряду районах, і 20 разів – у непідконтрольних Україні районах. У двох випадках, які стались у підконтрольних т.зв. ДНР районах, велась стрілянина у безпосередній близькості від спостерігачів СММ.

Александр Хуг також повідомив, що в останні два місяці проти спостерігачів суттєво збільшилась кількість провокацій. Він наголосив, що проти цивільних моніторщиків чиняться також збройні провокації, навівши 9 подібних прикладів, які стались на території, підконтрольній бойовикам.

— За останні два місяці відносно неозброєних цивільних спостерігачів застосовувалися насильницькі дії: у Калиновому – 3 лютого, у Дебальцевому – 18 лютого, у Ясинуватій та Пікузах – 24 лютого, знову ж в Ясинуватій та Хрещатицькому – 3 березня, знову у Пікузах – 10 березня, знову в Ясинуватій – 17 березня і в Знам’янці 24 березня.

Водночас, хоча СММ ОБСЄ фіксує перешкоджання в доступі спостерігачам і певні затримки також і на підконтрольній українському уряду території, однак, саме збройні провокації з боку ЗСУ жодного разу не були зафіксовані.

Коментуючи перешкоди в роботі місії, перший заступник глави СММ ОБСЄ зазначив, що спроби завадити доступу, передбаченому мандатом СММ, та відмова здійснювати моніторинг і верифікацію досягнутих домовленостей неминуче підриває здатність підтвердити дисципліну виконання Мінських угод. Водночас він припустив, що «засліпити» місію намагаються саме ті, хто, в першу чергу, звинувачує її в «сліпоті».

 — Деякі, напевно, воліють миритися із жорсткою патовою ситуацією, аніж справлятися з ризиками, які передбачені у процесі відновлення миру. Я підозрюю, що це саме ті, хто заявляє, що ми – СММ ОБСЄ – «сліпі», і вони ж таки самі намагаються нас засліпити.

Александр Хуг зауважив, що навіть попри обмеження пересування, спостерігачі місії минулого тижня зафіксували щонайменше 200 одиниць забороненого Мінськими угодами озброєння.

Він продемонстрував фото, на якому зображені три бойові танки на обладнаних позиціях за 2 км на північний захід від підконтрольного т.зв. «ЛНР» пгт Калинове (60 км на захід від Луганська).

Ще на одному фото зафіксовані 4 буксированих  артилерійських гармати Д-30 біля селища Степове (т.зв. «ЛНР»), які, відповідно до Мінських угод, також не повинні були там знаходитись.

На фото порушень на підконтрольній Уряду території показано самохідну гаубицю калібром 122 мм, що перевозиться на платформі в м. Бахмуті (Донецька обл.).

Підсумовуючи минулий тиждень, Александр Хуг також зауважив, що кількість порушень припинення вогню зменшилась на 20%, а кількість вибухів з важкого озброєння (РСЗВ, артилерії, мінометів) скоротилась на 90% — з 3930 до 485 випадків.

Як повідомляло QHA, на засіданні Тристоронньої контактної групи у Мінську 29 березня сторони домовились про припинення вогню з 1 квітня. Проте впродовж останніх днів штаб АТО регулярно інформує про щоденні порушення перемир'я з боку бойовиків.

QHA