КИЇВ (QHA) -

Бойовики так званої ДНР розміщують заборонене озброєння в житловому мікрорайоні Трудівські міста Донецька, різними методами намагаючись приховати від СММ ОБСЄ факти порушень Мінських угод. Як передає кореспондент QHA, перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ розповів і показав на фото, як бойовики встановили на позиції біля житлових кварталів міномет, а побачивши БПЛА місії намагалися швиденько його сховати.

Александр Хуг наголосив, що наявність такого виду озброєнь у безпосередній близькості від житлових будівель наражає мирних жителів на серйозну небезпеку — у разі ведення вогню з даного міномета вірогідним є вогонь у відповідь з протилежного боку. Міномети та артилерія, які часто використовуються в цьому конфлікті є засобами, ураження непрямого наведення, і характер ведення вогню з них є неприцільним. Незважаючи на те, що мирні жителі не обов'язково є безпосередніми мішенями, саме їм дуже часто дістається, зауважив заступник глави СММ. Він повідомив, що лише з 6 травня у мікрорайоні Трудівські загинуло 3 і отримало поранення 20 осіб. 

— Особливий інтерес викликає 120-міліметровий міномет, який був зафіксований одним з БПЛА місії 29 липня у підконтрольному так званій ДНР мікрорайоні Трудівські Петровського району Донецька. На відстані лише 350 метрів від житлового масиву цей міномет є безпосередньою загрозою для місцевих жителів, оскільки /у разі його бойового використання/ неминучим є вогонь у відповідь.

За словами Александра Хуга, показовим є той момент, що замість того, аби відвести озброєння на визначену Мінськими угодами відстань, бойовики так званої ДНР намагаються просто замаскувати свої порушення. Він продемонстрував два знімки, на яких безпілотник місії зафіксував згаданий міномет на вогневій позиції і який буквально за кілька хвилин був накритий якоюсь ковдрою, аби сховати його від БПЛА (у звіті за 29 липня СММ зазначило, що цей міномет (ймовірно, ПМ-38, 120 мм) перебував у північній частині мікрорайону і був розвернутий у північно-західному напрямку, – ред.).

— Замість того, щоб вилучати таке озброєння, реакцією так званої ДНР було приховати його. За декілька хвилин після того, як БПЛА зафіксував міномет у мікрорайоні Трудівські, наш БПЛА зафіксував ще одне зображення, на якому видно, що міномет уже накрили.

Говорячи про ситуацію в мікрорайоні Трудівські, Александр Хуг також повідомив, що бойовики так званої «ДНР» намагаються приховати факти порушень Мінських домовленостей і іншими методами. Зокрема не пропускаючи туди патрулі місії або обстрілюючи її БПЛА. Так, з 6 травня патрулі СММ в цьому районі стикалися з обмеженнями з боку так званої ДНР 10 разів. А 20 липня у мікрорайоні Трудівські по безпілотнику СММ було зроблено 17 пострілів зі стрілецької зброї.

Перший заступник глави СММ ОБСЄ зазначив, що обидві сторони, і ЗСУ, і бойовики ЛНР-ДНР відмовляються відводити певні види озброєння (QHA: варто пам'ятати, що патрулі СММ і досі працюють в обмеженому безпековому режимі після підриву авто у Пришибі. Патрулювання лише дорогами з твердим покриттям певним чином позначається на  обсязі інформації у звітах місії, в яких останніми тижнями суттєво поменшало даних про факти порушення ліній відведення на непідконтрольній уряду території).

— Минулого тижня ми зафіксували 43 одиниці озброєння, роззташовані з порушенням відповідних ліній відведення  24 у підконтрольних і 19 у непідконтрольних уряду районах. Серед них були 18 самохідних гаубиць у підконтрольному уряду Бахмуті і принаймні 16 РСЗВ на південний схід від підконтрольного так званій «ЛНР» Міусинська.

Александр Хуг також повідомив, що щотижня по обидва боки лінії АТО збільшується кількість цивільних осіб, які отримують поранення та гинуть. Так за останніми даними, кількість підтверджених СММ жертв цивільного населення з початку цього року сягає 341 особи — 59 загиблих і 282 поранених.

Як повідомляло QHA, 26 липня СММ ОБСЄ виявило у північній частині мікрорайону Трудівські 1 одиницю буксируваної артилерії (невстановленого типу), розміщену з порушенням ліній відведення, безпосередньо поруч із житловими масивами, 8 вантажівок військового типу, а також ділянку, ймовірно, з вогневими позиціями у західній частині мікрорайону.

Варто зазначити, що мікрорайон Трудівські, розташований у західній частині Донецька, вважається небезпечним. Бойовики системно звинувачують ЗСУ в обстрілах мікрорайону. Водночас штаб АТО заявляє, що бойовики розміщують у Трудівських озброєння, з якого потім ведуть обстріл через лінію зіткнення житлових районів селищ на підконтрольній уряду території. Скажімо, за інформацією штабу АТО, 12 липня з великокаліберного кулемету, розміщеного бойовиками саме у районі Трудівські, була обстріляна Мар’їнка 

QHA