КИЇВ (QHA) -

Небойові втрати Збройних сил України в цілому за 9 місяців поточного року скоротилися на 36% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, а в зоні АТО небойові втрати зменшились більше ніж вдвічі.

Про це повідомив начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних сил України генерал-майор Олег Грунтковський сьогодні на брифінгу, передає кореспондент QHA.

За словами Грунтковського, позитивна тенденція зумовлена тим, що цього року вдалося досягнути покращення морально-психологічного стану та стану військової дисципліни, в першу чергу в зоні проведення АТО. 

— В цьому році загальна кількість правопорушень зменшилася на 9%. Крім того, на 36% скоротилася кількість небойових втрат особового складу, спостерігається зменшення кількості злочинів. Кількість випадків незаконного поводження зі зброєю та боєприпасами та пов'язаних із цим злочинів скоротилася на 5%. На 30% зменшилася кількість ДТП за участі військовослужбовців… В зоні АТО зменшення небойових втрат більше ніж вдвічі цього року. Небойові втрати це ті, які не пов'язані з виконанням бойових завдань: це може бути і смерть чисто фізіологічна, природна, це може бути і ДТП, самогубство, на жаль, такі випадки в нас є. До речі, цього року самогубства зменшились на 12% проти минулого року. 

Водночас Грунтковський не уточнив цифру небойових втрат, обмежившись лише відсотковими показниками. Він зазначив, що це питання не стосується теми даного брифінгу, але ці цифри будуть озвучені, коли йтиметься про стан правопорядку (раніше ЗМІ з посиланням на МО повідомляли, що небойові втрати 2016 року становили 256 осіб, бойові — 211).

Говорячи про покращення настроїв та морального стану вояків у зоні АТО, Олег Грунтковський навів дані опитування понад 30000 військовослужбовців. 

— Моральний стан особового складу на сьогодні є задовільний та дозволяє виконувати поставлені завдання, в тому числі в районах проведення АТО... Практично 75% військовослужбовців повністю готові до виконання завдань, понад 80% повністю довіряють своїм командирам. Є проблеми, але ми їх бачимо, знаємо і намагаємось вирішити. 

Грунтковський конкретизував, що оцінка «задовільний», є позитивною, оскільки моральний стан оцінюється за критеріями «задовільно-незадовільно».

Він також повідомив, що в цілому спеціалізовані групи внутрішньої комунікації цього року надали практичну психологічну допомогу 6,5 тис вояків. В спеціалізованих медичних закладах пройшли психологічну реабілітацію 2063 військовослужбовців. Ще 75 військовослужбовців та членів їхніх сімей пройшли реабілітацію за кордоном — в Македонії та Грузії, і в листопаді планується чергова поїздка на реабілітацію до Грузії. 

Водночас представник МО зауважив, що Міністерство не влаштовує така мала кількість військових, які проходять реабілітацію. За його словами, необхідно, щоб одночасно проходили психологічну та фізкультурно-спортивну реабілітацію близько 2 тисяч вояків. Щоб забезпечити це, Міністр оборони прийняв рішення створити в Україні власну мережу реабілітаційних центрів, зокрема на фондах навчально-спортивної бази зимових видів спорту «Тисовець». 

— Пілотний проект планується розпочати наприкінці жовтня або напочатку листопада — це залежатиме від готовності матеріально-технічної бази, — додав Грунтковський.

Олег Грунтковський також зазначив, що для покращення морально-психологічного стану бійців важливим є питання душпастирської опіки. Він нагадав, що цього року у ЗСУ ввели інститут військових капеланів, який впроваджується у два етапи. В ході першого етапу, який тривав до кінця червня, у ЗСУ було введено 66 посад військових капеланів. На сьогодні укомплектовані у військових частинах більше 60 посад, решта посад — це ті, які проходять погодження з СБУ та відібрані керівним складом військових частин, але існує певна процедура підготовка документів. 

— Практично ми перший етап вже виконали. Свою ефективність вони (капелани) показали на передовій. Ті частини, які увійшли (в зону АТО) ... вони увійшли практично вже всі з капеланами. Другий етап повинен завершитися до кінця року, ми вводимо посади, але ротація буде — кінець 2017 — початок 2018 року. Взаємодія з конфесіями є, є розуміння, і ми сподіваємось, що протягом зими практично всі військові частини будуть мати своїх штатних капеланів, — підсумував Грунтковський. 

Генерал-майор також додав, що наразі ще лишається провести збори для підготовки військових капеланів, щоб надати їм певні знання, уміння і розуміння щодо специфіки їхньої роботи. Зокрема йдеться про тактичну підготовку, тактичну медицину, протимінну безпеку тощо.

Як повідомляло QHA, з початку бойових дій і станом на середину червня ц.р. на Донбасі загинули 2696 українських військових, 9903 отримали поранення

Заступник генерального прокурора України, головний військовий прокурор Анатолій Матіос раніше повідомив у ЗМІ, що за період 2014-2016 років загинуло 1294 військовослужбовці, смерть яких стосується небойових безповоротних втрат: дорожньо-транспортні пригоди — 112 випадків, отруєння, зокрема наркотичними, алкогольними засобами 96 випадків, самогубство 259 випадків, умисне вбивство (це один одного) 121 випадок, нещасні випадки (каліцтва, травматизм)  148 випадків, порушення правил пожежної безпеки, поводження зі зброєю та боєприпасами 111 випадків, порушення заходів безпеки 40 випадків, захворювання 405 фактів, коли настала смерть унаслідок хвороби, інші підстави 2.

QHA