КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні констатує на минулому тижні різке зростання кількості обстрілів та використання забороненої зброї в зоні конфлікту на Донбасі.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник глави СММ ОБСЄ Александр Хуг сьогодні під час брифінгу в УКМЦ.

— Безпекова ситуація погіршується — минулого тижня ми зафіксували майже 6,5 тисяч порушень режиму припинення вогню, що на 70% більше, ніж позаминулого тижня. Використання забороненого озброєння було ще більш разючим 371 випадок минулого тижня проти 6 позаминулого (йдеться про РСЗВ, танки, артилерію,  ред.). Судячи з того, що СММ спостерігала минулого тижня, кінця конфлікту не видно.

Місія також зафіксувала 46 одиниць важкої техніки, розміщеної з порушенням ліній відведення.

Крім того, за спостереженням СММ минулого тижня не було жодних зрушень у процесі відведення сил і формувань. Водночас СММ зафіксувала нещодавне масштабне збільшення кількості траншей вздовж лінії зіткнення, що, за словами Хуга, свідчить про готовність сторін до подальшої ескалації насильства.

Внаслідок загострення протистояння, зазначають в СММ, в першу чергу страждає цивільне населення. Наприклад, минулого тижня був поранений таксист у Макіївці (ОРДО), неподалік від якого вибухнула мінометна міна. А торік жертвами конфлікту стали понад 40 дітей, які загинули чи на все життя були скалічені через забавки з невибухлими боєприпасами.

Через обстріли і пошкодження цивільної інфраструктури місцеві жителі не мають елементарних побутових умов, що на четвертий рік війни доводить людей до відчаю.

— Минулого тижня СММ ОБСЄ також відзначила, що звичайні люди на сході України були без світла, газу та проточної води. І всюди люди доведені до такого відчаю та залежності, яких уже впродовж десятилітть не бачили ніде у Європі, — наголошує Хуг.

Кореспондент QHA попросив заступника глави СММ прокоментувати інформацію про те, що представники російських окупаційних адміністрацій ввели заборону на виїзд до вільної України деяким категоріям мешканців ОРДЛО — вчителям, лікарям, посадовцям, залізничникам цих людей завертають на сепаратистських блокпостах і не дозволяють їм перетнути лінію розмежування.

Хуг підтвердив, що ОБСЄ знає про це і у випадку отриманні детальнішої інформації оприлюднить її на своїх ресурсах.

— СММ ОБСЄ відомо про цю інформацыю, і ми стежимо за нею. Якщо ми зможемо верифікувати ці заяви, цю інформацію, ми, як зазвичай, висвітлимо це у наших звітах.

Раніше повідомлялося, що кількість жертв військової агресії РФ на Донбасі серед цивільного населення торік збільшилася майже на 8%  — до 476 осіб включно з пораненими і загиблими.

QHA