КИЇВ (QHA) -

В Міністерстві оборони України назвали «брехнею» повідомлення сепаратистських та російських інтернет-ЗМІ про те, що начебто ЗСУ останнім часом залишили деякі позиції і сепаратисти їх зайняли. Про це сказав спікер Міністерства оборони України з питань АТО Андрій Лисенко в ході брифінгу в УКМЦ, відповідаючи на запитання кореспондента QHA.

За його словами, ЗСУ можуть переносити свої позиції вздовж лінії розмежування, намагаючись покращити своє тактичне становище і уникнути обстрілів бойовиків. Але немає жодного факту, коли б ЗСУ просто полишили позиції і тим більше щоб ці позиції зайняли б сепаратисти.

— У нас іде робота над покращенням позицій і облаштуванням їх для подальшого перебування і несення служби.  Якщо відбувається зміна позицій українських військ, то це пов'язано здебільшого із обстановкою, яка склалась на той час, тобто для поліпшення самих позицій, укріплення. Можливі пересування вздовж лінії розмежування. Але в жодному разі не йдеться про залишення позицій і про те, що бойовики їх зайняли. Таких випадків у нас взагалі немає.

Андрій Лисенко також зазначив, що поява подібних повідомлень є елементом інформаційної диверсії, до якої вдається супротивник, аби підвищити бойовий дух сепаратистів, який суттєво погіршився на фоні ефективних дій українських збройних сил в межах «сірої зони». Зокрема йдеться про ефективну протидію з боку ЗСУ спробам російсько-терористичних військ атакувати наші підрозділи.  

— Бойовики, особливо останнім часом, зазнають дуже великих втрат, оскільки намагаються провести якісь наступальні дії, але в них це не виходить. Дуже багато бойовиків пишуть рапорти на те, щоб звільнитися і залишити місце служби. Тому командування російських окупаційних військ і для підняття духу (в середовищі бойовиків), і для введення в оману місцевого населення, влаштовує так звані диверсії в інформаційному полі і розказує, що вони начебто щось зайняли, відкинули українців тощо. Тобто вони вдаються до брехні.

Спікер МО також спрогнозував, що подібна фейкова інформація з'являтиметься і надалі, і до цього треба бути готовим.

Коментар QHA. Останніми тижнями в сепаратистських та деяких російських інтернет-виданнях, а також у відповідних групах у соцмережах активно поширювалася інформація, що начебто ЗСУ залишають позиції, а бойовики займають їх і облаштовуються там. Проросійська пропаганда твердила не просто про те, що ЗСУ полишають, а навіть про те, що «продають» позиції сепаратистам. Зазвичай ньюзмейкерами таких повідомлень виступають або командувач донецьких бойовиків Едуард Басурін, або керівник так званої «міліції ЛНР» Андрій Марочко, тобто люди, чиї неправдиві повідомлення вже неодноразово спростовувалися.

Зокрема минулого тижня в інтернеті демонструвалося відео з сепаратистського ресурсу, де бойовики походжають по траншеї і бліндажу, який вони, начебто, щойно зайняли після того, як ЗСУ пішли звідти. Водночас конкретне місцезнаходження такої позиції не артикулювалося, було лише сказано, що йдеться про Донеччину (ймовірно, це було зроблено навмисне — аби унеможливити перевірку інформації).

Вчора сепаратистське інтернет-видання розповіло, що начебто ЗСУ віддали позиції поблизу селища Василівка (район Докучаєвська).

Однак підтвердження ці повідомлення не знаходять ані в українському МО, ані в українських  бригадах, які розташовані на тих напрямках. Не чути про це і від волонтерів, які зазвичай поінформовані про ті чи інші зміни на лінії фронту. Також немає в наявності інформації про появу сепаратистів на позиціях ЗСУ і у звітах СММ ОБСЄ.

Слід зазначити, що ця інформаційна атака почалася у проросійських ЗМІ в останні два тижні — тобто після просування ЗСУ в напрямку Бахмутської траси та вдалого відбиття атаки сепаратистів у районі селища Жолобок на Луганщині.

Варто також зауважити ще один важливий момент у контексті подібних заяв проросійських пропагандистів та букви виконання Мінських домовленостей. Скажімо, так званий «повзучий наступ» ЗСУ, про який останнім часом повідомляли, зокрема, в районі Світлодарської дуги, відбувався в межах «сірої зони», без перетину(!) лінії зіткнення. Тобто таке пересування не означає порушення Мінських угод, оскільки відбувалося в межах підконтрольної Україні території (а отже — згідно із «Мінськом»).

Водночас заяви сепаратистів про те, що вони начебто кудись зайшли і зайняли якісь позиції, заполишені ЗСУ, можна розглядати як зізнання бойовиків у порушенні Мінських домовленостей — адже зайняти позиції ЗСУ бойовики можуть, лише перетнувши лінію зіткнення, тобто порушивши вимогу «Мінську» не перетинати її.

В цьому плані цікаво буде почути оцінку, скажімо, представників ТКГ.  Що ж саме має на меті цілеспрямована інформаційна атака російської пропаганди — знівелювати негативний ефект від нещодавніх провалів бойовиків на фронтах чи підготувати грунт для якихось нових збройних провокації — стане зрозумілим вже найближчим часом.

QHA