КИЇВ (QHA) -

Миротворців ООН на Донбасі треба буде посилити Збройними силами України та Нацгвардією, щоб вони змогли ефективно реалізувати свою місію на досить значній непідконтрольній уряду території.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловив народний депутат, член комітету з питань нацбезпеки і оборони Андрій Тетерук на засіданні першої Національної платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію».

За словами Тетерука, у разі прийняття Радбезом ООН рішення про введення миротворців, їм доведеться виконувати завдання на дуже великій території, яка наразі перебуває під російською окупацією — 17,5 тисяч квадратних кілометрів Донеччини і Луганщини і 408 кілометрів неконтрольованого кордону між Україною та РФ.

— Ми маємо розглядати питання посилення миротворчої місії Збройними силами України та Національною гвардією, яка на своїй українській території буде виконувати всі завдання із забезпечення суверенітету. Це дозволить в найкоротші терміни виконати всі поставлені перед місією завдання... Якщо враховувати 20 тисяч контингенту, який пропонується, безумовно цих сил буде недостатньо, — вважає Тетерук.

В цьому контексті народний депутат зазначив, що Верховна Рада має дозволити введення миротворчої місії винятково на умовах, які відповідатимуть інтересам України. Зокрема місія має розміщуватись від лінії зіткнення до державного кордону, аби не дозволити російським окупаційним військам продовжувати фінансування та забезпечення окупаційних адміністрацій, а також проводити ротацію російських окупаційних військ на території України.

Андрій Тетерук також акцентував увагу на тому, що в Україні немає внутрішнього конфлікту, ані міжетнічного, ані будь-якого іншого, а є зовнішня агресія з боку РФ, і на це треба зважати, проговорюючи мандат міжнародних миротворців в Україні. Наприклад, в деяких інших країнах, в яких розміщувались місії ООН, до їхнього мандату входили не лише безпекові питання, але й формування цивільних та поліцейських установ. Однак при розміщені місії на окупованих українських територіях такі функції в мандаті місії зайві і недоречні. Депутат вважає, що миротворча місія має забезпечити на території ОРДЛО безпекову складову, а після того, як буде констатований факт виведення російської військової техніки, російських військових підрозділів, російських окупаційних адміністрацій, на тих територіях необхідно буде відновити українські органи державної та місцевої влади.

— Нічого подібного в Україні робити не потрібно. Є окупована частина української території, на якій перебувають українці, з українськими паспортами, які потерпають від дій Російської Федерації. Ми маємо вести розмову про відновлення саме українських елементів чинної влади, які регламентуються українською Конституцією та українськими законами. Ми … будемо мати українську територію, повністю контрольовану українськими державними Збройними силами, Нацгвардією, Нацполіцією та іншими органами, які зможуть забезпечити поступову інтеграцію цих територій в безпечних умовах для всіх громадян України.

Раніше повідомлялося, що за оцінками іноземних експертів, для миротворчого контингенту ООН на Донбасі необхідно близько 20 тис. військовослужбовців з країн, що не входять до НАТО, і 4 тис. поліцейських.

QHA