КИЇВ (QHA) -

У Галереї мистецтв у Києві відкрилася виставка сакрального мистецтва, на якій представлені роботи священика Української греко-католицької церкви, капелана із зони проведення антитерористичної операції Миколая Мединського «Від руйнування до життя».

Отець Миколай Мединський — військовий капелан і художник. Він створює унікальні художні роботи з військових артефактів, поєднаних з українськими, трипільськими орнаментами. В руках самобутнього художника навіть частини зброї, гільзи, осколки снарядів перетворюються на справжні витвори мистецтва.

Різні ікони, арт-інсталяції, вази і свічки з трипільської розписом створюються не тільки руками самого капелана, а й українськими бійцями на «нульових» позиціях фронту.

— Я не тільки священик, а ще й художник, займаюся цим із 7 класу. На створення робіт, представлених сьогодні на виставці, мене надихнуло спілкування з нашими побратимами на фронті. Вечори з хлопцями на позиціях, коли вони відпочивали, коли не було активних боїв... Тоді я починав спілкуватися як психолог і священик, щоб вивести їх зі стресового стану. Але потрібно було щось інше, більше. І тоді ми почали спільно з хлопцями створювати витвори, використовуючи те, що ми могли знайти в тих умовах. Цей момент роботи допомагає забути про жорстокі будні війни, зазначив капелан Миколай у коментарі журналісту QHA.

Під час роботи в зоні АТО з весни 2014 року Миколай Мединський створив багато унікальних робіт: різьблення, розписи, інсталяції. Серед експонатів також дві унікальні ікони: «Я рани ваші взяв на себе» (пробита осколками ікона знайдена бійцями під час риття окопу) і двохсотрічна ікона «Богородиця Єднання» (з 2015 року подорожує разом із капеланом на передовій).

Капелан Микола зазначив, що фронтове мистецтво в сучасних реаліях має велику цінність, але не тільки тому, що допомагає українським бійцям розслабитися, входячи у стан дитинства, творчості.

Фронтова творчість допомагає перейти у стан дитинства, уникнути дійсності. Такі твори несуть особливу інформацію. Вони є як мистецтвом, наповненим глибоким і сакральним змістом, так і тим, що доносить сучасну інформацію. І це багаторазово підсилює ефект, зазначив він.

Виставку також доповнюють фотографії військової журналістки Іванни-Калини Мотик із серії «Обличчя війни». Портрети українських воїнів, зроблені у гарячих точках АТО: Авдіївці, Мар'їнці, Широкиному, Дебальцевому, часом можуть розповісти більше, ніж найгучніші слова.

Частиною виставки стали і кадри з документального фільму «Наш капелан» режисера Сергія Лисенка, що траслювався на великому екрані відвідувачам виставки. Вони були зняті протягом 2014-2017 років. Це матеріали призначені для поки ще не завершеного фільму про роботу на фронті капелана Миколая Мединського і журналістки Івани-Калини Мотик.

Кияни та гості столиці можуть відвідати виставку з 7 по 18 листопада 2017 року.

Нюта Акімова

QHA