КИЇВ (QHA) -

З початку року жертвами військової агресії РФ на Донбасі стали 39 дітей по обидва боки лінії зіткнення.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступиник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг сьогодні на брифінгу.

Водночас Хуг не уточнив, скільки саме з цих 39-ти дітей загинули, а скільки зазнали поранень.

Він навів останній трагічний приклад, коли цього тижня в Донецьку загинув 9-річний хлопчик і були поранені двоє його друзів 9-ти і 10-ти років. Причиною трагедії став боєприпас, що не розірвався, який діти знайшли на ігровому майданчику біля школи.

Хуг розповів, що СММ дослідила, як триваючий збройний конфлікт впливає на найбільш вразливу верству цивільного населення — дітей. За його словами, у вересні команди СММ у Донецькій та Луганській областях відвідали 163 навчальні заклади, частина з яких розташовані в 10 км від лінії зіткнення. Вони виявили, що четверта частина цих закладів не функціонує, 20 закладів не працює через пошкодження внаслідок обстрілів з важкого чи легкого озброєння, у 11 з непрацюючих шкіл розміщуються військовослужбовці ЗСУ або члени збройних формувань.

Хуг навів приклад, коли у підконтронтрольних уряду селищах Теплому та Новойдарі працюючі навчальні заклади водночас використовуються ЗСУ. В одній із цих шкіл навчаються 91 учнів віком від 6 до 17 років.

У СММ також акцентували на таких кричущих фактах — 22 школи розміщені в безпосередній близькості від позицій чи укріплень збройних формувань. Зокрема, Хуг навів приклад Саханки (південь Донеччини), де бойовики викопали траншеї на території школи, зробивши практично неможливим відрізнити цивільний об’єкт від військового, що становить небезпеку у разі ведення вогню у відповідь. Хуг жорстко засудив такі дії, які свідомо наражають на небезпеку життя дітей.

— Практика використання цивільного населення в якості щита заслуговує на осуд. Але коли таким щитом виступають діти, це змушує замислитись: чи лишилась бодай крихта здорового глузду у людей, які вирішують рити траншеї, розміщувати солдат чи озброєних осіб біля чи навіть всередині діючих шкіл.

Спостерігачі також зауважили, що деякі школярі, щоб дістатись до школи, щодня змушені перетинати лінію зіткнення. Приміром, школярі щодня переходять з підконтрольної уряду частини Зайцевого до непідконтрольної Горлівки, чи з непідконтрольного уряду Бетманового до підконтрольного уряду Верхньоторецького. Коли діти проходять через КПВВ, вони ризикують потрапити під обстріл. Крім того, іноді діти перетинають лінію зіткнення неофіційними маршрутами, ризикуючи натрапити на  боєприпаси та міни, що не розірвалися (QHA: за даними СММ, близько 40% дітей гинуть або отримують поранення внаслідок підриву на мінах або боєприпасах, що не розірвалися).

Вчителі також розповіли спостерігачам, що у багатьох їхніх учнів спостерігаються симптоми, схожі на симптоми посттравматичного синдрому.

Хуг висловив нерозуміння ситуацією, коли сторони обґрунтовують свої дії інтересами цивільного населення і водночас наражають це населення на безпеку загибелі чи травмування. Він вкотре звернувся до сторін конфлікту з вимогою припинити вогонь, хоча б заради безпеки цивільного населення.

— Сторони запевняють, що кожен постріл робиться для захисту цивільного населення, щоб захистити найвразливішу верству населення – дітей. Але насправді кожен постріл становить загрозу для цивільного населення, у тому числі для дітей. Коли на Сході гинуть діти — це не нещасні випадки. Коли цивільні особи, особливо діти, гинуть, ми чуємо цілий хор виправдань і звинувачень, але… Настав час припинити вогонь і розвести озброєння.

Хуг також повідомив, що з початку цього року СММ ОБСЄ підтвердила 425 жертв серед цивільних осіб — ця цифра перевищує показник за аналогічний період минулого року.

Як повідомляло QHA, станом на 27 жовтня п.р. СММ ОБСЄ підтвердила 407 цивільних жертв збройного конфлікту на Донбасі з початку цього року, що на 5% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

За весь 2016 рік СММ підтвердила 442 випадки жертв серед цивільного населення (88 вбитих, 354 поранених). 

QHA