КИЇВ (QHA) -

Перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг наголошує, що останніми тижнями безпекова ситуація на сході України погіршилася, і зони безпеки насправді існують лише номінально.

Як передає кореспондент QHA, про це він сказав на брифінгу.

За його словами, після початку "шкільного перемир'я", у зонах безпеки відбувалося поступове його перетворення на гаряче протистояння. Тож існування зон безпеки є лише номінальним. Перший заступник глави СММ також наголосив на тому, що вже не один рік цивільне населення потерпає від збройного конфлікту.

— Насправді в зонах безпеки немає жодної безпеки, насправді то найнебезпечніше місце в Україні, там утворилася зона небезпеки, при тому, що там живуть тисячі жителів України. Настала четверта зима конфлікту. Тисячі людей без світла, газу і води, тисячі не мають роботи і всі вони не мають безпеки. Це має припинитися, — наголосив Хуг.

Найгарячішими продовжують залишатися райони Авдіївки-Ясинуватої-Донецького Аеропорту; райони на схід і північний схід від Маріуполя; район Світлодарської дуги. Хуг вкотре зауважив, що може повторитися спалах збройного протистояння на кшталт загострення в районі Авдіївки, що відбулося в лютому поточного року.

— Протистояння має тенденцію до погіршення. Лише минулої суботи ми зафіксували близько трьох тисяч порушень режиму припинення вогню і 2,5 тисячі таких порушень у неділю. Попередні дані свідчать про інтенсивні бойові дії, зокрема навколо Ясинуватої та Світлодарська. Таку ж саму тенденцію ми спостерігали минулого року.

Хуг нагадав, що з початку року понад 400 цивільних українців отримали поранення або загинули в зоні конфлікту по обидва боки лінії зіткнення. Серед цієї статистики — спостерігач СММ Джозеф Стоун, який загинув у квітні цього року, коли авто місії підірвалося на міні під селищем Пришиб в ОРЛО, а двоє його колег отримали поранення.

Хуг наголосив, що це не був нещасний випадок, це був результат порушення вимог "Мінська", і ніхто досі не був покараний, ніхто не зазнав відповідальності.

— Мандатом Місії, а також іншими подальшими домовленостями передбачено забезпечення безпеки спостерігачів. Очевидно, що сторони не можуть забезпечити цієї безпеки на регулярній основі.

Хуг нагадав, що минулого понеділка за 3 км на схід від підконтрольного так званій ДНР селища Довге неозброєні спостерігачі запускали БПЛА, про що заздалегідь повідомили СЦКК. Однак бойовики обстріляли безпілотник, здійснивши понад 100 пострілів. Хуг з обуренням зауважив, що порушення свободи пересування патрулів місії, перешкоди в її роботі не розслідуються і ніхто не покараний.

— Понад 100 пострілів було націлено саме на БПЛА. Ми поінформували СЦКК, але й досі не отримали відповіді чи був хтось притягнутий до відповідальності. Як і в багатьох інших випадках, коли спостерігачі зазнали погроз, і ніхто не відповів за це.

Він також нагадав, що минулої п'ятниці бойовики "ДНР" відмовили патрулю СММ у доступі до Сєдова, що перебуває неподалік від неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону, і така ситуація триває з березня.

Крім того, за словами Хуга, минулого тижня спостерігачі СММ через замінованість дороги кілька разів не змогли дістатися до селища Травневе на півночі від Горлівки, яке ЗСУ взяли під контроль (українська сторона поінформувала ТКГ у Мінську та ОБСЄ, що міни ПМН-2 радянського виробництва в Україні були знищені ще 2011 року, а під Травневим міни встановлювали бойовики, причому завезені ці міни були через неконтрольований кордон з Росії).

— Як ми можемо встановлювати факти, якщо ви нам обмежуєте доступ навіть у ті райони, які ви контролюєте? Меморандумом передбачено невстановлення нових мінних загороджень і зняття тих мін, що були закладені. Ми звернулись до СЦКК, щоб забезпечити доступ до селища Травневе. СЦКК доручено оперативно реагувати на будь-які випадки перешкоджання нашій діяльності.

Відповідаючи на запитання журналістів щодо того, чи планує він зустрітися з новим ватажком бойовиків так званої ЛНР Леонідом Пасічником, Хуг заявив:

— Ми завжди готові вести діалог, і ми очікуємо, що кожен має долучитися до цього діалогу. У нас є команди як у Донецьку, так і у Луганську, і вони готові провести і налагодити цей діалог. Так само як і я готовий провести цей діалог, якщо я цього року ще раз відвідаю Луганськ.

При цьому він не конкретизував  чи зверталися до нього представники бойовиків з проханням провести таку зустріч.

QHA