КИЇВ (QHA) -

Ті, хто контролює владу в Донецьку і Луганську, не вживають жодних заходів, аби розслідувати факти і покарати винних у порушенні свободи пересування спостерігачів СММ ОБСЄ на непідконтрольній уряду території. Про це в коментарі кореспонденту QHA сказав перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Александр Хуг, відповідаючи на запитання про те, чи зменшилась кількість обмежень у роботі спостерігачів після інциденту під Пришибом і чи вживає сторона бойовиків якісь заходи для розслідування інцидентів щодо патрулів місії.

— До цього моменту ми не бачимо якихось відчутних дій від керівників у Донецьку і Луганську, щоб ми відчули, що вони дійсно якимось чином реагують на випадки обмежень нашої свободи пересування /з боку бойовиків/.

Характеризуючи ситуацію в цілому, Александр Хуг зазначив, що спостерігачам доводиться стикатись із обмеженнями свободи пересування по обидва боки лінії зіткнення, а також на території ОРДЛО, не лише вздовж лінії, але й поблизу неконтрольованого українсько-російського кордону.

— Кількість обмежень свободи нашого пересування по обидва боки лінії зіткнення залишається неприйнятно високою. З такими випадками обмеження нашої свободи пересування ми стикаємось по обидва боки лінії зіткнення, як поблизу власне лінії зіткнення, так і на тих ділянках державного українсько-російського кордону, які наразі тимчасово не контролюються урядом.

(QHA: Згідно звіту СММ, за період з 1 по 14 травня доступ патрулів місії був обмежений у 31 випадках: 22 рази у непідконтрольних уряду районах і 9 разів — у підконтрольних. Раніше Хуг казав, що на підконтрольній Україна території СММ також стикається з обмеженнями в доступі з боку ЗСУ, але вони не супроводжуються такою агресією та залякуванням, які спостерігаються в областях, непідконтрольних уряду).

Александр Хуг також наголосив, що перешкодою в роботі незалежних спостерігачів є те, що сторони хочуть приховати факти порушень Мінських домовленостей.

— Ще раз хотів би наголосити на тому, що єдиною причиною перешкоджання нашому доступу є те, що вони не хочуть, щоб ми бачили, – що насправді там відбувається, чи що насправді там розміщується.

Агентство QHA також попросило Александра Хуга прокоментувати інформацію, яка нещодавно з’явилась на сепаратистському інтернет-ресурсі News Front про те, що після загибелі спостерігача під Пришибом СММ ОБСЄ начебто розглядає можливість закриття свого офісу в Луганську з міркувань безпеки і що нещодавня поїздка Хуга до Луганська пов’язана саме з цим.

Александр Хуг відповів, що йому невідома подібна інформація, він назвав її «чутками» і сказав, що не підтверджує ці чутки. Хуг також зазначив, що офіси СММ працюють у штатному режимі, хоч і з певними обмеженнями в патрулюванні, які були введені після інциденту під Пришибом, через те, що сторони нічого не зробили для усунення загроз, з якими стикаються спостерігачі.

— Я не знаю, на які заяви ви посилаєтесь, і не можу підтвердити ті чутки, які ви озвучили. Всі наші офіси працюють у штатному режимі з певними обмеженнями та застереженнями щодо маршрутів патрулювання. Так, ми можемо патрулювати тільки на дорогах з твердим покриттям після інциденту 23 квітня.

Як повідомляло QHA, 76% суттєвих обмежень на свободу пересування СММ від зареєстрованих випадків зафіксовані в непідконтрольних уряду районах. Так само в цих районах спостерігачі фіксують переважну більшість випадків порушень режиму припинення вогню та відведення важкого озброєння.

Україна, виступаючи на Постійній Раді ОБСЄ, неодноразово засуджувала жорсткі перешкоди, які чинять бойовики незалежним беззбройним спостерігачам у виконанні їх мандату, затвердженому всіма державами-членам ОБСЄ.

Керівництво СММ ОБСЄ також неодноразово наголошувало, що мандат СММ ОБСЄ поширюється на всю територію України, що вона продовжить виконувати свій мандат, і спостерігачі повинні мати безпечний і безперешкодний доступ до всіх районів і об'єктів спостереження, а сторони зобов’язані вилучити всі міни в зоні безпеки вздовж лінії зіткнення.

Однак навіть після двох резонансних інцидентів, пов’язаних з перешкодами роботі СММ ОБСЄ на непідконтрольній уряду території (загибель спостерігача та сексуальні домагання до співробітниці), перешкоди з боку бойовиків не припинились: спостерігачів продовжують залякувати пострілами зі зброї різних калібрів, димовими гранатами, камінням, словесними погрозами.

Більше того, бойовики так званої «ДНР», що чергують на блокпостах, отримали від свого керівництва письмові інструкції, відповідно до яких вони повинні перешкоджати патрулям СММ ОБСЄ у їх пересуванні по території ОРДО. Так, згідно із документом членам «ДНР» наказано зупиняти патрулі СММ і не дозволяти спостерігачам проїзд, якщо вони пересуваються «незапланованими маршрутами».

QHA