КИЇВ (QHA) -

Впродовж 2017 року в зоні конфлікту на Донбасі СММ ОБСЄ зафіксувала збільшення практично всіх видів порушень Мінських домовленостей — як щодо режиму припинення вогню, так і щодо розміщення озброєнь.

Як передає кореспондент QHA, про це заявив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на першому в цьому році брифінгу щодо ситуації на Донбасі.

Згідно з його інформацією, йдеться не про сотні, а про тисячі випадків порушень. Так, майже на третину зросла кількість випадків порушень тиші, незначним чином, але все ж зросла кількість розміщення важкого озброєння з порушеннями Мінських домовленостей, крім того майже на 20% частіше патрулі СММ ОБСЄ зазнавали перешкод у роботі. Також сторони продовжують мінувати територію.

— За минулий рік СММ ОБСЄ зафіксувала 401 336 порушень режиму припинення вогню. Для порівняння: 2016 року ми зафіксували 320 130 випадків. Торік СММ зафіксувала 4065 випадків розміщення озброєнь з порушенням ліній відведення, визначених у Мінську. 2016 року кількість таких порушень становила 3099. За минулий рік патрулі СММ ОБСЄ зіткнулись із 2422 обмеженнями пересування, тоді як 2016 року таких інцидентів було 1950, — повідомив Хуг.

В інтерв’ю журналістам Хуг конкретизував, що серед 2422 випадків перешкод патрулям СММ було зафіксовано 17 інцидентів із застосуванням або погрозами застосування зброї щодо патрулів. Причому 16 із них сталися на території, підконтрольній проросійським бойовикам, і лише 1 — на підконтрольній уряду України.

Як повідомляо QHA, на непідконтрольні уряду території Донеччини і Луганщини 2017 року припадало понад 2/3 випадків порушень розміщення важкої техніки, а також випадків перешкод діяльності СММ ОБСЄ. Серед найбільш резонансних випадків перешкод — загибель одного і поранення двох спостерігачів СММ ОБСЄ, коли авто місії підірвалася на міні біля селища Пришиб на окупованій Луганщині; постійний недопуск патрулів до неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону. Також торік був зафіксований випадок сексуальних домагань бойовика "ДНР" до співробітниці патруля СММ. Показовим в СММ вважають повну безкарність і відсутність розслідування випадків перешкод в роботі місії.

За станом на 24 грудня 2017 року СММ ОБСЄ підтвердила 470 цивільних жертв на Донбасі, серед яких 85 загиблих та 385 поранених.

QHA