КИЇВ (QHA) -

У Спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ в Україні наполягають, що їхні спостерігачі, які працюють в тому числі в зоні конфлікту на Донбасі, є незаангажованими, незалежно від того, яку країну вони представляють, а порушники Кодексу поведінки зазнають покарання.

Агентство QHA звернулося до першого заступника глави СММ Александра Хуга з проханням пояснити принцип формування місії, зважаючи на недовіру українського суспільства до об’єктивності громадян Росії, які працюють в СММ і моніторять російсько-український конфлікт на Донбасі. Останнім часом в інформаційному просторі знов активно обговорюється питання про доцільність виключення росіян з патрулів СММ.

Александр Хуг розповів QHA, що в СММ ОБСЄ в Україні працюють спостерігачі з усіх 57 країн-членів ОБСЄ, які затвердили її мандат і уповноважили СММ вести моніторинг, в тому числі і з Росії. Крім того, всі держави-учасниці надають місії як фінансову, так і кадрову підтримку.

За його словами, при формуванні місії кількісних квот для країн як таких не існує, важливі саме попередній досвід, вміння та навички претендентів. Причому СММ дотримується принципу відкритості даних як про кількість, так і про громадянство спостерігачів: двічі на місяць на офіційних інтернет ресурсах СММ публікуються оновлені дані про ці параметри.

— Інформація про кількість співробітників Місії з розподілом за делегуючими країнами є у відкритому доступі. Ці дані щодватижні оновлюються на нашому сайті, де також можна знайти інформацію про точну кількість спостерігачів від кожної держави-учасниці.

Перший заступник глави СММ акцентував на тому, що кожен співробітник СММ, незалежно від громадянства, працює на місію, а не на свою державу чи делегуючу країну. Спостерігачі підписують відповідний кодекс внутрішньої поведінки, в якому передбачені зобов’язання щодо об’єктивності роботи, і у разі його порушення зазнають покарання аж до виключення з СММ.

— Будь-який спостерігач СММ, що працює тут /в Україні/, виконує поставлені Місією завдання, а не діє в інтересах своєї держави або делегуючої країни. У разі, коли хтось починає переслідувати інші цілі або порушує Кодекс поведінки, СММ може вжити дисциплінарних заходів до таких осіб і, в найгіршому випадку це може призвести до усунення від роботи в Місії. — зазначив Хуг.

Також Хуг підтвердив, що відрахування з лав СММ за порушення кодексу поведінки мали місце, однак не озвучив конкретні факти і не назвав країни, представники яких зазнали цих стягнень. Разом з тим, він дав зрозуміти, що відповідні підходи застосовуються однаково до всіх, незалежно від країни, яку представляє спостерігач.

— Ми не проводимо диференціацію спостерігачів — чи то француз, чи швейцарець, чи росіянин, всі вони — співробітники ОБСЄ та члени Місії. Якщо будь-хто зі співробітників ОБСЄ порушує Кодекс поведінки, його/її буде усунуто. І я можу підтвердити, що такі випадки траплялися в СММ.

QHA також попросило першого заступника глави СММ висловити свою думку – чи коректно залучати до місії представників Росії – країни, яка фактично веде гібридну війну проти України на Донбасі та є окупантом Криму, і до якої в Україні є обгрунтовано негативне ставлення? Зокрема, в звітах місії час від часу з’являється інформація, що військові ЗСУ розпитують про громадянство членів патрулів СММ, перш ніж пропустити їх в якийсь район в зоні конфлікту.

Втім, Александр Хуг відповів дипломатично – ми довіряємо своїм співробітникам, не розрізняємо їх за країною походження.

— Можу лише повторити, що наші спостерігачі працюють на ОБСЄ. Немає жодних підстав запитувати про громадянство наших співробітників. Всі вони є членами ОБСЄ, і всі проходили акредитацію у відповідних урядових структурах України.

Як повідомляло QHA, перший віце-спікер Ірина Геращенко в інтерв’ю українському ЗМІ сказала, що за останній рік кількість росіян та прихильних до РФ країн в СММ ОБСЄ зросла вдвічі, і така ситуація є неприпустимою, оскільки Росія є стороною конфлікту на Донбасі і окупантом у Криму. Перший віце-спікер висловила сумнів у об’єктивності спостерігачів-росіян:

— Ми хочемо сказати, що дуже важливо, щоб усі, хто працює в СММ ОБСЄ, були неупередженими та неупереджено ставилися до виконання своїх обов'язків, — зазначила Геращенко.

В СММ ОБСЄ відреагували на заяву Ірини Геращенко, заявивши, що цього року кількість росіян в місії навпаки - поменшала з 39 до 35 осіб і порекомендували активніше спілкуватись з Місією.

За даними офіційних звітів СММ, за останній рік кількість росіян дійсно зменшилася, хоча за останні два роки спостерігалось збільшення їх чисельності. Так в жовтні 2015 року в СММ працювало 28 росіян (загальне число спостерігачів становило 548); до вересня 2016 року кількість росіян зросла до 39 (всього 704), однак до вересня 2017 чисельність громадян РФ в СММ знизилася до 35 (всього 610). Можна припустити, що Ірина Геращенко мала на увазі різке зростання числа росіян в СММ за останні два роки.

Довідка: Рішення про розміщення в Україні СММ ОБСЄ Постійна Рада ОБСЄ прийняла 21 березня 2014 року. В березні нинішнього року її мандат був продовжений ще на рік.

Наразі до місії входить понад 600 цивільних неозброєних спостерігачів із 44 держав-учасниць ОБСЄ. Понад 550 з-поміж них працює у зоні конфлікту на Донбасі. Понад 60% спостерігачів походять з ЄС, друге за численністю представництво  зі США. Більше 500 спостерігачів чоловіки.

Спостерігачі СММ ОБСЄ проводять моніторинг у складі патрулів у світлий час доби, а також здійснюють цілодобовий моніторинг із 14 різних локацій по всій зоні конфлікту, зокрема за допомогою відеокамер спостереження, безпілотних літальних апаратів та інших засобів повітряного спостереження.

В українському суспільстві, багатьох владних інституціях, експертному середовищі побутує думка про необхідність виключення росіян зі складу незалежної моніторингової місії ОБСЄ, особливо у зоні конфлікту на Донбасі, оскільки вони можуть бути необ’єктивними при звітуванні, або й просто працювати на розвідку своєї країни. Водночас в ОБСЄ вважають, що формальних підстав для неучасти громадян РФ у СММ наразі немає. Керівництво СММ ОБСЄ також неодноразово наголошувало, що місія є організацією зі спостереження, а не управлінням розвідки. Зазвичай патрулі формуються з представників різних країн.

QHA