Сторони конфлікту на Донбасі активізували перешкоджання роботі СММ ОБСЄ на землі і в повітрі, оскільки не хочуть, щоб СММ бачила, чим вони займаються всупереч даним обіцянкам.

Як передає кореспондент QHA, про це перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг повідомив на брифінгу в УКМЦ.

Хуг наголосив, що останніми тижнями сторони конфлікту обмежують роботу місії і на землі, і в повітрі, вдаються до системних нападів на технічні засоби СММ (камери і безпілотники), а також розширили кількість районів, куди не допускаються патрулі. На його думку, за кожною спробою такого обмеження, за кожним пострілом у бік БПЛА СММ, криються спроби сторін приховати факти порушення Мінських домовленостей.

— Напади на технічні засоби спостереження СММ стали звичним явищем вздовж лінії зіткнення. Сторони просто не хочуть, щоб ми бачили чим вони займаються, адже декому незручно та некомфортно читати наші звіти. Там, де існують обмеження, загрози чи напади на СММ, неминуче мають місце ті чи інші порушення, — зазначив Александр Хуг. 

Як приклад він навів обстріл БПЛА, що стався цього понеділка безпосередньо перед нападом камера на БПЛА зафіксувала 4 самохідні гаубиці, розміщені з порушенням ліній відведення.

Хуг зауважив, що вже п'ятий тиждень поспіль по безпілотниках СММ ведеться вогонь зі стрілецької зброї: з початку року таких обстрілів зазнали 10 безпілотників — 6 разів у підконтрольних уряду районах та 4 рази у непідконтрольних. 

При цьому Хуг наголосив, що мандат СММ, схвалений 57-ма державами-учасницями ОБСЄ, дозволяє місії застосовувати безпілотники, крім того, використання безпілотників було також погоджено підписантами Комплексу заходів із виконання Мінських домовленостей. Тому місія і надалі використовуватиме БПЛА. Водночас він зауважив, що безпека спостерігачів є пріоритетом місії, тому безпекові питання впливатимуть на те, коли і де будуть запускатися БПЛА.

Александр Хуг також особливо відзначив, що останні два тижні бойовики почали системно обмежувати доступ патрулів до пунктів пропуску вздовж неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону. В першу чергу там, де проходить залізнична колія між РФ та Україною в районі ОРЛО. 

— Минулого тижня патрулям СММ неодноразово відмовляли у доступі до п'яти прикордонних пунктів в Луганській області, що не контролюються урядом. До одного з таких пунктів пропуску у Вознесенівці, де поруч проходить залізнична колія, озброєні члени так званої "ЛНР" з 15 лютого постійно обмежують доступ спостерігачів місії. 

Хуг вкотре повідомив, що бойовики так званої "ДНР" не дозволяють патрулям СММ проводити моніторинг в районі Сєдового поблизу ділянки кордону, що не контролюється урядом на півдні Донецької області. Минулого тижня бойовики так званої "ДНР" також змусили патрулі розвернутися, як це вони постійно роблять із березня 2017 року.

В СММ ОБСЄ наголошують, що свобода доступу СММ та можливість безпечного моніторингу будь-якими дозволеними засобами, зокрема і технічними, є одним з елементів, які сприятимуть вирішенню конфлікту. 

Якщо БПЛА ОБСЄ падають як мертві канарки у шахті, якщо наші денні патрулі стикаються з обмеженнями на місцях, а моніторингу в нічний час на передових патрульних базах створюються перешкоди, я з усією повагою раджу звернути на це увагу. Безпека спостерігачів СММ та їх безпечний і безперешкодний доступ до всіх районів є одним із ключів до вирішення цього конфлікту, це один із ключів для відновлення безпеки для всіх, — наголосив Хуг.

QHA