КИЇВ (QHA) -

Селище Оленівка, на якому вже вдруге за два роки від обстрілу загинули мирні жителі, стало уособленням жахіття конфлікту на Донбасі.

Як передає кореспондент QHA, таку оцінку висловив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг під час скайп-включення в УКМЦ з Донецьку, коментуючи обстріл цивільного мікроавтобуса в «сірій зоні» у неділю біля непідконтрольного уряду КПВВ «Оленівка».

Хуг, який зараз відвідує зону конфлікту на Донбасі, нагадав, що майже два роки тому біля цього КПВВ внаслідок обстрілу також загинули цивільні громадяни.

— Ми проїздили через Оленівку — це місце вже тривалий час асоціюється у мене із жахіттями цього конфлікту. У квітні 2016 року там загинуло 4 людей, зокрема вагітна жінка. Вони спали у своїх автомобілях, очікуючи на відкриття КПВВ. Зараз це колись мирне селище знов стало театром трагічних подій — у неділю один чоловік загинув, а інший отримав поранення, коли вони їхали в автобусі.

Александр Хуг також зазначив, що СММ поки не володіє повною картиною інциденту, але вкотре наголосив, що у пораненнях та загибелі цивільного населення винні обидві сторони конфлікту, які не дотримуються взятих на себе домовленостей щодо припинення вогню тощо.

— Картина того, що відбулося, ще неповна, і ми в СММ намагаємося встановити факти. Але один факт незаперечний ці люди, які ще не досягли 60 років, є невинними жертвами, є жертвами відмови сторін піти на компроміс, є жертвами того, що сторони не виконують домовленості, спрямовані на завершення цього конфлікту.

Водночас він не конкретизував, як глобальне ігнорування сторонами Мінських угод може корелюватися із трагедією в Оленівці, де за попередніми оцінками української стоони в СЦКК, стався цілеспрямований провокативний обстріл цивільного автобусу зі стрілецької зброї з такої відстані, з якої його могли здійснити лише бойовики.

До речі, в останньому звіті СММ ОБСЄ детально описала недільні події в Оленівці, оскільки патруль прибув на місце обстрілу досить оперативно один з двох поранених пасажирів автобусу, який згодом помер, був ще живим. Спостерігачі зафіксували, що обстріл вівся зі стрілецької зброї і внаслідок цього постраждало двоє людей.

— Спостерігачі бачили дві жертви серед цивільного населення в районі блокпосту «ДНР» поблизу Оленівки. 21 січня, після того, як патруль СММ о 12:30 під’їхав до блокпосту, розташованого на південно‑західній околиці Оленівки, озброєний член «ДНР» в одязі військового типу супроводжував спостерігачів до автобусної зупинки за 40 м на північ від блокпосту. Спостерігачі бачили отвір у вікні з боку водія автобуса; за оцінкою СММ, це був кульовий отвір. Спостерігачі згодом помітили ще один кульовий отвір з того ж боку автобуса і зазначили, що на борту автобуса, який був розвернутий у північному напрямку, перебувало 40–50 пасажирів. До цього команда Місії бачила, як приблизно за 50 м на південь від цього блокпосту автобус рухався в північному напрямку. За оцінкою СММ, автобус потрапив під обстріл зі стрілецької зброї, що вівся із західного напрямку. Після цього член «ДНР» провів спостерігачів до намету «пункту екстреної допомоги» біля автобусної зупинки, де вони побачили двох чоловіків (обоє віком 58 років): в одного була закривавлена ліва частина обличчя, біля якої він тримав пов’язку, а в другого були кульові поранення шиї та лівої щоки. Спостерігачі бачили, як медпрацівники намагалися реанімувати останнього (сильна кровотеча та проблеми з диханням)... Перед тим, як поїхати, член «ДНР» повідомив патрулю СММ про те, що чоловік із кульовими пораненнями шиї та лівої щоки помер, а іншого постраждалого чоловіка повезли до лікарні у Донецьк.

Торік Александр Хуг назвав  «наймасштабнішим порушенням Мінських угод» захоплення міста Дебальцеве російсько-сепаратистськими військами, яке відбулося в січні-лютому 2015 року.

QHA