КИЇВ (QHA) -

Окуповані райони Донеччини на схід від Широкіно поблизу неконтрольованого україно-російського кордону, Новоазовськ та його околиці, стали "інформаційною чорною дірою", оскільки бойовики так званої «ДНР» вже другий тиждень поспіль не допускають туди патрулі СММ ОБСЄ. Як передає кореспондент QHA, про це заявив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ.

- Райони далі на схід від Широкіно поблизу кордону з Російською Федерацією, це така собі інформаційна чорна діра. За минулі два тижні усі, крім одного, патрулі СММ отримали відмову в доступі до Новоазовська та його околиць від членів так званої "ДНР". Що там відбувається, що вони приховують?

Александр Хуг наголосив, що не може висловлювати припущення, що  саме намагаються приховати бойовики НЗФ, однак нагадав, що зазвичай патрулі не допускають в ті райони, де вони можуть виявити факти порушень Мінських домовленостей, зокрема, щодо відведення важких озброєннь. І чим наполегливіше бойовики обмежують патрулі місії в пересуванні, тим вірогідніше потенційне  збройне загострення в тому районі.

- Оскільки члени так званої ДНР не допускають нас до цього прикордонного району /з РФ/,  я не можу висловлювати припущення про те, що саме вони там ховають. Проте, коли раніше ми стикалися з такими обмеженнями в доступі, ми іноді виявляли, що там відбувалося зосередження або висування військової техніки та військових сил.

За його словами, попри обмеження, місія змогла зібрати деяку інформацію і отримати певні свідчення того, що в цьому районі не все добре. Хуг розповів про випадок, коли 25 червня один з патрулів СММ затримали на блок-посту так званої ДНР на ділянці дороги Тельманове-Новоазовськ. Перебуваючи там, члени патруля побачили колону з 17 автомобілів, зокрема, 2-х мікроавтобусів, 1 великого автобуса, 4 вантажівок військового типу і 10 цивільних автомобілів, за кермом яких були чоловіки у військовій формі та балаклавах. Колона  прямувала в бік селища Бойківське. А через тиждень після  цього, 2 липня, на основі даних супутникового спостереження, була зафіксована наявність в Бойківському 7 броньованих бойових машин.

Александр Хуг пояснив, що накопичення військової техніки бойовиків в тому районі може бути зумовлене близькістю до важливих об’єктів, підконтрольних ЗСУ.

- Як вам відомо, селище Бойківське розташоване за 10 км від стратегічно важливого і підконтрольного українському уряду Гранітного на іншому березі ріки Кальміус. Приблизно за 25 км далі на північ, у Кальміуському, де ми раніше виявляли розташування озброєння та військових осіб, супутник зафіксував 11 бойових броньованих машин і понад 50 військових вантажівок.

Перший заступник глави СММ підкреслив, що не можна ігнорувати загрозливі сигнали, але водночас, висловив сподівання, що «все те, що ми бачимо, а точніше не бачимо, в прикордонній зоні біля Новоазовська» не спрямоване на збройну ескалацію конфлікту.

Відповідаючи на запитання кореспондента QHA щодо того, чому СЦКК не може посприяти допуску місії до районів навколо Новоазовська, Александр Хуг сказав, що СММ залучає СЦКК до врегулювання такого роду проблем, тому що таке врегулювання є їхнім завданням згідно з Мінськими домовленостями. Водночас, в звітах СММ зазначалось, що СЦКК у разі виникнення проблем із допуском до Новоазовська неодноразово заявляв, що не може посприяти місії і вплинути на угруповання "ДНР". Але заступник глави СММ зазначив, що місія продовжуватиме вимагати доступ до прикордонних районів поблизу корону з РФ.

- Вони  /СЦКК/ повинні оперативно реагувати на будь-які обмеження в нашій роботі, зокрема, і обмеження свободи пересування. Ми фіксуємо і повідомляємо в звітах про вдале і невдале реагування СЦКК, чи зміг СЦКК посприяти і усунути ці перешкоди, чи ні. Ми будемо продовжувати вимагати доступу до цих ділянок, де наразі ми не маємо доступу, і як я вже казав раніше, є лише одна причина - чому нас не допускають до району поблизу Новоазовська, поблизу неконтрольованої ділянки кордону з РФ - вони не хочуть, щоб ми щось бачили.

Він додав, що останні обмеження свободи пересування, з якими патрулі стикнулись поблизу Новоазовська, були зафіксовані в учорашньому звіті СММ. Александр Хуг також акцентував, що останніми днями особливе занепокоєння викликає ситуація на схід і північний схід від Маріуполя. Приміром в понеділок камера СММ в Широкіно зафіксувала 20 вибухів невизначеного походження, близько 700 трасуючих снарядів і 44 активно реактивні снаряди.

Говорячи про характер перешкод з боку сторін, Александр Хуг акцентував на важливому нюансі - провокації проти СММ на території, підконтрольній так званим ДНР та ЛНР, носять набагато більш агресивний характер, у порівнянні з тими перешкодами, з якими патрулям доводиться стикатись на підконтрольній уряду території.

- В той час, як в цілому обмеження більш-менш збалансовані між сторонами, однак сама суть обмежень, з якими ми стикаємось в непідконтрольних уряду районах значно агресивніша, ніж в районах, які контролюються урядом. З початку року ми нараховували приблизно 1 серйозний інцидент на тиждень, але з березня-квітня до сьогодні ця цифра зросла до двох на тиждень. Серйозний інцидент завжди передбачає загрозу для життя наших спостерігачів або для наших активів.   

Водночас, Александр Хуг підкреслив, що попри перешкоди, з початку своєї роботи місія ніколи не залишала Донбас, зокрема, ніколи не залишала непідконтрольні уряду райони. Але, зважаючи на погіршення безпекової сиуації і збільшення кількості збройних провокацій, СММ вживає необхідних заходів, щоб захистити своїх співробітників.

- Ми стикаємось з обмеженнями свободи пересування ще з перших днів розміщення місії на Донбасі в березні 2014 року. Загрози, домагання, перешкоджання, застосування зброї в напрямку членів місії, знищення БПЛА, міни та невибухлі боєприпаси, вказівки медпрацівникам лікарень не надавати інформацію про жертви серед цивільного населення - усі ці речі мають одну спільну мету - мету осліпити нас, перешкодити СММ ОБСЄ спостерігати і здійснювати моніторинг, а також доповідати про зафіксовані факти, факти, які безумовно незручні.

Як повідомляло QHA, приблизно 75% суттєвих обмежень свободи пересування СММ від зареєстрованих випадків зафіксовані у непідконтрольних уряду районах. Так само в цих районах спостерігачі фіксують переважну більшість випадків порушень режиму припинення вогню та відведення важкого озброєння.

На сьогодні Україна не контролює 400-кілометрову ділянку державного кордону з РФ у зоні конфлікту на Донбасі. Згідно з даними розвідки та українських посадовців, через цю ділянку в Україну (ОРДЛО) з РФ постійно і у значних обсягах поставляється озброєння, військова техніка, боєприпаси і паливо для проросійських окупаційних корпусів на Донбасі, а з окупованої території України до РФ вивозяться матеріальні цінності, зокрема українські заводи, вугілля, метал, зерно тощо. За інформацією військових експертів, саме залізничним транспортом на окуповану частину Донбасу з РФ завозиться важка військова техніка.

Також у СММ ОБСЄ вже не перший рік заявляють про доцільність відкрити більше патрульних баз в ОРДЛО, ближче до неконтрольованого українсько-російського кордону. Йшлося, приміром, про такі населені пункти, як Новоазовськ, Амвросіївка, Антрацит, Краснодон. Однак відкриття гальмується, оскільки бойовики протидіють цьому, не надаючи Місії необхідних гарантій безпеки.

Раніше СММ повідомляла, що бойовики розширюють і облаштовують військовий полігон у районі селища Маркіне (ОРДО), яке знаходиться в Новоазовському районі в 4 км від кордону з РФ. 

QHA