КИЇВ (QHA) -

Керівництво бойовиків так званої «ДНР» не демонструє навіть спроб знайти і покарати члена свого угрупповання, винного в сексуальних домаганнях до співробітниці СММ ОБСЄ. Як передає кореспондент QHA, про це заявив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг під час скайп-включення з Луганська, організованого УКМЦ.

— У непіконтрольному уряду Петрівському (ОРДО) чоловік з автоматом дійшов до того, що дозволив собі сексуальне домагання відносно жінки — члена патруля місії. Реакція на цей інцидент від тих, кому належить фактичний контроль /на цій території/, є типовою та промовистою — абсолютна мовчазна бездіяльність. Жодної реакції від так званої ДНР. Порушник не покараний.

Александр Хуг акцентував, що невжиття заходів з реагування може бути ще гіршим за саме насильство, оскільки заохочує до продовження порушень. Інцидент у Петрівському — це лише симптом ширшої проблеми – коли представники тих, хто фактично контролює територію ОРДЛО, припускаються порушень і не вживають заходів для виправлення їх і покарання винних, зауважив він. На його думку, це означає, що порушники відчувають не просто безкарність, а потурання їх порушенням.

 — Ця мовчазна бездіяльність відображає підхід до будь-яких форм зловживань та порушень: коли піддають глушінню чи збивають наші безпілотники, — жодної реакції.  Те ж саме стосується й усього іншого. Коли фіксується розміщення забороненої зброї з порушенням Мінських угод, ніхто з тих, кому належить фактичний контроль (на території ОРДЛО), нічого не робить для того, щоб усунути ці порушення. Коли стріляють з тієї зброї, яку ми фіксуємо щодня, ніхто при владі (в ОРДЛО) нічого не робить. Їхнє мовчання говорить все за них. Власне, ті, хто скоює ці порушення, відчувають, що їм потурають у цьому.

Александр Хуг також нагадав про трагічний інцидент під селом Пришиб (ОРЛО), коли автівка ОБСЄ підірвалась на міні та один співробітник місії загинув, а двоє були поранені. Узагальнюючи ситуацію, він емоційно назвав його атакою на всю СММ ОБСЄ, на Мінські угоди, на всі 57 держав-учасниць ОБСЄ, які направили місію до України.

— У більш широкому розумінні це був напад на всю СММ ОБСЄ в Україні, напад на Мінські угоди, моніторинг та верифікацію яких ми здійснюємо тут, а також напад на усі 57 країн-членів ОБСЄ, за дорученням яких ми працюємо тут. Дії, спрямовані на залякування, не припиняються. Минулого тижня були зафіксовані декілька випадків, коли озброєні особи погрожували спостерігачам СММ ОБСЄ.

Водночас перший заступник глави СММ ОБСЄ наголосив, що необхідно не лише засуджувати порушення у всіх їх проявах, але й виправляти їх, і добиватись покарання для винних.

— Безкарність породжує неповагу до виконання домовленостей, сексуальні домагання не мають залишатися безкарними, порушення Мінських угод не мають залишатися безкарними, вбивство мирних осіб, будь-то в їхніх домівках чи на полях, чи під час патрулювання СММ ОБСЄ не мають залишатися безкарними, — підсумував Александр Хуг.

Як повідомляло QHA, на непідконтрольній території Донецької області біля села Петрівське 5 травня стався інцидент, зафіксований у звіті місії ОБСЄ. Член патруля СММ жіночої статі зазнала сексуальних домагань з боку чоловіка, озброєного автоматом АК-47. Бойовик погрожував, що не дозволить патрулю місії рухатися у східному напрямку з Петровського до Роздольного, поки його вимоги не будуть задоволені.

Глава СММ ОБСЄ Ертурул Апакан жорстко засудив цей інцидент і зажадав від так званої «ДНР» встановити особу винного і покарати його.

Віце-спікер ВР і представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко заявила, що приєднується до вимоги Апакана знайти і покарати винного.

— Ми повинні отримати прізвище цього негідника! — сказала вона.

За її словами, вона вимагатиме дати оцінку цьому ганебному факту і на гуманітарній підгрупі, і на ТКГ. Ірина Геращенко також акцентувала, що за всі злочини на українській території, у тому числі у тимчасово неконтрольованих урядом регіонах, бойовикам рано чи пізно доведеться відповідати. А сексуальне насильство — це злочин, що не має терміну давності.

Ірина Геращенко також написала у своєму ФБ, що на одному із засідань ТКГ представники ОРДЛО дозволили собі і  відносно неї принизливі сексистські коментарі на кшалт:

— З жінками ми будемо розмовляти в іншому місці і по-іншому. Я тоді їх обірвала, і наша делегація теж. Гризлов промовчав... Представник ОБСЄ Мартін Сайдік теж засудив тоді сексистські заяви "представників республік"... Сексизм і відверте приниження жінок — це фірмовий почерк ватажків бойовиків, — підсумувала Геращенко.

Вчора, 11 травня, на черговому засіданні Постійної ради ОБСЄ українська сторона засудила домагання до співробітниці СММ, заявила про необхідність розслідувати інцидент та наголосила, що цивільні монітори місії повинні мати можливість виконувати свою роботу в безпечних умовах.

QHA