КИЇВ (QHA) -

Перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг констатував, що оголошене 25 серпня «шкільне» перемир’я практично не дотримується: після затишшя перших днів сторони поступово відновили збройне протистояння. Як передає кореспондент QHA, про це він сказав під час брифінгу в УКМЦ щодо ситуації в зоні конфлікту минулого тижня.

За словами Александра Хуга, незважаючи на те, що сторони поновили свої зобов'язання щодо режиму припинення вогню (РПВ), вони вкотре так і не змогли їх дотриматись на практиці. І хоча в перший день оголошеного перемир’я кількість порушень скоротилась на 53%, однак наступними днями кількість пострілів і вибухів повернулась майже до попередніх позначок. У СММ наголошують, що така ситуація звична для всіх випадків впродовж останніх років: після оголошення чергового перемир’я фіксується певний, іноді досить значний, спад вогневого протистояння, однак вже за кілька днів це протистояння повертається в звичні рамки.

«Сторони натискають кнопку «пауза», а не кнопку «стоп», — так образно висловився Хуг і навів статистику порушень перших днів перемир’я.

— У всіх випадках спершу спостерігалось часткове дотримання режиму припинення вогню, кількість порушень зменшується у перші кілька днів, а потім знов зростає. Вони /сторони/ натискають кнопку "пауза", а не кнопку "стоп". Так сталось і цього разу. У п'ятницю, у першу добу з моменту поновлення зобов'язань щодо припинення вогню, місія зафіксувала 53-відсоткове зниження  кількості порушень порівняно з попередньою добою — з 654 до трохи більше трьохсот. Наступного дня, у суботу, 26 серпня, відзначалось подальше зменшення кількості порушень — наші спостерігачі зафіксували того дня 47 таких порушень… У неділю кількість порушень РПВ знов почала зростати — зафіксоване 151 таке порушення, у понеділок — 173, у вівторок — 431, у середу — 186. Пауза добігла кінця… Населення Донбасу побачило невеликий промінь надії, однак зараз для сторін справи повернулись до звичного перебігу.

 У СММ ОБСЄ вкотре дорікнули сторонам у неспроможності дотриматися обіцянок і забезпечити тривале встановлення тиші (звично не акцентуючи на тому, яка саме зі сторін провокує порушення режиму припинення вогню. — Ред.). Так само вкотре Александр Хуг назвав дві, на його думку, основні дії, які повині сприяти сталому припиненню вогню – відведення важкого озброєння від лінії зіткнення та розведення сторін.

— Заява на весь світ про поновлення режиму припинення вогню повинна супроводжуватись відповідними діями, які наповнять її змістом. Однак зробивши стільки заяв, сторони не спромоглися їх реалізувати. Поновлення зобов'язань щодо РПВ було обнадійливим політичним знаком, зробленим усіма підписантами Мінських домовленостей. Водночас, необхідно щось більше, ніж лише слова. Необхідні дії — відведення озброєнь та розведення сил і засобів повинні відбутися, щоб поновлені зобов'зання викликали довіру.

Александр Хуг також повідомив, що минулого тижня СММ ОБСЄ виявила важке озброєння, розміщене з порушенням ліній відведення у 112 випадках: 47 разів у підконтрольних та 65 разів у непідконтрольних уряду районах. Приміром, 26 серпня на другий день «шкільного» перемир’я у непідконтрольних уряду районах СММ бачила 18 РСЗВ поблизу Міусинська, а також 20 гаубиць і 1 РСЗВ неподалік Бугаївки.  Значно менше порушень ліній відведення було зафіксовано в підконтрольних уряду районах, зокрема, 7 РСЗВ було виявлено поблизу селища Полтавка.

Загострення збройного протистояння, на думку СММ, провокує, зокрема, незначна відстань між позиціями ворогуючих сторін. За словами Александра Хуга, приміром,  у Станиці Луганській відстань між ЗСУ і бойовиками так званої «ЛНР» у районі мосту становить лише 200 м. А в Ясинуватій (ОРДО) відстань між окопами ЗСУ і бойовиків складає менше ніж 50 м. До речі, впродовж минулого тижня найінтенсивніші спалахи вогневої активності були зосереджені в районі Ясинуватої. Втім, процес розведення сил і засобів здебільшого пробуксовує в усіх трьох пілотних ділянках – у Золотому, Петровському, Станиці Луганській, підсумував Хуг. Він також додав, що у Золотому і Петрівському триває значне обмеження свободи пересування патрулів СММ, оскільки сторони відмовляються провести повномасштабне розмінування.

QHA