КИЇВ (QHA) -

СММ ОБСЄ найбільше побоюється, що конфлікт на Донбасі стане затяжним, що в якийсь момент буде пройдена точка неповернення і сторони вже не зможуть зупинитися в «гарячому» протистоянні.

Як передає кореспондент QHA, про це заявив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ.

На думку Хуга, поки що протистояння на Донбасі не можна назвати затяжним, попри те що бойові дії тривають і час від часу протистояння  суттєво загострюється.

— Назавжди загрузнути у конфлікті не такою має бути доля східної України. Найбільше ми боїмося того, що цей конфлікт може затягнутися, що вихор насильства поглине всілякий здоровий глузд, що людей, навіть коли вони захочуть припинити насильство, настільки захопить цей вихор, що його неможливо буде зупинити. Дані за останні три тижні свідчать, що цієї точки ще не досягнуто. Конфлікт не вщухає, проте він ще не затяжний, ведуться бойові дії, але хвиля насильства ще не поглинула усіх і не перетнула точки неповернення.

Домовляючись про припинення вогню і певний час дотримуючись цих зобов’язань, сторони довели, що можуть припинити протистояння в інтересах цивільного населення східних областей України. Так, великоднє, хлібне, шкільне і нарешті, різдвяне перемир'я, які оголошувалися впродовж минулого року, спочатку дотримувалися, даючи надію на встановлення більш сталого і тривалого миру. Однак чим далі від дати оголошення того чи іншого перемир’я, тим частіше відбувається його порушення, руйнуючи сподівання на мир.

Александр Хуг нагадав, що 23 грудня минулого року набуло чинності чергове рішення про підтвердження відданості режиму припинення вогню, яке призвело до суттєвого зменшення обстрілів впродовж першого тижня, хоча не було жодного дня без незначних обстрілів. Втім, вже з 28 грудня щодня СММ ОБСЄ фіксувало в середньому по 500 порушень режиму тиші.

— Торік 19 грудня СММ зафіксувала майже 3500 порушень режиму припинення вогню, а 24 грудня лише 64 таких порушення. Завдяки цьому рішенню настав порівняний мир на період різдвяних і новорічних свят і люди змогли зустріти свята у відносно нормальних умовах.

Разом з тим, в СММ ОБСЄ констатують, що вже зараз різдвяне перемир’я переходить у фазу ескалації, про що свідчить різке збільшення кількості обстрілів на початку поточного тижня.

— Ми вже маємо ознаки того, що розпочалася фаза ескалації, зафіксувавши майже 2 тисячі порушень за період з п'ятої години вечора до п'ятої години вечора середи цього тижня (9-10 січня), а також більше тисячі упродовж наступної доби. Кількість порушень режиму тиші, які фіксуються останніми днями, свідчать про те, що сторони знов скочуються у яму насильства.

На думку Александра Хуга, і з «різдвяним перемир’ям» сторони реалізують відпрацьований сценарій насильства, який передбачає раптове різке зменшення порушень режиму припинення вогню, після чого настає повільне але неухильне зростання, що вимірюється вже у сотнях обстрілів і зрештою призводить до ескалації.

Раніше СММ ОБСЄ повідомляла, що збільшення кількості важкої техніки, розміщеної з порушенням ліній відведення, може розглядатися як ознаки, що ведуть до можливого загострення конфлікту.

QHA