КИЇВ (QHA) -

Бойовики так званої «ДНР» впродовж червня чинили значні перешкоди роботі патрулів СММ ОБСЄ біля неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону, зокрема в районі неподалік Новоазовська на півдні Донеччини.  Як передає кореспондент QHA, про це повідомив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг на брифінгу в УКМЦ щодо безпекової ситуації в зоні конфлікту на Донбасі минулого тижня.

За його словами, намагання перешкодити СММ ОБСЄ виконувати свою роботу вже давно стало однією з ознак цього конфлікту. Так, минулого тижня сталося щонайменше два випадки в районі Новоазовська (ОРДО), коли бойовики не допустили патрулі СММ до прикордонного району. Раніше вже повідомлялося, що 25 червня озброєні бойовики так званої «ДНР» на КПП поблизу Новоазовська двічі відмовилися пропустити патруль далі на схід до прикордонної зони — в бік неконтрольованого українсько-російського кордону. Під час одного з таких гальмувань СММ стала свідком проходження через КПП якогось військового конвою.

— Найочевидніше це (перешкоди в роботі) проявилося минулого тижня в районах поблизу неконтрольованої ділянки кордону з Російською Федерацією. Зокрема поблизу Новоазовська на півдні Донецької області. Там з початку місяця озброєні члени так званої «ДНР» неодноразово перешкоджали нам у здійсненні нашого моніторингу.

За словами Александра Хуга, перешкоди в доступі пов’язані із намаганням сторони, яка контролює дану територію, приховати від незалежних спостерігачів «некомфортну правду» (тобто факти порушень виконання Мінських угод)

— Ті, хто обмежує нас, намагається залякати, або погрожувати нам завжди шукали шляхи щоб перешкодити нам у встановленні фактів на місцях. Там, де застосовуються обмеження та погрози, вочевидь є некомфортна правда, яку певні люди не хочуть, щоб ми висвітлювали.

Водночас Александр Хуг критично висловився в бік Спільного центру з контролю та координації. За його інформацією, СЦКК у даній конкретній ситуації не посприяв місії в отриманні доступу до кордону з РФ, а навпаки, поставив себе в залежне становище від лідерів так званої «ДНР», пославшись на необхідність для СММ отримати якісь додаткові письмові дозволи від бойовиків. У зв’язку з цим перший заступник голови СММ наголосив, що патрулям місії не потрібно отримувати жодних додаткових письмових дозволів від сторін, оскільки такий дозвіл вже гарантований як мінськими угодами, так і мандатом місії, затвердженним на Постійній Раді ОБСЄ у Відні. Александр Хуг вкотре нагадав лідерам бойовиків про необхідність виконувати підписані зобов’язання.

— СЦКК, замість того, щоб посприяти забезпеченню нашого доступу, як це передбачено Мінськими домовленостями, повідомив, що для доступу до цих районів нам необхідно отримати письмовий дозвіл від так званої «ДНР». Я хотів би нагадати кожному, що СММ ОБСЄ вже має письмовий дозвіл на доступ до цих районів. Він називається Доповнення до Комплексу заходів з виконання Мінських домовленостей, наша свобода пересування гарантується мандатом Місії, який схвалений 57-а державами-учасницями ОБСЄ, зокрема Україною та Російською Федерацією. Я також хотів би нагадати так званій «ДНР», що їхній представник підписав Доповнення до Комплексних заходів з виконання Мінських домовленостей, і, поставивши свій підпис погодився, що СЦКК сприяє забезпеченню нашої безпеки у районах, які наразі контролюються збройним формуванням, якими він керує.

Александр Хуг також навів статистику перешкод, які сторони чинили СММ минулого тижня. Контраст виявився разючим: бойовики обмежували свободу пересування СММ ОБСЄ 17 разів, ЗСУ — 1 раз.

Він також зауважив, що минулого тижня сталася низка інцидентів, в яких під загрозою опинилося життя спостерігачів СММ. Зокрема у вівторок в Ясинуватій озброєний член так званої «ДНР» стріляв по спостерігачах місії і атакував їхній автомобіль.

Кореспондент QHA поцікавився, чи не спровокувало посилення збройного тиску на СММ звільнення працівників місії, які працюють в Україні саме з причин погіршення безпекової ситуації, зокрема після підриву у квітні авто ОБСЄ під Пришибом на окупованій Луганщині і загибелі одного та поранення двох спостерігачів. Адже в патрулях працюють беззбройні цивільні спостерігачі, а кількість перешкод у пересуванні і провокацій останнім часом суттєво зросла, а на окупованій проросійськими бойовиками частині Донбасу вони стали жорсткішими і небезпечнішими. Варто також згадати, що низка експертів пов’язувала підрив авто під Пришибом та агресивний збройний пресинг патрулів саме з намаганням проросійських бойовиків залякати патрулі і спровокувати відтік співробітників місії із зони конфлікту на Донбасі.

Відповідаючи на запитання, Александр Хуг зазначив, що кількість серйозних інцидентів проти патрулів СММ останнім часом подвоїлася — якщо на початку року впродовж тижня фіксувався один серйозний інцидент, то починаючи з квітня фіксується два серйозних інциденти (окрім звичайних обмежень у пересуванні).

— Я хотів би наголосити, що ситуація була складною впродовж першої половини цього року. З квітня у нас щотижня трапляється два серйозних інциденти на додаток до звичайних обмежень: коли наші спостерігачі потрапляли під обстріл або коли стріляли по наших БПЛА. Якщо на початку року щотижня відбувався як мінімум один серйозний інцидент, то з квітня ми фіксуємо два таких інциденти. 

За його словами обмеження, з якими стикається місія, спрямовані на те, щоб залякати спостерігачів і завадити місії висвітлювати події, що відбуваються у зоні конфлікту. Разом з тим Александр Хуг наголосив, що інцидент під Пришибом не спровокував звільнень працівників через побоювання людей за власну безпеку, хоча вони усвідомлюють небезпечні умови, в яких їм доводиться працювати. Місія продовжує виконувати свою роботу в межах затвердженого мандату, сприяючи встановленню миру у східних районах України, зазначив він.

Ми в місії живемо і працюємо у цей скрутний і складний час. І звичайно, питання — продовжувати чи ні працювати у місії  віддається на розсуд кожного спостерігача. Після інциденту 23 квітня (підрив авто під Пришибом) чисельність наших спостерігачів не зменшилася  у нас зараз працює 651 спостерігач (569 на сході України). Щодня наші спостерігачі стикаються з викликами і вони мужньо намагаються подолати їх. І я хочу запевнити, що переважна більшість наших спостерігачів рішуче налаштована продовжувати роботу, і хотів би ще раз зазначити, що місія виконує свою частину роботи, вона робить свій внесок у встановлення миру в Україні.

Наостанок Александр Хуг вкотре зробив закид у бік сторін конфлікту, дорікнувши їм у тому, що вони й досі не до кінця виконують домовленості, які були досягнуті, починаючи з 2014 року.

Як повідомляло QHA, приблизно 75% суттєвих обмежень на свободу пересування СММ від зареєстрованих випадків зафіксовані у непідконтрольних уряду районах. Так само в цих районах спостерігачі фіксують переважну більшість випадків порушень режиму припинення вогню та відведення важкого озброєння.

Однак навіть після двох резонансних інцидентів, пов’язаних із перешкодами роботі СММ ОБСЄ на непідконтрольній уряду території (загибель спостерігача та сексуальні домагання співробітниці), перешкоди з боку бойовиків не припинилися: спостерігачів продовжують залякувати пострілами зі зброї різних калібрів, димовими гранатами, камінням, словесними погрозами.

Більше того, бойовики так званої «ДНР», що чергують на блокпостах, отримали від свого керівництва письмові інструкції, згідно з якими вони повинні перешкоджати патрулям СММ ОБСЄ у їхньому пересуванні по території ОРДО. Так, згідно із документом членам «ДНР» наказано зупиняти патрулі СММ і не дозволяти спостерігачам проїзд, якщо вони пересуваються «незапланованими маршрутами».

На сьогодні Україна не контролює 400-кілометрову ділянку державного кордону з РФ у зоні конфлікту на Донбасі. Згідно з даними розвідки та українських посадовців, через цю ділянку в Україну (ОРДЛО) з РФ постійно і у значних обсягах поставляється озброєння, військова техніка, боєприпаси і паливо для проросійських окупаційних корпусів на Донбасі, а з окупованої території України до РФ вивозяться матеріальні цінності, зокрема українські заводи, вугілля, метал, зерно тощо. За інформацією військових експертів, саме залізничним транспортом на окуповану частину Донбасу з РФ завозиться важка військова техніка.

QHA