КИЇВ (QHA) -

Експерти підтримали ідею введення миротворчого контингенту на окуповані території Донецької та Луганської областей. Однак більшість із них не вважає перспективу розміщення миротворців з мандатом ООН реалістичним сценарієм.

Про це заявила директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.

В ході опитування, яке проводліся 27-29 вересня 2017 року, було опитано 21 експерта з міжнародних проблем, зокрема членів громадської ради при Міністерстві закордонних справ. Для порівняння використовувалися матеріали загальнонаціонального дослідження громадської думки населення України (жовтень 2015 р.), дані досліджень Фонду «Демократичні дослідження» і соціологічної служби Центру Разумкова (травень 2016 р.) та опитування «Громадська думка щодо непідконтрольного Донбасу: що змінилося?» (червень 2017 р.).

— Якщо говорити про загальні результати, то очевидно, що експерти однозначно підтримують введення миротворчого контингенту на окуповані території Донецької та Луганської областей. Але що стосується реалістичності цього сценарію, думки розійшлися. Переважна більшість не вважає його реалістичним, тому що експерти не впевнені, що можна буде домовитися з Росією, заявила Бекешкіна.

З точки зору експертів, найбажанішим для України була б участь у миротворчій місії представників США, Великобританії, Польщі, Литви. Більшість опитаних не змогли назвати країни, участь яких влаштує як Росію, так і Україну. Найчастіше експерти називали як компромісний варіант Німеччину.

Головними результатами можливого розміщення миротворців експерти називають припинення військових дій, виведення російських військ, роззброєння бойовиків, встановлення контролю над російсько-українським кордоном, створення перехідної адміністрації ООН для окремих районів Донецької та Луганської областей.

У той же час опитані відзначають ймовірність того, що миротворча місія ООН буде використана для тиску на Україну з метою виконання політичної частини мінських домовленостей, часткового зняття санкцій з Росії, а також стане підставою для відмови у наданні Україні летальної зброї.

Більшість експертів категорично проти надання «особливого статусу» ОРДЛО, а також проведення виборів на окупованих територіях Донбасу без перехідного періоду. У той же час половина опитаних вважає, що Україна може піти на компроміс у питанні створення змішаних поліцейських сил за участю сил ООН та місцевих представників, а також у питаннях амністії бойовиків.

Результати опитування свідчать, що населення України також підтримує введення миротворчого контингенту. Якщо у жовтні 2015 роеу позитивно на це питання відповіло 52,7% українців, то у червні 2017 року — 60,2%, і цей показник має тенденцію до зростання. Найактивніше ідею миротворців підтримують у центральних регіонах (67,2%) і на заході України (66,5%). Найменше ідею миротворчої місії поділяють у південних областях країни (36,4%).

Раніше QHA повідомляло, що, за словами Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу, народного депутата Мустафи Джемілєва, у миротворчих силах ООН не повинно бути росіян.

QHA