КИЇВ (QHA) -

Обстріл Донецької фільтрувальної станції, який стався минулого тижня, вівся з позицій бойовиків так званої «ДНР» — про це свідчить аналіз відео з розташованої на станції камери спостереження СММ ОБСЄ.

Як передає кореспондент QHA, таку інформацію озвучив перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг під час скайп-включення з ДФС.

Хуг нагадав, що минулого тижня камера СММ зафіксувала сотні порушень режиму припинення вогню в районі ДФС, і наголосив, що два випадки потребують особливої уваги. Розриви стались у безпосередній близькості від тепловізійної камери СММ на ДФС. Важливо, що Хуг прямо вказав, що небезпечний обстріл вівся з боку позицій бойовиків «ДНР», підкресливши, водночас, що Місія не встановлює винних, а лише фіксує факти.

— Перший випадок зафіксований 15 листопада о 02:18 ночі. Це був вибух, за оцінкою від вогню, з гранатомета на відстані лише 600-700 метрів на південь звідси (від ДФС). Друге порушення зафіксоване 16 листопада о 19:36. Це був розрив гранати, випущеної з ручного протитанкового гранатомета приблизно за 250-400 метрів звідси, поблизу відомих нам передових позицій так званої «ДНР». Якщо хтось вважає, що наразі я покладаю вину на якусь зі сторін, то це не так. СММ ОБСЄ не грає в пошуки винних. Ми встановлюємо факти.

Перший заступник глави СММ вкотре дорікнув і бойовикам так званої «ДНР», і ЗСУ за близькість розташованих позицій і недотримання режиму припинення вогню, яке ставить під загрозу, в тому числі, життя працівників ДФС та водозабезпечення майже 400 тисяч мешканців Донеччини.  Хуг підкреслив, що в історію як герої увійдуть звичайні працівники ДФС, які опинились між двох воюючих сторін, але продовжують сумлінно виконувати свої обов’язки.

— На цій станції працює близько 100 осіб, які опинились між озброєними особами та військовими, які відмовляються припинити вогонь. Працівники ДФС та сотні інших людей, які забезпечують ремонт та технічне обслуговування об'єктів інфраструктури вздовж лінії зіткнення, увійдуть до історії цього конфлікту як герої. Працівники ДФС щоденно наражаються на неабияку небезпеку. Завдяки їхній сміливості сотні тисяч людей по обидва боки лінії зіткнення забезпечені водою. Але сторони віддячують цим людям страхом, небезпекою життю, а інколи й пораненнями чи смертю.

Хуг наголосив, що сторони конфлікту повинні зважати на наявність хлору на ДФС, через що навіть випадкове попадання снаряду може спровокувати екологічну катастрофу. Він нагадав, що три тижні тому спостерігачі вже фіксували пошкодження на хлоропроводі від такого випадкового попадання, але цей випадок не був сприйнятий сторонами серйозною пересторогою, і вони не зробили з нього необхідних висновків.

— Резервуали з хлором розташовані на ДФС лише за 160 метрів звідси, у межах дальності вогню зброї, випадки застосування якої ми зафіксували минулого тижня, і в секторі розміщення позицій як так званої ДНР, так і ЗСУ. Здається, що ці непрямі влучання снарядів не стримали тих, хто стріляє.  Здається, їм взагалі байдуже до колосальних негативних наслідків для здоров'я та навколишнього середовища, які спричинить витік хлору у разі прямого влучення снаряду.

Як повідомляло QHA, минулого тижня СММ інформувала про обстріли в районі ДФС, які стались 9 та 10 листопада. Також було продемонстроване відео нічного протистояння з тепловізійної камери на ДФС.

Варто зазначити, що Донецька фільтрувальна станція, яка розташована майже на лінії зіткнення і не контролюється урядом, є об’єктом критично важливої інфраструктури, вона забезпечує водою близько 400 тисяч мешканців Донеччини по обидва боки лінії зіткнення. Крім того, ДФС вважається екологічно небезпечним об’єктом, зважаючи, що в процесі обробки води використовується хлор, ємності з яким зберігаються на території ДФС.

СММ ОБСЄ та учасники "Мінську" постійно звертаються до сторін конфлікту з вимогою не здійснювати обстрілів у районі ДФС. Зі свого боку, українська сторона неодноразово наголошувала, що не веде таких обстрілів, зазначаючи, що провокативні або прицільні обстріли в цьому районі ведуть проросійські бойовики.

Так, українська сторона СЦКК повідомила, що 3 листопада на ДФС внаслідок обстрілу з боку бойовиків був пошкоджений резервний хлоропровід. Витоку хлору вдалось уникнути, хлоропровід відремонтувати.

QHA