КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні зафіксувала розширення військового полігону, який розташований на окупованій Донеччині в Новоазовському районі неподалік з кордоном Російської Федерації. Як йдеться у звіті СММ, інформація отримана на основі даних супутникового спостереження від 19 червня.

— Полігон, розташований поблизу підконтрольного «ДНР» с. Маркине (94 км на південь від Донецька), приблизно за 4 км від кордону з Російською Федерацією, був розширений новими траншеями і новими облаштованими позиціями. На основі даних спостереження також виявлена наявність там 6 вантажівок військового типу, транспортних засобів і 28 неідентифікованих одиниць техніки, а також нові вирви.

Крім того, у звіті вказується, що на півдні Донеччини, на дорозі до окупованого бойовиками селища Пікузи, БПЛА СММ вперше виявив майже півтора десятки нових протитанкових мін (фото).

— 20 червня міні-БПЛА СММ вперше виявив наявність 13 протитанкових мін, розкладених у два ряди приблизно за 50 м один від одного на автошляху Т0519 між блокпостами Збройних сил України і «ДНР» неподалік підконтрольного «ДНР» с. Пікузи (кол. Комінтернове, 23 км на північний схід від Маріуполя).

У СММ вказують, що патруль СММ не зміг проїхати автошляхом Т0519 між блокпостами ЗСУ і «ДНР» поблизу Пікуз саме через наявність там цих мін, хоча СЦКК заздалегідь попередив спостерігачів, що міни було вилучено. В СММ вказують, що міни вилучили лише ЗСУ.

Як повідомляло QHA, після підриву авто і загибелі спостерігача СММ ОБСЄ на окупованій Луганщині поблизу села Пришиб наприкінці квітня п.р. у місії активізували нагадування сторонам про необхідність виконання вимоги п.6 Мінських домовленостей від вересня 2014 року про необхідність розмінування і невстановлення нових мін у зоні безпеки. Водночас у СММ констатують, що сторони продовжують переважно ігнорувати це зобов’язання, побоюючись, що після розміновування стануть вразливими для супротивника. За оцінками української сторони, всього в зоні конфлікту на Донбасі заміновано понад 700 тисяч га, на сьогодні розміновано трохи більше 3 тисяч га.

Приазовський напрямок, ділянка між Маріуполем та українсько-російським кордоном, яка непідконтрольна українському уряду, залишається зоною підвищеної напруги. Зокрема, військові експерти припускали, що саме по цій території, у разі ескалації конфлікту, Росія може пробивати суходольний "коридор" до Криму.

За інформацією української розвідки та експертів, у Новоазовському районі від вересня 2014 року  розташовуються переважно російські регулярні війська, тому сепаратисти намагаються постійно обмежувати пересування наземних патрулів спостерігачів СММ. У тому числі посилаючись на реальну чи фейкову мінну небезпеку. Обмеження встановлюються і для цивільних мешканців.

Варто нагадати, що нещодавно з’явилась інформація, що в тому ж районі сепаратисти посилили блок-пости на в’їзді до приморського курортного селища Сєдового і обмежили допуск туди цивільних, пропускаючи лише місцевих мешканців. У соцмережах люди обурювались, що влітку фактично закрили для відпочивальників з ОРДО один із останніх доступних курортів. До речі, наприкінці минулого тижня до Сєдового сепаратисти не пропустили і патруль СММ ОБСЄ, пославшись на те, що вони отримали вказівки не пропускати спостерігачів через блокпост і що цей район закритий для іноземців. За інформацією ЗМІ, у Сєдовому базується в тому числі і флот угруповання «ДНР» та проводяться морські навчання.

Крім того, військовий експерт і народний депутат Дмитро Тимчук повідомив, що проросійські бойовики в ОРДО заселяються до квартир Новоазовська і Седового, які раніше залишили місцеві жителі.

QHA