КИЇВ (QHA) -

Бойовики так званої «ДНР» продовжують в різних містах окупованого Донбасу займати будівлі, які раніше використовувалися російськими офіцерами Спільного центру з контролю і координації (СЦКК).

Про це повідомляється у звіті СММ.

Подібний обєкт у селищі Безіменному на півдні ОРДО проросійські бойовики тепер використовують як спостережний пункт, навколо нього встановлені знаки попередження про мінну небезпеку та заборону доступу під загрозою розстрілу.

— У підконтрольному «ДНР» с. Безіменне (30 км на схід від Маріуполя), спостерігачі бачили 2 білі прямокутні знаки з надписом «Міни» російською мовою, встановлені орієнтовно за 3 м від входу на територію об'єкта, що раніше використовувався офіцерами Російської Федерації при Спільному центрі з контролю та координації. На воротах об'єкта спостерігачі бачили ще один знак із написом «Стоп! Стріляють!» російською мовою. Озброєний член «ДНР» пройшов повз попереджувальні знаки про мінну небезпеку та повідомив команді СММ, що тепер вони використовують цей об'єкт як спостережний пункт.

Варто зазначити, що селище Безіменне розташоване практично на лінії зіткнення, неподалік від підконтрольного Україні Широкиного, куди сьогодні планував приїхати міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель. Згаданий об’єкт російської частини СЦКК добре облаштований і укріплений: раніше у ЗМІ повідомлялося, що на його території розташоване навіть бомбосховище.

До речі, в СММ ОБСЄ ще наприкінці минулого року повідомляли, що бойовики не лише займають приміщення російської частини СЦКК, але й вже не вперше намагаються замістити російську частину СЦКК в роботі зі спостерігачами в різних містах окупованої Донеччини, зокрема у Горлівці і Докучаєвську.

— У Горлівці четверо чоловіків, одягнених у форму військового типу (без видимих знаків розрізнення), підійшли до патруля СMM і відрекомендувалися як «нові представники СЦКК». Вони також сказали, що виконуватимуть ті самі обов’язки, що й попередні представники СЦКК. Члени патруля Місії відзначили, що ці четверо чоловіків керували тим самим транспортним засобом, що й офіцери ЗС РФ при СЦКК у Горлівці. У Докучаєвську команда Місії бачила члена «ДНР», що перебував в офісі, який раніше займали офіцери ЗС РФ при СЦКК. Як помітили спостерігачі, він користувався тим самим журналом обліку, що й офіцери СЦКК.

Як повідомлялося, 19 грудня 2017 року всі 75 російських офіцерів при СЦКК залишили територію України. В МЗС Росії заявляли, що російські представники СЦКК припиняють роботу через "напружену морально-психологічну атмосферу".

В українському МЗС назвали вихід РФ із СЦКК провокацією, яка істотно підриває Мінські домовленості, і прагненням Кремля зняти з себе відповідальність, як сторони конфлікту, за наслідки збройної агресії проти української держави. Експерти розцінюють такий крок Росії як чергову спробу змусити Україну до прямого спілкування з бойовиками.

Петро Порошенко запропонував ввести замість росіян до складу СЦКК представників Німеччини та Франції, однак наразі там заявили про передчасність обговорення такого кроку.

Водночас Росія досить нервово відреагувала на такий варіант роботи СЦКК. Спікер президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що таке рішення потребує спільного погодження за участі Росії, і взагалі російські офіцери ще можуть повернутися до СЦКК за виконання певних умов з боку української сторони.

QHA