КИЇВ (QHA) -

В регіоні конфлікту на Донбасі підтоплюється або вже повністю затоплені і не підлягають подальшій експлуатації понад 36 шахт.

Як передає кореспондент QHA, такі дані оприлюднив національний експерт проекту Дмитро Аверін під час презентації результатів екологічної оцінки впливу конфлікту на сході України на навколишнє середовище. Проект "Визначення збитків, заподіяних навколишньому середовищу на сході України" був реалізований Координатором проекту ОБСЄ спільно з Міністерством екології та природних ресурсів України за фінансової підтримки урядів Австрії та Канади.

— Підтоплення, зокрема, відбувається через порушення або припинення енергопостачання, через руйнацію інфраструктури внаслідок бойових дій. Крім того, частина пошкоджених та зупинених шахт на непідконтрольному Донбасі було незаконно демонтовано, — повідомив Аверін.

 

На сьогодні водовідлив не працює практично на всій території від Горлівки до Єнакієва, в районі Первомайська, частково в Донецьку, Макіївці, Шахтарську, Торецьку.

Дмитро Аверін зазначив, що  частина  шахт особливо небезпечна, а саме ті, які використовувалися як сховища відходів: "Олександр-Захід" та "Вуглегірська", шахта ім. Калініна у Горлівці. Наприклад, радіаційне забруднення підземних вод може спричинити підтоплення шахти "Юний комунар" (неподалік від Єнакієва), де 1979 року було здійснено підземний ядерний вибух.

Подальше масштабне затоплення шахт може призвести до затоплення навколишніх територій, вплинути на рівень грунтових вод, спричинити просідання грунтів, відзначив експерт. В результаті можуть бути виведені з експлуатації будівлі і комунікації, зокрема мережі водопостачання, підземні газопроводи, каналізаційні та водопровідні системи.

Крім того, підтоплення шахт призводить до забруднення підземних та поверхневих вод залізом, хлоридами, сульфатами, іншими мінеральними солями та важкими металами.

Представник громадської організації "МАМА-86" повідомила, що за останніми даними місяць тому шахта "Юний комунар" вже була затоплена. Також вона розповіла, що влітку у Кремлі було прийнято рішення затопити шахти на окупованих територіях, зокрема "Юнком" у Єнакієві, але російська пропаганда поширювала на окупованих територіях дезінформацію, що це нібито український уряд ухвалив рішення затопити шахту в окупованому Єнакієві. Еколог зазначила, що Україна повинна інформувати і своїх громадян та міжнародну громадськість про реальний стан справ з екологією у зоні конфлікту.

У розмові з кореспондентом QHA Дмитро Аверін уточнив, що практично всі підтоплені шахти перебувають на непідконтрольних територіях, а на підконтрольній поки підтоплюється лише одна шахта  у Торецькому.

QHA повідомляло, що в окупованій бойовиками так званої "ДНР" Макіївці стався обвал на шахті "Ясинівська-Глибока", двоє гірників опинилися заблокованими під землею. Зазначається, що це сталося 26 листопада о 23:35. Обвалилася порода покрівлі в гірничій виробці. Провал — близько 80 метрів.

QHA