КИЇВ (QHA) -

За час проведення на сході України антитерористичної операції представниками так званих «ДНР» і «ЛНР» були здійснені сотні порушень прав людини, які призвели до великої кількості постраждалих і жертв. Багато з них були незаконно затримані, піддані тортурам, вбиті або пропали безвісти. Щоб зібрати всі подібні випадки в одну базу, громадська організація «Мирний берег» провела моніторнг, за результатами якого представила проект «Страчені на Донбасі: факти тортур і вбивств на сході України».

Мета даного проекту — притягнути до відповідальності винних у здійсненні особливо тяжких злочинів на сході України.

Це тортури, розстріли, позасудові страти та інші порушення прав людини. Для нас це важливо, тому що ми розуміємо: непокаране зло тільки зростає, і якщо це залишити на тому етапі, на якому воно знаходиться зараз, то краще не буде нікому, розповіла на презентації проекту одна з його авторів Катерина Віжевська, передає кореспондент QHA.

Проект тривав понад півроку. В його рамках волонтери організації провели моніторинг інтернет-ресурсів, обробили всю доступну інформацію і внесли її до бази даних.

— Ми зібрали різні докази: відео, фото, картографічні дані, які були записані зі свідчень очевидців і учасників тих подій, зазначила Віжевська.

За її словами, метою було зрозуміти, хто здійснює злочини на Донбасі і чи є якийсь зв'язок між цими людьми. Крім того, волонтери також надавали юридичну допомогу постраждалим на сході України.

У першій частині проекту описані справи 95 осіб, що стали жертвами, серед яких 84 убитих чоловіки і 11 убитих жінок.

У нас описані 95 справ в першій частині звіту. У нас була така категорія, як причина смерті, і в 63 випадках це були розстріли або інші вбивства. З них у 16 випадках з попереднім використанням насильства і тортур. З 95-и випадків у 45 смерть настала під час затримання. В інших 35 випадках це було під час незаконного утримання. Ще у 20 випадках нам не вдалося дізнатися, в який момент настала смерть. У 50 випадках це були цивільні, і у 45 військові, повідомила автор звіту.

Вся інформація, зібрана волонтерами, буде передана до спеціальних органів для подальшого розслідування.

У 49 випадках злочини скоювали представники незаконних формувань так званої «ДНР». У 30 представники незаконних форматування «ЛНР». Ще у п'яти випадках ми не встановили, ким вони були здійснені. Було також 11 справ, в яких можливими виконавцями є представник ЗСУ,  резюмувала Віжевська.

Раніше повідомлялося, що, за даними Головного управління розвідки Міністерства оборони України, російське командування терористичних військ на Донбасі навчає особовий склад збивати безпілотники, що використовуються СММ ОБСЄ.

ФОТО: інтернет

QHA