СІМФЕРОПОЛЬ/АК'МЕСДЖИТ (QHA) -

Заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова відпустили за умов, які не ставлять під сумнів їхню честь і героїзм. Про це кореспонденту QHA розповів перший заступник голови Меджлісу у Криму Нариман Джелял.

За його словами, про звільнення Ахтема Чийгоза і зняття будь-яких звинувачень з Ільмі Умерова переговори велися давно. Однак останній етап переговорів відбувся під час візиту президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана в Україну. Він тоді заявив, що найближчим часом відбудуться певні зміни.

— Після візиту в Україну президента Туреччини якраз і почалися переговори між представниками російських спецслужб та Ільмі Умеровим, Ахтемом Чийгозом і їхніми представниками щодо їхнього звільнення, але в той же час адвокати Умерова подали до суду апеляцію, тому вирок ще не набув чинності, сказав Джелял.

Далі він зазначив, що він сам тільки сьогодні дізнався про те, що Умерова та Чийгоза кудись вивезли, але потім з'ясувалося, що мова йде про безпосереднє втілення переговорів, які велися раніше. Стосовно юридичного боку звільнення політв'язнів йому нічого не відомо.

— Можливо, це буде помилування з боку президента РФ Володимира Путіна, але це моє припущення. Однак я точно знаю, що, зокрема, Ільмі Умеров не хотів за жодних обставин виїздити з Криму він хотів залишитися тут. Хоча представники російської сторони неодноразово пропонували йому залишити територію півострова. Що стосується Ахтема Чийгоза, то я розумію, що він теж не хотів залишати свою батьківщину. Але у нього ситуація була складнішою, адже він три роки просидів у СІЗО, тому у нього не було жодних шансів залишитися у Криму, зазначив Наріман Джелял.

Крім того, на його думку, Чийгоз і Умеров подавали апеляцію щодо незаконних судових рішень, тому винесені ним вироки ще не набули юридичної чинності.

Тому це все мало вирішуватися. Адже звільняти людину, щодо якої ще не набув чинності вирок, не можна в принципі. Найголовніше, що їх відпустили. І я знаю, що їх відпустили на умовах, які в жодному разі не ставлять під сумнів честь цих двох людей. І тут не можна говорити про їхнє свідчення або згоду на щось, що ставить їх героїзм під сумнів, — наголосив Джелял.

За його словами, російська сторона хотіла, щоб Чийгоз і Умеров просили про помилування, але вони відкинули такий варіант. Оскільки вони ні в чому не винні, тому просити про помилування вони відмовлялися, і готові були відбувати покарання до кінця.

Раніше QHA повідомляло, що заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова незабаром передадуть Україні. На даний момент політв'язні Кремля перебувають у Туреччині.

Нагадаємо, 11 вересня так званий Верховний суд Криму у повному обсязі підтримав звинувачення стосовно заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза, яке вимагала для нього прокуратура  8 років позбавлення волі.

Президент України Петро Порошенко назвав справу Ахтема Чийгоза, за якою окупаційна влада Криму винесла вирок 11 вересня, «черговим вироком Росії, яку ООН визнала окупантом».

Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест, а спікер МЗС України Мар'яна Беца зазначила, що «боротьба за Чийгоза» триватиме.

Група моніторингу прав національних меншин зазначила, що вирок Чийгозу має особливий, показовий характер і водночас є яскравою ілюстрацією правового нігілізму і цинізму окупаційної влади.

Після 150 засідань 1 серпня окупаційні судді завершив і слідство у справі Ахтема Чийгоза.

9 серпня у своєму останньому слові в «суді» Чийгоз заявив, що прийме винесений йому вирок за весь кримськотатарський народ.

Заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу був затриманий у січні 2015 року за участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України перед будівлею Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року. Тоді мітингувальникам протистояли проросійські активісти, зокрема з партії «Русское единство». Російська влада анексованого Криму звинувачує Чийгоза в організації масових заворушень.

Нагадаємо, 27 вересня Сімферопольський районний «суд» виніс вирок заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерову. Окупаційний суд визнав його винним у сепаратизмі за статтею 280.1 Кримінального кодексу Російської Федерації (Публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності РФ) і виніс вирок — 2 роки колонії-поселення і 2 роки заборони на суспільну діяльність.

Кримськотатарський Ресурсний центр заявляє, що рішення окупаційного суду політично мотивоване і злочинне. Це неправосудне рішення спрямоване проти всіх, хто не згоден з незаконними діями Росії у Криму. Таким чином Росія демонструє боротьбу з інакомисленням і свободою слова. Судилище над Ільмі Умеровим є прикладом ксенофобії до корінного народу Криму і методом його залякування

QHA