КИЇВ (QHA) -

На офіційній сторінці президента України Петра Порошенка доступна стенограма слова у відповідь до глави держави заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза.

Нагадаємо, раніше QHA розмістило відео цієї зустрічі в Адміністрації президента.

— Пане Президенте, я, в першу чергу, хочу Вам подякувати не за ті зусилля, яких Ви доклали для звільнення, зокрема мене, а за те, що Ви дали можливість бачити, як у ці роки зміцнювалася моя країна, сказав заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз під час зустрічі з президентом Петром Порошенком після їхнього з Ільмі Умеровим звільнення з в'язниці і повернення в Україну.

Я багатьох президентів бачив уже незалежної, як ми її називали, України. Але саме сидячи у в'язниці і маючи можливість бачити тільки російські канали, з їхньою інформацією, я бачив, як міцніє моя країна. Я бачив, що воістину стає незалежною Україна. Я бачив, як у цієї країни створюється міцна армія. Я бачив, що президента моєї країни боїться держава, яку бояться багато держав. Я це бачив, я це відчував і це мене наповнювало гордістю, заявив Ахтем Чийгоз.

Він також зазначив, що паспорт громадянина України це не тільки зобов'язання держави перед своїми громадянами, а й громадянина перед своєю країною.

Громадянин, маючи цей документ несе дуже великий обов'язок перед своєю країною. І я з гордістю кажу я громадянин України, заявив він, висловивши тверде переконання, що кожен, хто має паспорт із синьо-жовтим прапором, має бути вірним цим кольорам, своїй землі і не зраджувати їх. Треба говорити: мій президент, моя країна, мій народ. Тоді все вороги відчуватимуть, що у цій нації не буде окремих груп, угруповань, на які можна потім спиратися і спробувати вплинути всередині країни, наголосив Ахтем Чийгоз.

Заступник голови Меджлісу також висловив подяку Петру Порошенку за його зусилля зі звільнення, за ставлення і дзвінок у перші години, коли він та Ільмі Умеров опинилися на волі.

Це було повагою президента країни до свого громадянина, сказав він, додавши, що Росія навпаки демонструє хамство, зневагу і неповагу до людської гідності. Я не хочу бути громадянином цієї країни. Я і на суді це сказав. Я не буду громадянином тієї Росії. Не хочу, заявив він.

Ахтем Чийгоз також наголосив, що зусилля президента України спільно з президентом Туреччини, голови кримськотатарського Меджлісу Рефата Чубарова і лідера кримських татар Мустафи Джемілєва зі звільнення його і Ільмі Умерова з російського ув'язнення, були дуже знаковими і вагомими.

Це були ті кроки, які моєму народові дух підняли. Дзвінки, які звідти (з Криму,  ред.) надходять  це спільна радість, якої не було стільки років. Це символічне звільнення, резюмував заступник голови Меджлісу, висловивши переконання, що звільнення Криму від окупації відбудеться набагато швидше, ніж деякі цього бажають.

У свою чергу, заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров подякував президенту за допомогу і зусилля з їхнього звільнення.

— Але доля двох конкретних людей це дуже маленький епізод у великій боротьбі. Боротьба триває не тільки за визволення нас та інших заручників і політичних в'язнів, але за звільнення української території, за відновлення територіальної цілісності України, ха де-окупацію Криму і звільнення частини Донецької та Луганської областей, зазначив Ільмі Умеров.

Він також подякував лідерам країн і світовій спільноті, ООН, Європейському Союзу, ПАРЄ і багатьом громадським організаціям за допомогу.

Хочу подякувати своєму кримськотатарському народу, який, перебуваючи в досить скрутному становищі, залишився незламаним. Переважна його більшість не прийняла окупації, не визнала анексії. І продовжує доступними способами боротися за її припинення. Думаю, що чекати доведеться не так довго, як комусь хочеться, зазначив він, додавши, що для цього кожен, в силу своїх можливостей, має докласти зусиль. Ільмі Умеров також наголосив на необхідності роботи над відновленням і забезпеченням прав кримськотатарського народу.

Раніше QHA повідомляло, що 25 жовтня колишніх політв'язнів Кремля Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, засуджених в окупованому Криму, передали Туреччині, після чого вони планували повернутися в Україну.

Приліт Чийгоза і Умерова до Києва планувався 26 жовтня, однак пізніше з'явилася інформація, що його перенесли на 27 жовтня.

27 жовтня Умеров і Чийгоз прибули в Україну.

У міжнародному аеропорту «Бориспіль» їх зустріли голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

В аеропорту Чийгоз і Умеров дали прес-конференцію. Пізніше президент нагородив орденами Умерова і Чийгоза.

 

QHA