КИЇВ (QHA) -

Галасливі затримання високопоставлених вітчизняних корупціонерів є спробою «зловити велику рибу». Однак поки всі вони виходять під заставу, демонструючи неефективність роботи НАБУ і ГПУ.

Дискусія на тему «Перемоги і поразки в антикорупційній боротьбі в Україні: міжнародний погляд» розгорнулася 23 травня в інформаційному агентстві «Уніан» у зв'язку із приїздом глави глобального антикорупційного руху Transperency International Хосе Угаса.

У червні 2016 року Хосе Угас зустрічався з президентом України Петром Порошенком у зв'язку із розслідуванням злочинів Януковича та його поплічників. Була досягнута домовленість про тісну співпрацю.

— Під час візиту в Україну 2016 року у мене була можливість поспілкуватися з президентом Петром Порошенком, зустрітися з міністром закордонних справ Павлом Клімкіним, міністром юстиції Павлом Петренком, генеральним прокурором Юрієм Луценком і обговорити всі проблеми, що стосуються боротьби з корупцією, повідомив глава глобального антикорупційного руху Transperency International.

Він розповів, що під час цієї зустрічі було дано певні зобов'язання.

— І уявіть собі, як ми були здивовані зараз, після приїзду до Києва, коли виявили, що в суді немає жодної справи про корупцію. Є справа про державну зраду екс-президента України Януковича, який поїхав, узявши з собою певну суму грошей. При цьому мова йде про 7,5 або 40 мільярди доларів, і досі немає чіткої інформації, яку суму він вкрав,  поінформував Хосе Угас.

До слова, справау стосовно колишнього президента України Віктора Януковича посіла 1-е місце серед 320 справ про корупцію, які розглядали кваліфіковані представники Transperency International. І тепер в усьому світі чекають на реакцію влади України, яка повинна покарати найкорумпованішого екс-президента сучасності. Причому на зустрічах із президентом Порошенком міністри та прокурори пообіцяли зробити для цього все можливе.

Однак, за словами Хосе Угаса, у нього виникло відчуття, що робота не робиться і процвітає безкарність. Генпрокурор Юрій Луценко аргументував таке положення справ проблемами в українських судах, які не беруть на розгляд справи і затягують з відповідями.

Не випадково на прес-конференції зауваження журналіста про те, що для активізації процесу боротьби з корупцією потрібна оперативна судова реформа, щоб посадити в тюрму фігурантів гучних публічних справ екс-главу ДФС Романа Насирова, екс-нардепа Миколу Мартиненка, екс-нардепа та олігарха Олександра Онищенка,  глава глобального антикорупційного руху Transperency International прокоментував так:

 Згоден, що український суд має бути реформований, проте це процес, який займе досить тривалий час. В українських реаліях у вас просто немає на це часу. Тому треба вибудувати незалежну від загальної системи субсистему, яка повинна фокусуватися саме на питаннях боротьби з корупцією.

Хосе Угас визнав, що НАБУ добре справляється зі своєю роботою, яку йому заважають робити олігархи та окремі народні депутати.

Ми знаємо про підготовлений у стінах парламенту законопроекті №6220, який передбачає механізм закриття справ, відкритих НАБУ. Такий законопроект можна розглядати як політичний тиск на Національне антикорупційне бюро, і він не повинен набути чинності закону, бо в Україні процвітає безкарність,  підкреслив Угас.

На його думку, НАБУ поаинне мати технічну та правову можливість виконувати свою роботу, зокрема прослуховувати телефонні переговори підозрюваних після отримання санкції суду. Однак прописана законодавчо необхідність узгоджувати дані дії з СБУ знижує ефективність антикорупціонерів.

Щодо кадрової кризи та нездатності генпрокурора України боротися з корупцією головний функціонер Transperency International зазначив:

Відсутність юридичної освіти не є ключовим фактором у боротьбі з корупцією. Головне, щоб людина мала певні менеджерські навички, помножені на політичну волю і віру у свободу. Перераховані якості допоможуть системно підійти до боротьби з корупційними явищами і створити команду однодумців,  наголосив Хосе Угас.

У той же час він негативно оцінив спробу внести в законодавство поправки, які вимагають, щоб представники громадських організацій подавали декларації як державні службовці. В першу чергу тому, що «Transperency International Україна» не отримує коштів з держбюджету, а всі кошти, отримані від глобального антикорупційного руху, відображаються на офіційному сайті організації.

— Такі заходи впливу на суспільні організації застосовують у таких державах, як Монголія, Венесуела, Туніс, де диктатори намагаються звузити простір для громадських організацій, що не можна застосувати для такої демократичної європейської країни, як Україна, — аргументував своє бачення проблеми е-декларацій Хосе Угас.

Він пообіцяв, що Transperency International і надалі займатиметься боротьбою з великими корупціонерами, оскільки олігархи та чиновники найвищого рангу здатні впливати на життя громадян, обмежуючи їхні права.

Ми не боїмося погроз з боку цих людей і робитимемо те, для чого створені,  резюмував Хосе Угас.

ФОТО: інтернет

QHA