КИЇВ (QHA) -

Двадцять шість років тому на легітимному референдумі кримчани проголосували за відновлення автономного статусу Криму у складі України. Відтоді 20 січня офіційно вважається Днем Автономної Республіки Крим. І навіть незважаючи на тимчасову окупацію півострова на материку продовжують відзначати цей значущий день.

Саме до Дня Криму Український інститут національної пам'яті спільно з Міністерством інформаційної політики випустили збірник «Наш Крим: неросійські історії українського півострова».

— Інститут національної пам'яті розпочав роботу над кримськими сюжетами практично відразу після Майдану. Ще у травні 2014 року ми заснували рубрику «Наш Крим». Спочатку це було на нашому сайті, потім ми почали поширювати ці публікації у різних мас-медіа. Частина з них зараз опублікована в цьому збірнику, розповів глава Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

Книга є збірником наукових републікацій 15-и авторів. Серед них такі імениті історики, як Гульнара Бекірова, Вахтанг Кіпіані, Владислав Грибовський, а також Сергій Громенко, який є співзасновником видання.

Як зазначає Громенко, даний збірник покликаний розвінчати основні історичні міфи, які активно почали поширюватися після анексії Криму Російською Федерацією.

— Всі російські аргументи спиралися на маніпуляції з історичними фактами. Вони мали на меті довести, що Крим споконвіку російська земля, що він завжди належав Росії, а українці і кримські татари не мають жодного відношення до півострова... Ми в цій книзі показуємо, що насправді роль кримських татар і українців є набагато більшою, ніж це подає російська пропаганда. До депортації кримських татар у Криму була більшість. Відповідно, російська аргументація просто притягнута за вуха, пояснює він.

Крім цього, збірник має частково заповнити величезну прогалину в історії Криму, що вивчається на території материкової України, — адже за 25 років незалежності не було видано жодної книги з історії півострова, інтегрованої в український історичний наратив.

Однак, як каже історик Гульнара Бекірова, незабаром помилки минулого будуть виправлені: історія Криму і кримськотатарського народу увійде до навчальної шкільної програми.

Ми зараз терміново вирішуємо цю проблему, і в якомусь сенсі ця книга швидка допомога для вчителів, бо тут всі тексти верифіковані з наукової точки зору, вже апробовані у популярних виданнях, це та наукова публіцистика, яка зрозуміла всім, розповідає Бекірова.

Презентація книги «Наш Крим: неросійські історії українського півострова» відбулася у рамках втілення Стратегії інформаційної реінтеграції Криму.

Збірник не можна буде купити він буде поширюватися по бібліотеках і навчальних закладах країни. Будь-який бажаючий може скачати його безкоштовно на сайті Українського інституту національної пам'яті.

QHA