КИЇВ (QHA) -

Закон про статус Морського меморіалу, який Верховна Рада прийняла минулого тижня, поширюється також на пам’ятки, що знаходяться у територіальних водах та морській економічній зоні України поблизу окупованого Криму.

Про це в коментарі QHA сказав Голова Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності Микола Княжицький, коментуючи закон, який надає статус морського меморіалу підводним пам’яткам задля взяття їх під особливу охорону.

— Щодо пам’яток, які є на окупованих територіях, або біля них… От ми нещодавно прийняли зміни до закону про статус Морського меморіалу, який охороняє зокрема українським законом ті підводні пам’ятки, які знаходяться як морські меморіали. І зокрема в українських водах на окупованих територіях чи біля окупованих територій, — зазначив Княжицький.

Водночас депутат зауважує, що Україна навряд чи зможе на практиці забезпечити такий захист доти, доки ці території будуть окуповані Росією. Хіба що шляхом апелювання до міжнародної спільноти. Однак в будь-якому разі необхідно регламентувати законодавчо всі проблемні питання і привертати увагу міжнародної громадськості до того, що відбувається з українською культурною спадщиною в умовах російської окупації Криму.

В пояснювальній записці до законопроекту щодо надання статусу Морського меморіалу вказувалося:

— У морських просторах України знаходяться залишки 18 затонулих кораблів, на яких загинуло до 7 тисяч осіб. Головним чином вони є поза межами територіальних вод, у виключній (морській) економічній зоні України. Наприклад, у Чорному морі знаходиться затонулий санітарний транспорт ЧФ СРСР «Армения», на якому загинуло близько 7 тисяч осіб (наявний склад двадцяти трьох госпіталів). Ця катастрофа є найбільшою за кількістю людських жертв під час Другої світової війни і другою найбільшою морською катастрофою в історії людства. Згідно з даними ЮНЕСКО в результаті корабельної аварії теплоходу «Ленін» загинуло 4 тисячі осіб, теплоходу «Зальцбург», що переправляв радянських військовополонених, — 2080 осіб. А під час евакуації з Криму вермахту затонув корабель «Тотила», на борту якого перебувало 3900 осіб. Для порівняння, на «Титаніку» загинуло 1513 осіб.

На думку законодавців, надання статусу Морського меморіалу та особливої охорони має запобігти руйнуванню підводних пам’яток внаслідок господарської діяльності, а також дозволити на гідному рівні вшанувати пам’ять загиблих та увічнити визначні події вітчизняної та світової історії. Крім того, це дозволить ствердити міжнародний авторитет України як морської держави, яка шанує світове історичне надбання і послідовно опікується сформованою на її землях та в її водах культурною спадщиною.

Нагадаємо, 8 лютого Верховна Рада ухвалила закон про надання об'єктам підводної культурної спадщини статусу Морського меморіалу — Закон України про внесення змін до Закону України «Про охорону культурної спадщини» (щодо надання об’єктам підводної культурної спадщини статусу Морського меморіалу)» №2129а.

Морський меморіал визначається як «об'єкт підводної культурної спадщини, місце масової загибелі людей, якому надається спеціальний статус, що передбачає його виключну недоторканність, крім потреб наукових досліджень або інвентаризації». На  таких об’єктах забороняється проведення будь-яких форм діяльності, зокрема підводно-екскурсійної.

Власність Морського меморіалу визначається межами національної юрисдикції (у виключній (морській) економічній зоні, територіальному морі та внутрішніх водах України). 

Після набуття чинності закону Кабмін має визначити перелік об’єктів підводної культурної спадщини зі статусом Морського меморіалу.

QHA