КИЇВ (QHA) -

Після окупації Криму Російською Федерацією 2014 року десятки людей стали у прямому сенсі бездомнимиОдним з перших кроків боротьби окупаційної влади з нелояльними їй людьми стала заборона в'їзду на півострів лідерам кримських татар і активістам.

3 травня 2014 року до Криму не пустили лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва. Друга людина, якій був заборонений в'їзд на територію півострова — голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. 10 серпня того ж року, повертаючись до Криму з сімейної поїздки до Туреччини, на адмінмежі окупантами був зупинений громадський діяч, радник голови Меджлісу Ісмет Юксель. А у січні 2015 року рішенням Вірменського суду з Криму був виселений правозахисник, ветеран кримськотатарського національного руху Сінавер Кадиров.

Позови з всіх чотирьох випадків пройшли російські судові інстанції і наразі направлені до Європейського суду з прав людини.

Сьогодні у Києві в ході панельної дискусії на тему «Заборони на в'їзд на Батьківщину: кримські татари vs Росія ву Європейському суді з прав людини» Ісмет Юксель і Сінавер Кадиров розповіли про специфіку та абсурдність своїх справ.

Радник голови Меджлісу Ісмет Юксель зазначив, що судовий розгляд він почав у Криму, незважаючи на нелегітимність окупаційних судів:

— Це рішення не приймалося в Криму, тоді ми звернулися до суду в Москву. Дуже дивна річ, і дивно те, що розглядалося воно під грифом секретності. Я не міг отримати доступ через заборону. Мій адвокат теж не міг отримати доступ. Тобто чому мені заборонений в'їзд, я досі не знаю. Проте ми пройшли всі інстанції в Росії, і зараз справа в ЄСПЛ. Вона вже прийнята. Ми чекаємо на розгляд.

Сінавер Кадиров розповів, що приводом для його видворення з Криму стало те, що він, будучи громадянином України, нібито порушив терміни перебування на території РФ.

— Після приїзду до Києва я зв'язався з Українською Гельсінкською групою. Моя справа була досить цікавою для правозахисників тим, що в певному сенсі вона аналогічна справі Олега Сенцова. Мене визнали іноземним громадянином і видворили з Криму, а Сенцова, навпаки, визнали громадянином РФ і не віддали Україні.

Справа Сінавера Кадирова також уже зареєстрована у ЄСПЛ і чекає на свій розгляд.

Заборона на в'їзд до Криму — це злочинна норма, яку російська влада використовує для придушення опору, — переконана член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель. Після перших гучних заборон, у зв'язку із якими були ініційовані судові розгляди, почалися масові «неофіційні» заборони доступу до Криму активістам, журналістам і всім громадянам України, нелояльним до окупаційної владі.

QHA