КИЇВ (QHA) -

За чотири роки окупації Росією Криму на півострів переїхало 57 тисяч росіян. Про це стало відомо з дослідження благодійного фонду «Майдан закордонних справ» «Сіра зона: Крим чотири роки окупації».

Дослідники стверджують, що до приїжджих з Росії окупанти, які заявляють про активну міграцію в Крим, додають «жителів СНД», яких, за їхніми даними, приїхало більше 40 тисяч чоловік. При цьому «влада» півострова не пояснює, про жителів яких саме країн йдеться.

— Окупаційна статистика — окремий інструмент пропаганди, та її достовірність під великим питанням. Статистичний сплеск приїжджих у 2015 році в Криму пояснюється переїздом людей з Донбасу. При цьому жителі сходу України протягом усіх років окупації становлять абсолютну більшість зовнішньої міграції з «країн СНД», як це називають в офіційній кримській статистиці, — відзначають у дослідженні.

Експерти, які підготували звіт, підкреслюють, що серед росіян, які приїхали на півострів, багато військових, яким російська влада надає пільги на придбання житла, і пенсіонерів з Далекого Сходу. Також автори доповіді відзначають, що кримчани самі не розуміють реальний масштаб міграції на півострів, і тому їхні свідчення відрізняються від реальної статистики.

— Оцінки, які дають жителі окупованого Криму з приводу міграції, кардинально відрізняються навіть від дуже високих показників «офіційної статистики». За спостереженнями жителів Севастополя, населення міста зросло у 2 – 2,5 рази (згідно зі статистикою, лише 13,7%), реальне населення столиці зараз знаходиться на рівні 600 тис проти 380 тис у 2014 році (згідно зі статистикою, чисельність населення практично не змінюється), — підкреслюють експерти.

На думку дослідників, Росія завозить до Криму росіян, щоб довести рівень лояльного населення до максимального і почати міжнародні перемовини про майбутнє Криму на «демократичній основі».

— У 2016 році фіксувалася велика кількість вкидань в інформаційний простір через ліберальних діячів РФ і деякі країни Заходу ідеї про проведення «повторного референдуму». У 2017 році вона практично зникла, але думати, що на ній поставили хрест було б дивно, — підсумовують вони.

Нагадаємо, що за увесь період окупації Криму в Україні офіційно зареєстровано лише близько 5 тис випадків смерті і народження людей на півострові, що відповідає 10 – 15% від усієї кількості. Тільки за 2016 рік на території Криму (не включаючи місто Севастополь) народилося, за словами юристки Української Гельсінської групи Дар'ї Свиридової, більше 22 тис, а померло більше 10 тис чоловік. Причиною такої різниці у показниках є існуюча для кримчан в Україні судова процедура для отримання свідчень, яка не відповідає потребам жителів півострова, займає декілька місяців і викликає матеріальні труднощі. При цьому українські суди для ухвалення рішення розглядають документи, які видає людям окупаційна влада Криму, що є порушенням закону.

Раніше QHA повідомляло, що за час окупації на тимчасово непідконтрольних територіях Криму і Донбасу активістами було зафіксовано понад 370 тис випадків народження і смерті.

QHA